در ایران اولین مرحله تزریق واکسن سرخک کودکان در هنگام تولد نوزاد و قبل از ترخیص شدن از بیمارستان انجام می‌شود. واکسیناسیون کودکان یکی از مهم‌ترین راه‌های جلوگیری از ابتلای کودکان به برخی از بیماری‌های خطرناک است. واکسن سرخک برای کودکان باعث می شود به صورت کنترل شده در معرض میکروب و یا ویروس ضعیف قرار بگیرند.

علائم و نشانه ها سرخک

در نجوا نیوز باعلائم و نشانه های سرخک آشنا میشوید، می توان گفت حدود 10 تا 14 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر می شوند. علائم و نشانه های سرخک معمولاً عبارتند از:

تب

سرفه خشک

آبریزش بینی

گلو درد

ملتهب چشم

لکه‌های سفید ریز با مراکز آبی مایل به سفید روی پس‌زمینه قرمز که در داخل دهان و روی پوشش داخلی گونه یافت می‌شود – که به آن لکه‌های کوپلیک نیز می‌گویند.

عفونت در مراحل متوالی در طی یک دوره دو تا سه هفته ای رخ می دهد.

عفونت در 10 تا 14 روز اول پس از آلوده شدن، ویروس سرخک رشد می کند. در این مدت هیچ علامت یا نشانه ای از سرخک ندارید.

علائم و نشانه های غیر اختصاصی، سرخک معمولاً با تب خفیف تا متوسط ​​شروع می‌شود که اغلب با سرفه‌های مداوم، آبریزش بینی، چشم‌های ملتهب (کانژنکتیویت) و گلودرد همراه است. این بیماری نسبتاً خفیف ممکن است دو یا سه روز طول بکشد.

در طی چند روز آینده، سرخک روی بازوها و تنه، سپس روی ران‌ها، ساق پا و پا پخش می‌شوند. در همان زمان، تب به شدت افزایش می یابد، اغلب به 104 تا 105.8 فارنهایت (40 تا 41 درجه سانتیگراد).  سرخک به تدریج فروکش می کند، ابتدا از صورت و در آخر از ران ها و پاها محو می شود.

دوره ارتباطی یک فرد مبتلا به سرخک می‌تواند ویروس را به مدت هشت روز به دیگران منتقل کند، از چهار روز قبل از ظاهر شدن سرخک و پایان دادن به زمانی که سرخک به مدت چهار روز وجود داشته باشد.

بیشتر مرگ و میرهای ناشی از سرخک ناشی از عوارض مرتبط با این بیماری است. عوارض جدی در کودکان زیر 5 سال یا بزرگسالان بالای 30 سال شایع تر است. جدی ترین عوارض عبارتند از کوری، انسفالیت (عفونتی که باعث تورم مغز می شود)، اسهال شدید و کم آبی بدن، عفونت گوش یا دستگاه تنفسی شدید می باشد.

Measles

علل اصلی بیماری و درمان با واکسن سرخک برای کودکان 

سرخک یک بیماری بسیار مسری است که توسط ویروسی ایجاد می شود که در بینی و گلوی کودک یا بزرگسال آلوده تکثیر می شود. سپس، هنگامی که فرد مبتلا به سرخک، سرفه و عطسه یا صحبت می کند، قطرات آلوده به هوا می پاشند، افراد نزدیک را مبتلا به سرخک می کند. برای پیشگیری از بیماری باید واکسن سرخک را برای کودکان زد.

قطرات آلوده همچنین ممکن است روی سطحی فرود آیند، جایی که برای چندین ساعت فعال و مسری باقی می مانند. شما می توانید با قرار دادن انگشتان خود در دهان یا بینی یا مالش چشمان خود پس از لمس سطح آلوده به ویروس مبتلا شوید.

حدود 90 درصد از افراد مستعدی که در معرض فردی مبتلا به ویروس قرار می گیرند، آلوده خواهند شد.

زمان واکسن سرخک برای کودکان

واکسن را بین 12 تا 15 ماهگی به نوزادان می‌دهند و دوز دوم معمولاً بین سنین 4 تا 6 سالگی تجویز می‌شود.

یادت باشه اگر در سن 6 تا 11 ماهگی فرزندتان به خارج از کشور سفر می کنید، با پزشک کودک خود در مورد تزریق زودتر واکسن سرخک صحبت کنید.

اگر کودک یا نوجوان شما این دو دوز را در زمان های توصیه شده دریافت نکرد، ممکن است به دو نوبت واکسن به فاصله چهار هفته نیاز داشته باشد.

چه کسی در معرض خطر است؟

کودکان خردسال واکسینه نشده در معرض بالاترین خطر ابتلا به سرخک و عوارض آن از جمله مرگ هستند. زنان باردار واکسینه نشده نیز در معرض خطر هستند. هر فرد غیر ایمن که واکسینه نشده می تواند آلوده شود..

سرخک هنوز در بسیاری از کشورهای در حال توسعه رایج است – به ویژه در بخش هایی از آفریقا و آسیا. اکثریت قریب به اتفاق (بیش از 95٪) مرگ و میر ناشی از سرخک در کشورهایی با درآمد سرانه پایین و زیرساخت های بهداشتی ضعیف رخ می دهد.

شیوع سرخک می تواند به ویژه در کشورهایی که یک بلایای طبیعی یا درگیری را تجربه می کنند یا در حال بهبودی هستند، کشنده باشد. آسیب به زیرساخت های بهداشتی و خدمات بهداشتی واکسیناسیون روتین را مختل می کند و ازدحام بیش از حد در کمپ های مسکونی خطر ابتلا به عفونت را به شدت افزایش می یاید.

Measles

 هیچ درمان ضد ویروسی خاصی برای ویروس سرخک وجود ندارد

عوارض شدید سرخک را می توان از طریق مراقبت های حمایتی و تغذیه سالم در کودکان، مصرف مایعات کافی و درمان کم آبی را محلول آبرسانی خوراکی توصیه شده توسط WHO تضمین می کند، کاهش داد. این محلول جایگزین مایعات و سایر عناصر ضروری است اسهال یا استفراغ از دست می روند. برای درمان عفونت های چشم و گوش و ذات الریه باید آنتی بیوتیک ها تجویز شود.

چگونه سرخک به سیستم ایمنی آسیب می رساند؟

ویروس سرخک علاوه بر ایجاد بیماری جدی، به گلبول‌های سفید خونی که از ما در برابر سایر بیماری‌ها محافظت می‌کنند نیز حمله می‌کند. در طول هر گونه عفونت توسط باکتری یا ویروس، سیستم ایمنی بدن ما آنتی بادی هایی را برای مبارزه با بیماری تولید می کند. برای بسیاری از بیماری‌ها، «حافظه ایمنی» در گلبول‌های سفید خاصی به نام لنفوسیت‌های T ایجاد می‌شود. اگر دوباره با آن بیماری تماس پیدا کنیم، این سلول ها آن را به یاد می آورند و برای مبارزه با آن سریع واکنش نشان می دهند تا بیمار نشویم. با این حال، عفونت سرخک این گلبول های سفید خاص را از بین می برد و ایمنی ما را در برابر بیماری هایی که قبلاً داشته ایم از بین می برد. این امر باعث می‌شود افرادی که سرخک داشته‌اند به عفونت‌های دیگر مبتلا شوند، حتی عفونت‌هایی که قبلاً داشته‌اند. تحقیقات منتشر شده در سال 2015 نشان داد که بهبودی بدن از این آسیب می تواند تا سه سال طول بکشد. پیش از عرضه واکسن سرخک برای کودکان، تخمین زده می‌شود که سرخک عامل مستقیم یا غیرمستقیم بیش از نیمی از مرگ‌ومیرهای دوران کودکی ناشی از بیماری‌های عفونی بوده است.

جلوگیری با واکسن سرخک برای کودکان:

واکسیناسیون سرخک برای کودکان، همراه با کمپین های ایمن سازی انبوه در کشورهایی با نرخ بالای ابتلا و مرگ و میر، استراتژی های کلیدی بهداشت عمومی برای کاهش مرگ و میر جهانی سرخک است. واکسن سرخک برای کودکان نزدیک به 60 سال است که استفاده می شود. ایمن، موثر و ارزان است. ایمن سازی یک کودک در برابر سرخک تقریباً یک دلار آمریکا هزینه دارد.

واکسن سرخک برای کودکان اغلب با واکسن سرخجه و/یا اوریون ترکیب می شود. این به همان اندازه ایمن و موثر در فرم منفرد یا ترکیبی است. افزودن سرخجه به واکسن سرخک هزینه را اندکی افزایش می‌دهد و هزینه‌های تحویل و مدیریت مشترک را ممکن می‌سازد.

Measles

در سال 2018، حدود 86 درصد از کودکان جهان، 1 دوز واکسن سرخک را تا اولین سالگرد تولد خود از طریق خدمات بهداشتی معمول دریافت کردند که این رقم در سال 2000، 72 درصد بود. دو دوز از این واکسن برای اطمینان از ایمنی و جلوگیری از شیوع بیماری توصیه می شود، یعنی حدود 15 درصد. کودکان واکسینه شده از اولین دوز، ایمنی ایجاد نمی کنند. در سال 2018، 69 ​​درصد از کودکان دوز دوم واکسن سرخک را دریافت کردند.

از 19.2 میلیون نوزاد تخمین زده شده که با حداقل یک دوز واکسن سرخک از طریق ایمن سازی معمول در سال 2018 واکسینه نشده اند، حدود 6.1 میلیون در 3 کشور: هند، نیجریه و پاکستان بوده

در سال 2010، مجمع جهانی بهداشت 3 نقطه عطف را برای ریشه کنی سرخک در آینده ایجاد کرد که تا سال 2015 محقق شد.

WHO به تقویت شبکه آزمایشگاهی جهانی برای اطمینان از تشخیص به موقع سرخک و ردیابی گسترش بین المللی ویروس سرخک ادامه می دهد تا امکان رویکرد هماهنگ تر کشور در هدف قرار دادن فعالیت های واکسن سرخک برای کودکان و کاهش مرگ و میر سرخک ناشی از این بیماری قابل پیشگیری با واکسن سرخک را فراهم کند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید