هنردرمانی شامل استفاده از تکنیک‌های خلاقانه مانند طراحی، نقاشی، کلاژ، رنگ‌آمیزی یا مجسمه‌سازی برای کمک به افراد برای بیان هنرمندانه و بررسی زوایای روانی و عاطفی در هنرشان است. با راهنمایی یک هنردرمانگر معتبر، مشتریان می توانند پیام های غیرکلامی، نمادها و استعاره های اغلب در این اشکال هنری را تفسیر کنند، که باید به درک بهتر احساسات و رفتار آنها منجر شود تا بتوانند مشکلات عمیق تر را حل کنند.

موسیقی درمانیهنر درمانی

هنردرمانگران با افراد، زوج‌ها و گروه‌ها در محیط‌های مختلفی کار می‌کنند، از جمله مشاوره خصوصی، بیمارستان‌ها، مراکز سلامتی، مؤسسات اصلاحی، مراکز سالمندان و سایر محیط‌های اجتماعی.

هیچ استعداد هنری برای موفقیت هنر درمانی لازم نیست، زیرا فرآیند درمانی ارزش هنری کار نیست، بلکه بیشتر به یافتن ارتباط بین انتخاب های خلاقانه انجام شده و زندگی درونی مشتری مربوط می شود. این اثر هنری می تواند به عنوان سکوی پرشی برای بیداری مجدد خاطرات و گفتن داستان هایی استفاده شود که ممکن است پیام ها و باورهایی را از ضمیر ناخودآگاه نشان دهد.

هنر درمانی می تواند به بسیاری از شرایط و تجربیات کمک کند، از جمله:

  • کاوش احساسات
  • مشکلات عزت نفس
  • فشار
  • اضطراب
  • افسردگی
  • ضربه
  • غم و اندوه
  • اختلالات شخصیت
  • بیماری ها و ناتوانی های جسمی

در حالی که هنر درمانی برای بسیاری از افراد مفید است، تحقیقات متفاوت است. برخی از مطالعات اثربخشی آن را نشان داده اند در حالی که برخی دیگر سود کمی یافته اند.

موسیقی درمانیهنر درمانی چگونه کار می کند

هنردرمانی بر این باور استوار است که ابراز وجود از طریق خلق هنری ارزش درمانی برای کسانی دارد که در حال شفا هستند یا به دنبال درک عمیق‌تری از خود و رفتارهایشان هستند. به گفته انجمن هنردرمانی، هنردرمانگران برای درک نقشی که رنگ، بافت و رسانه های هنری مختلف می توانند در روند درمانی ایفا کنند و اینکه چگونه این ابزارها می توانند به آشکار کردن افکار، احساسات و تمایلات روانی فرد کمک کنند، آموزش دیده اند. هنر درمانی روان درمانی و برخی از هنرهای تجسمی را به عنوان یک شکل خاص و مستقل از درمان ادغام می کند، اما در ترکیب با انواع دیگر درمان نیز استفاده می شود.

به عنوان مثال، محققان با بیماران هنردرمانی مبتلا به اختلالات شخصیت مصاحبه کردند و پنج مزیت را شناسایی کردند:

ادراک از خود: هنر به شرکت کنندگان کمک کرد تا بر لحظه حال تمرکز کنند، پاسخ های عاطفی خود را شناسایی کنند و احساسات و آگاهی بدن خود را به هم پیوند دهند.

ادغام شخصی: آنها هویت و تصویر خود را تقویت کردند.

تنظیم هیجان و احساسات: آنها توانایی تنظیم و کنترل احساسات را بهبود می بخشند.

تغییر رفتار: آنها یاد گرفتند که واکنش‌های رفتاری خود را نسبت به خود و دیگران تغییر دهند، شاید از طریق ماهیت خودگردانی هنرسازی.

بینش و درک: آنها احساسات و تجربیات خود را به زبان بیان کردند.

از هنر درمانی چه انتظاری دارید

مانند هر شکل دیگری از درمان، اولین جلسه شما شامل صحبت با درمانگر در مورد اینکه چرا می‌خواهید کمک پیدا کنید و یاد بگیرید که درمانگر چه پیشنهادی دارد، خواهد بود. با هم، شما به یک طرح درمانی دست خواهید یافت که شامل ایجاد نوعی اثر هنری است.

هنگامی که شروع به خلق کردن می کنید، درمانگر ممکن است در برخی مواقع به سادگی فرآیند شما را در حین کار، بدون دخالت یا قضاوت مشاهده کند. هنگامی که یک اثر هنری را به پایان رساندید و گاهی در حالی که هنوز روی آن کار می کنید. درمانگر از شما سوالاتی می پرسد که چگونه در مورد فرآیند هنری احساس می کنید، چه چیزی در ایجاد اثر هنری شما آسان یا دشوار بوده است، و چه افکاری. یا خاطراتی که ممکن است در حین کار داشته باشید. به طور کلی، درمانگر قبل از ارائه هرگونه مشاهداتی در مورد تجربه و احساسات شما می پرسد.

هنردرمانگران از انواع مداخلات استفاده می کنند. با خلاقیت و نوآوری، آنها می توانند تکنیک های خود را برای هر مشتری اختصاص دهند. هنردرمانگران از رسانه ها و روش های مختلف استفاده می کنند. به عنوان مثال، یک هنردرمانگر ممکن است بیماران را راهنمایی کند تا ساختارهای کلی اعضای خانواده خود را بسازند، در ارتباط آزادانه درباره آثار هنری شرکت کنند، یا داستانی را از طریق یک کلاژ عکس تعریف کنند.

موسیقی درمانیدر یک هنردرمانگر به دنبال چه چیزی باشید

یک هنردرمانگر دارای حداقل مدرک کارشناسی ارشد است، به طور کلی از یک برنامه یکپارچه در روان درمانی و هنرهای تجسمی در یک موسسه آموزشی معتبر توسط شورای اعتباربخشی آموزش عالی (CHEA). حروف اول ATR بعد از نام درمانگر به این معنی است که او در هیئت گواهینامه هنر درمانی (ATCB) ثبت شده است. حروف اول ATR-BC به این معنی است که درمانگر نه تنها ثبت نام کرده است، بلکه یک امتحان را پشت سر گذاشته است تا توسط ATCB گواهی هیئت مدیره دریافت کند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید