هیپنوتیزم درمانی یک عمل درمانی است که از هیپنوتیزم هدایت شده برای کمک به مراجعه کننده برای رسیدن به حالت خلسه مانند تمرکز، کاهش آگاهی محیطی و افزایش تلقین پذیری استفاده می کند. این حالت شبیه به جذب کامل در یک کتاب، فیلم، موسیقی یا حتی افکار یا مراقبه های خود است. در آن، یک فرد به طور غیرعادی به یک ایده یا تصویر پاسخ می دهد، اما تحت “کنترل” کسی نیست.

درعوض، یک هیپنوتیزم بالینی آموزش دیده می تواند به مراجعین در این حالت کمک کند تا آرام شوند و توجه آنها را به سمت درون معطوف کنند تا منابعی را در درون خود کشف و استفاده کنند که می تواند به آنها در دستیابی به تغییرات رفتاری مطلوب کمک کند.یا بهتر است درد یا سایر نگرانی های فیزیکی را مدیریت کنید. در نهایت، یک مشتری یاد می گیرد که چگونه به تنهایی به وضعیت های آگاهی خود رسیدگی کند و با انجام این کار، کنترل بیشتری بر پاسخ های فیزیکی و روانی خود به دست آورد.

Hypnotherapyانجمن روانشناسی آمریکا و انجمن پزشکی آمریکا هیپنوتیزم درمانی را به عنوان یک روش معتبر از سال 1958 به رسمیت شناخته اند و مؤسسه ملی بهداشت (NIH) آن را به عنوان درمانی برای دردهای مزمن از سال 1995 توصیه کرده است.

هیپنوتیزم چیست

هیپنوتیزم درمانی یک شکل کمکی از درمان است، به این معنی که معمولاً در کنار سایر اشکال درمان روان‌شناختی یا پزشکی، مانند روش‌های سنتی گفتار درمانی استفاده می‌شود. اما هیپنوتیزم درمانی می تواند کاربردهای زیادی به عنوان بخشی از درمان اضطراب ، استرس، حملات پانیک، اختلال استرس پس از سانحه ، فوبیا، سوء مصرف مواد از جمله تنباکو، اختلال عملکرد جنسی ، رفتارهای اجباری نامطلوب ، اختلالات خلقی و عادات بد داشته باشد. می توان از آن برای کمک به بهبود خواب یا رفع اختلالات یادگیری، مسائل ارتباطی و چالش های روابط استفاده کرد.

هیپنوتیزم می تواند به مدیریت درد کمک کند و به رفع نگرانی های پزشکی مانند اختلالات گوارشی، بیماری های پوستی، علائم اختلالات خودایمنی و عوارض جانبی گوارشی بارداری یا شیمی درمانی کمک کند. تحقیقات نشان داده است که بیماران جراحی و قربانیان سوختگی می توانند از طریق هیپنوتیزم درمانی به کاهش زمان بهبودی، اضطراب و درد دست یابند. همچنین می تواند توسط دندانپزشکان برای کمک به بیماران برای کنترل ترس های خود قبل از عمل یا درمان دندان قروچه و سایر بیماری های دهان استفاده شود.

انتظار چه چیزی از هیپنوتیزم داریم

اگرچه تکنیک های مختلفی وجود دارد، هیپنوتیزم درمانی بالینی معمولاً در یک محیط آرام و درمانی انجام می شود. درمانگر شما را به حالتی آرام و متمرکز هدایت می کند، معمولاً از طریق استفاده از تصویرسازی ذهنی و تکرار کلامی آرام بخش. در این حالت، که به شدت به پیام‌های سازنده و دگرگون‌کننده پاسخ می‌دهد، درمانگر ممکن است شما را از طریق تشخیص یک مشکل، رها کردن افکار یا پاسخ‌های مشکل‌ساز، و در نظر گرفتن و پذیرش ایده‌آل پاسخ‌های جایگزین پیشنهادی قبل از بازگشت به آگاهی عادی و تأمل در مورد پیشنهادات راهنمایی کند.

Hypnotherapyآیا فردی در حال هیپنوتیزم درمانی بیهوش است ؟

نه. برخلاف تصویرهای دراماتیک هیپنوتیزم در فیلم، تلویزیون یا روی صحنه، شما بیهوش، خواب و یا به هیچ وجه کنترل خود یا افکارتان را از دست نخواهید داد. شما پیشنهادات درمانگر را خواهید شنید، اما این شما هستید که تصمیم می گیرید به آنها عمل کنید یا نه.

آیا هیپنوتیزم درمانی می تواند خطرناک باشد؟

در دنیای واقعی، تمرین هیپنوتیزم به اندازه تصویر فرهنگ پاپ آن ترسناک، ساده یا قدرتمند نیست. هیپنوتیزم توسط یک درمانگر آموزش دیده جایگزین یا مکمل ایمن برای دارو است . این نوعی کنترل ذهن نیست – که دستیابی به آن غیرممکن است. مراجعان در طول جلسات هیپنوتیزم کاملاً بیدار می مانند و باید بتوانند تجربیات خود را به طور کامل به یاد بیاورند. آنها همچنین به طور کامل اراده آزاد را حفظ می کنند . اگر «پیشنهاد پس از هیپنوتیزم» یک درمانگر مؤثر است، به این دلیل است که او چیزی را پیشنهاد می‌کند که مددجو می‌خواهد به آن دست یابد و در حالت آرام، آن فرد بهتر می‌تواند تصور کند و به یک مسیر مثبت پیشنهادی برای تغییر متعهد شود.

عوارض جانبی منفی نادر است اما می تواند شامل سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی و احساس اضطراب یا پریشانی باشد. در موارد نادر، هیپنوتیزم درمانی می تواند منجر به ساخت ناخودآگاه ” خاطرات کاذب ” شود، که به عنوان مخدوش کردن نیز شناخته می شود.

آیا کودکان می توانند از هیپنوتیزم درمانی بهره ببرند؟

بله، برخی از پزشکان استدلال می کنند که کودکان نسبت به بزرگسالان کاندیدای بهتری برای هیپنوتیزم درمانی هستند، زیرا آنها پذیراتر هستند و می توانند مزایای مادام العمر را از این تکنیک به دست آورند. نشان داده شده است که هیپنوتیزم درمانی در کودکان پیامدهای مثبتی دارد که شامل مقابله با بیماری های جسمی مانند سرطان، غلبه بر چالش های شناختی مانند لکنت و نارساخوانی، آموزش عملکرد و مقابله با افسردگی و اختلالات مبتنی بر اضطراب است. کودکان می‌توانند بر تکنیک‌های خودآرام‌سازی مسلط شوند.

Hypnotherapyهیپنوتیزم درمانی چگونه کار می کند

هیپنوتیزم به خودی خود نوعی روان درمانی نیست ، بلکه ابزاری است که به پزشکان کمک می کند انواع مختلف درمان ها و درمان های پزشکی یا روانشناختی را تسهیل کنند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی آموزش دیده که در زمینه هیپنوتیزم بالینی گواهی دارند، می توانند با بیمار خود تصمیم بگیرند که آیا هیپنوتیزم باید همراه با سایر درمان ها استفاده شود یا خیر. مانند روان درمانی، طول درمان هیپنوتیزم بسته به پیچیدگی مشکل متفاوت است.

آیا هیپنوتیزم پذیر بودن نشانه ضعف ذهنی است؟

خیر؛ در واقع، در زمینه هیپنوتیزم، “هیپنوتیزم پذیری” بیشتر یک مزیت متمایز است. در حالی که این ویژگی در بین افراد بسیار متفاوت است، این تنها عاملی نیست که به موفقیت این عمل کمک می کند. مانند هر ابزار یا رویکرد درمانی دیگری، هیپنوتیزم همیشه زمانی بهترین کار را انجام می دهد که مشتری یک شرکت کننده مشتاق باشد. چنین صراحتی مهم است، زیرا حتی افرادی که سطح بالایی از هیپنوتیزم پذیری دارند ممکن است برای مشاهده پیشرفت به جلسات متعدد نیاز داشته باشند. با این حال، کودکان معمولاً راحت‌تر از بزرگسالان هیپنوتیزم‌پذیر هستند و ممکن است در عرض چند بازدید به هیپنوتیزم درمانی پاسخ دهند.

Hypnotherapyآیا افرادی هستند که نمی توانند هیپنوتیزم شوند؟

بله، از هر چهار نفر یک نفر غیرقابل هیپنوتیزم هستند. برای چنین افرادی، هیپنوتیزم درمانی بعید است موثر باشد. مطالعات تصویربرداری مغز تفاوت‌هایی را در الگوهای ارتباط مغزی بین افرادی که به هیپنوتیزم پاسخ می‌دهند و کسانی که پاسخ نمی‌دهند، نشان داده‌اند. به طور خاص، اسکن افرادی که می توانند هیپنوتیزم شوند، همکاری مشترک بین مرکز کنترل اجرایی در قشر جلوی مغز آنها و قسمت دیگری از قشر جلوی مغز را نشان می دهد که اهمیت یا برجسته بودن رویدادها را نشان می دهد.

افرادی که احتمالاً می‌توانند هیپنوتیزم شوند نیز ممکن است به دلیل تردید عمیق نسبت به آن یا مقاومت در برابر ورود به حالت هیپنوتیزم به این تکنیک پاسخ ندهند.

آیا می توانید خود را هیپنوتیزم کنید ؟

بله، و این می تواند راهی مطمئن برای آرامش و برقراری مجدد حس کنترل در لحظات استرس زا ، یا رسیدگی به رفتارهای ناخواسته یا مضر باشد. هنگامی که فردی تکنیک های پیشنهاد هیپنوتیزم سالم را، معمولاً از هیپنوتیزم درمانگر خود، آموخت، تنها چیزی که لازم است فضایی آرام، باز بودن و تمرین است. یک هیپنوتیزم درمانگر ممکن است صداهای ضبط شده را در اختیار مراجعان قرار دهد تا از آنها در خانه استفاده کند و پیام های آموخته شده در طول جلسات را تقویت کند.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید