لبخند زدن می‌تواند شکل قدرتمندی از ارتباط غیرکلامی در بسیاری از موقعیت‌ها باشد که بسته به جزئیات فیزیکی و همچنین زمینه، ممکن است احساسات مختلفی را منتقل کند – از شادی گرفته تا کنایه و ناراحتی. به عبارت دیگر، همه لبخندها برابر نیستند. برخی حتی ممکن است پاسخی مکانیکی به یک محرک باشند تا بیان واقعی حقیقت احساسی. برای آشنایی بیشتر با نحوه تشخیص لبخند واقعی دوشن در مقابل لبخند ساختگی، نحوه ارتباط لبخند با بیان احساسی و مزایای بالقوه لبخند زدن برای سلامتی، ادامه مطلب را بخوانید.

همه چیز درباره لبخندلبخند دوشن چیست؟

لبخند  دوشن که به نام پزشک فرانسوی Guillaume Duchenne نامگذاری شده است، نوعی لبخند است که عموماً به راحتی برای مشاهده کنندگان به عنوان واقعی قابل تشخیص است. لبخندهای غیردوشنی لزوماً لبخندهای ساختگی یا غیرصادقانه نیستند، اما ممکن است به عنوان مودبانه تعبیر شوند یا به عنوان ابزار اجتماعی مورد استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که  لبخند دوشن  به طور مثبت با نزدیکی و فاصله روانی مرتبط است. این به این معنی است که وقتی فردی نزدیک کسی است که می شناسد و به او اعتماد دارد ظاهر می شوند، در حالی که لبخندهای غیر دوشن ممکن است برای غریبه ها یا آشنایان باشد.

لبخندهای واقعی معمولاً با فعال شدن هر دو ماهیچه زیگوماتیک اصلی (عضلاتی که گوشه های دهان را بلند می کنند) و ماهیچه های چشمی چشم (عضلاتی که حرکت ناحیه اطراف چشم را کنترل می کنند) مشخص می شود. این حالت دوم باعث چروک شدن چشم ها در گوشه ها می شود که برخی از آن به عنوان “لبخند با چشم” یاد می کنند. احتمالاً به راحتی تفاوت بین این دو نوع را تشخیص خواهید داد.

چگونه احساسات می توانند باعث ایجاد لبخند شوند

احساسات حالت‌های پیچیده روان‌شناختی و فیزیولوژیکی هستند که عوامل مختلفی از جمله افکار، احساسات و تجربیات ما ممکن است بر آن‌ها تأثیر بگذارند. بسیاری از احساسات باعث ایجاد یک سری پاسخ های فیزیولوژیکی در بدن می شوند، از جمله تغییرات در ضربان قلب، فشار خون و فعالیت ماهیچه ای. به این فکر کنید که چگونه ممکن است احساس کنید ضربان قلبتان افزایش می یابد، مثلاً وقتی عصبی هستید یا وقتی می ترسید عضلاتتان منقبض می شوند. در مورد لبخند طبیعی، عضلات صورت معمولاً با انقباض و آرامش به روش‌های خاصی به یک محرک احساسی پاسخ می‌دهند و لبخند واقعی ایجاد می‌کنند. برای مثال، ماهیچه‌های زیگوماتیک صورت در پاسخ به احساسات مثبتی مانند شادی، شادی یا سرگرمی منقبض می‌شوند و باعث بلند شدن گوشه‌های دهان می‌شوند.

همه چیز درباره لبخندمزایای بالقوه لبخند زدن

لبخند زدن فقط نشانه ای از احساس ما برای دیدن دیگران نیست. لبخند زدن در احساس ما و نحوه درک ما از رویدادهای روزمره و موقعیت های اجتماعی تفاوت ایجاد می کند. لبخندهای واقعی دوشن به طور خاص ممکن است مزایای سلامت اجتماعی و روانی را نیز به همراه داشته باشد، از جمله:

افزایش احساس شادی، زیرا یک پوزخند واقعی می تواند باعث ترشح اندورفین و سایر مواد شیمیایی احساس خوب در مغز شود.

کاهش استرس و اضطراب، زیرا تحقیقات نشان می‌دهد که لبخند زدن ممکن است  ضربان قلب افراد  و همچنین سطوح کورتیزول، هورمون استرس را کاهش دهد.

بهبود سلامت جسمانی، از آنجایی که یک مطالعه در سال 2022 نشان می دهد که  لبخند زدن ممکن است مزایای سلامتی  مانند “تاثیر مفید بر فیزیولوژی ما در طول استرس حاد، بهبود بازیابی استرس و کاهش بیماری در طول زمان” داشته باشد.

ارتباطات اجتماعی بیشتر، زیرا لبخند زدن می‌تواند شکل قدرتمندی از ارتباط غیرکلامی باشد که می‌تواند به افراد کمک کند روابط برقرار کنند و به یکدیگر احساس نزدیکی کنند – مخصوصاً وقتی لبخندها دوشن هستند.

نکاتی برای لبخند زدن دوشن بیشتر

اگر شما علاقه مند به بهره مندی از برخی از مزایای لبخند دوشن هستید که در بالا ذکر شد، ممکن است از خود بپرسید که چگونه می توانید بیشتر به این شکل لبخند بزنید. به طور کلی، لبخند زدن دوشن برای اکثر مردم طبیعی است. با این حال، یافتن راه‌هایی برای کاهش استرس و افزایش شادی در زندگی‌تان ممکن است به شما کمک کند به طور طبیعی لبخند واقعی را بیشتر بسازید. ابتدا، ممکن است تمرین مراقبه ذهن آگاهی را پرورش دهید، زیرا تحقیقات نشان می دهد که می تواند بر جنبه های مختلف رفاه کلی فرد تأثیر مثبت بگذارد – از تنظیم عاطفی و عملکرد سیستم ایمنی گرفته تا رضایت از رابطه.

همه چیز درباره لبخنددر مرحله بعد، ممکن است در مورد کشف اینکه کدام فعالیت‌ها در زندگی‌تان به شما شادی می‌دهند و بیشتر درگیر آن‌ها می‌شوید، چه یک کاردستی، ورزش، یا سرگرمی یا گذراندن وقت با دوستان، باشید. در نهایت، اگر مشکوک هستید که ممکن است وضعیت سلامت روانی داشته باشید که شما را از احساس خوشحالی باز می دارد، ممکن است برای ارزیابی با یک متخصص سلامت روان ملاقات کنید. به عنوان مثال، علائم رایج افسردگی شامل احساس ناامیدی، کم انرژی، و از دست دادن علاقه به فعالیت هایی است که زمانی از آنها لذت می بردید، که می تواند تجربه شادی و در نتیجه لبخند را دشوار کند. با این حال، افسردگی و بسیاری دیگر از شرایط سلامت روان قابل درمان هستند. یک متخصص مراقبت های بهداشتی واجد شرایط می تواند یک تشخیص دقیق ارائه دهد و گزینه های درمانی را پیشنهاد کند.

چگونه درمان آنلاین می تواند کمک کند

اگر علائم بیماری روانی را تجربه می کنید، یک متخصص آموزش دیده می تواند گزینه های پشتیبانی و درمانی را ارائه دهد. به عنوان مثال، اگر چالش ذهنی یا عاطفی دیگری را تجربه می کنید که مانع از یافتن شادی یا رضایت در زندگی شما می شود، مانند اعتماد به نفس پایین، اثرات ناشی از آسیب های گذشته یا مشکلات رابطه، برای مثال، یک درمانگر ممکن است بتواند به این موارد کمک کند. همچنین. وظیفه آنها فراهم کردن فضایی امن و بدون قضاوت است که در آن بتوانید افکار و احساسات خود را بیان کنید و مکانیسم های مقابله ای مثبت را در طول مسیر بیاموزید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید