انواع مختلفی از افسردگی می تواند وجود داشته باشد، اما به طور کلی، علائم می تواند شامل احساس غم و اندوه مداوم، فقدان یا از دست دادن علاقه و لذت به فعالیت های معمول، کاهش انرژی، از دست دادن تمرکز و غیره باشد. لایت باکس یا نور درمانی یکی از گزینه های درمانی است که ممکن است برخی از علائم را برای افرادی که اختلال عاطفی فصلی (SAD) یا انواع دیگر افسردگی را تجربه می کنند، کاهش دهد.

این نوع نور می تواند بر ریتم شبانه روزی، خواب و خلق و خوی تأثیر مثبت بگذارد. این می تواند به ویژه در درمان SAD یا اختلال عاطفی فصلی موثر باشد. با این حال، در بسیاری از موارد، نور درمانی اختلال عاطفی فصلی است زمانی که با سایر روش‌های درمانی مانند نور درمانی با طیف کامل و تغییر سبک زندگی ترکیب شود، می‌تواند مؤثرترین باشد. می توان با یک درمانگر مجاز به صورت حضوری یا آنلاین ارتباط برقرار کرد.

نوردرمانیافسردگی چیست؟

طبق گفته موسسه ملی سلامت روان، افسردگی به طور کلی یک اختلال سلامت روان شایع اما جدی است. این می تواند علائم شدیدی داشته باشد که ممکن است بر نحوه تفکر، احساس و مدیریت فعالیت های روزانه شما تأثیر بگذارد. این فعالیت ها می تواند از رفتن به محل کار، غذا خوردن، خوابیدن و هرگونه تعامل اجتماعی متفاوت باشد. برای کشف چندین مورد از علائم بالقوه افسردگی به خواندن ادامه دهید.

 • علائم بالقوه افسردگی
 • تحریک پذیری
 • کاهش انرژی
 • خستگی
 • بی قراری
 • مشکل در خوابیدن
 • مشکل در نشستن
 • اضطراب مداوم
 • احساس پوچی
 • غم و اندوه مداوم
 • ناامیدی
 • بدبینی مداوم
 • احساس بی ارزشی
 • درماندگی
 • از دست دادن علاقه و/یا لذت در سرگرمی ها یا فعالیت ها
 • به آرامی حرکت می کند و صحبت می کند
 • از دست دادن تمرکز
 • مشکل در تصمیم گیری
 • مشکل در به خاطر سپردن
 • بیش از حد خوابیدن یا ناتوانی در بیدار شدن به خصوص در صبح زود
 • تغییر وزن و اشتها
 • افکار یا اقدام به خودکشی*
 • علائم فیزیکی که علت مشخصی ندارند و به درمان پاسخ نمی دهند، مانند سردرد، مشکلات گوارشی و درد

علاوه بر پایه خلق و خوی ضعیف، فردی که افسرده است می‌تواند علائم مختلفی را تجربه کند و می‌تواند به طریق مختلف با هم ترکیب شود. برای تشخیص اختلال افسردگی اساسی، باید چندین علامت دائمی وجود داشته باشد. فقط یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز می تواند افسردگی و سایر بیماری های روانی را تشخیص دهد.

نور درمانینور درمانی چیست؟

نور درمانی که به عنوان لایت باکس یا فتوتراپی نیز شناخته می شود، یک روش درمانی است که می تواند برای درمان اختلال عاطفی فصلی (SAD)، نوعی افسردگی، و بهبود خلق و خوی استفاده شود. دستگاه‌های فتوتراپی که به صورت تجاری در دسترس هستند، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قرار گرفتن در معرض نور با شدت بالا (10000 لوکس) را برای درمان SAD و سایر اختلالات خلقی فراهم کنند. نور درمانی کمکی می تواند شرایط دیگری مانند اختلالات خواب، اختلال دوقطبی و اختلالات خوردن را نیز درمان کند. حتی می توان از آن برای مسائلی استفاده کرد که ممکن است بر ساعت داخلی شما تأثیر منفی بگذارد، حتی در برخی موارد از لامپ های نور درمانی برای کمک به زوال عقل نیز استفاده شده است. با این حال، درمان SAD معمولاً اختلال سلامت روان اصلی است که با نور درمانی به آن پرداخته می شود.

این نوع لامپ نور درمانی را نباید با نوع نور درمانی مورد استفاده برای درمان بیماری های پوستی اشتباه گرفت. برخی از بیماری ها، مانند پسوریازیس یا سایر اختلالات پوستی، می توانند از درمان با نور UV برای درمان استفاده کنند. مهم است که مطمئن شوید اگر از جعبه نور درمانی برای مسائل سلامت روان استفاده می کنید، اشعه ماوراء بنفش ساطع نمی شود، زیرا این نوع نور ساطع شده ممکن است به چشم و پوست شما آسیب برساند. دستورالعمل های سازنده را برای اطمینان از ایمنی و اثربخشی در طول جلسات نور درمانی خود دنبال کنید.

نور درمانی چگونه کار می کند؟

نور درمانی به طور معمول از دستگاه های فتوتراپی مانند جعبه های نور استفاده می کند که یک منبع نور روشن با شدت نور مناسب ساطع می کنند. نور ساطع شده از جعبه نور معمولاً به منظور تقلید از نور طبیعی در فضای باز است. اغلب، محرک اصلی اختلال عاطفی فصلی در روزهای تاریک پاییز و زمستان رخ می دهد. در طول نور درمانی، فرد معمولاً حدود 30 دقیقه در روز حدود 30 دقیقه از جعبه مناسب نور درمانی با چشمان باز می نشیند یا کار می کند.

نوع و میزان نوری که جعبه های نور درمانی تولید می کنند می تواند بر مواد شیمیایی مغز مرتبط با خلق و خو، خواب و ریتم شبانه روزی تأثیر بگذارد. این به نوبه خود می تواند علائم اختلال عاطفی فصلی و همچنین علائم سایر انواع افسردگی را در برخی موارد کاهش دهد.

نور درمانیخطرات نور درمانی چیست؟

مانند بسیاری از درمان های دیگر برای افسردگی، نور درمانی ممکن است با خطراتی همراه باشد. به طور کلی، نور درمانی بی خطر است و هر گونه عوارض جانبی معمولاً کوتاه مدت است. با این حال، عوارض جانبی بالقوه جعبه های نور می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • خستگی چشم
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • تحریک پذیری
 • شیدایی، سرخوشی، بیش فعالی یا بی قراری مرتبط با اختلال دوقطبی

افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی یا چشمی حساس باید قبل از شروع درمان با پزشک خود صحبت کنند. و در حالی که برخی تحقیقات نشان می دهد که نور درمانی ممکن است به درمان بیماری های روانی مانند اختلال دوقطبی کمک کند. لطفاً با پزشک خود مشورت کنید تا مشخص شود که آیا مزایای نور درمانی بیشتر از خطراتی است که ممکن است با استفاده از لایت باکس به همراه داشته باشد. ایمنی و اثربخشی عواملی ضروری هستند که باید در هنگام انتخاب و استفاده از این دستگاه ها در نظر گرفته شوند.

آیا باید نور درمانی را امتحان کنم؟

هر فردی متفاوت است و جلسات نور درمانی ممکن است برای شما مفید باشد یا نباشد. در صورت ابتلا به اختلال عاطفی فصلی، دریافت لایت باکس و شروع نور درمانی ممکن است موثر باشد. اگر به دنبال درمان ایمن‌تر و جایگزینی هستید که شامل داروهای ضد افسردگی نباشد، نور درمانی نیز می‌تواند راه خوبی باشد. نور درمانی همچنین می تواند به عنوان مکملی برای داروهای ضد افسردگی که ممکن است در حال حاضر مصرف می کنید استفاده شود.

برای برخی، نور درمانی ممکن است بهترین گزینه نباشد. کسانی که هر نوع حساسیت نوری دارند بهتر است از این گزینه درمانی اجتناب کنند.

نور درمانیآیا نور درمانی موثر است؟

در حالی که نور درمانی می تواند علائم را تسکین دهد، اما به طور کلی به معنای درمان اختلال عاطفی فصلی یا هر نوع افسردگی دیگری نیست. یک جعبه نور، از جمله جعبه های نور کوچکتر، معمولا برای کاهش علائم افسردگی از طریق یک مسیر طبیعی تر، با توجه به ویژگی های فیزیکی نور ساطع شده، در نظر گرفته شده است. نور درمانی می تواند به عنوان یک راه حل نسبی برای مشکل عمل کند، به ویژه برای کسانی که دارای اختلال عاطفی فصلی هستند . با آوردن نور به دنیای شما، می تواند کمک کند که زمان های تاریک سال روشن تر و قابل تحمل تر به نظر برسند. همراه با روان درمانی، نور درمانی می تواند حمایت همه جانبه ای را برای افرادی که با افسردگی کنار می آیند فراهم کند.

مانند هر نوع درمان، نور درمانی می تواند برای افراد خاص موثرتر باشد. با متخصص سلامت روان خود تماس بگیرید تا ببینید آیا این مسیری است که می توانید کاوش کنید.

سایر گزینه های درمان افسردگی

جدا از نور درمانی یا علاوه بر آن، گفتار درمانی می تواند یک روش عالی و موثر برای درمان افسردگی باشد. با این حال، زمانی که افسردگی را تجربه می‌کنید، پیدا کردن یک درمانگر محلی، تعیین قرار ملاقات، خروج از خانه و رانندگی به سمت مطب درمانگر ممکن است دشوار باشد. اگر این مورد برای شماست، ممکن است بخواهید درمان آنلاین را در نظر بگیرید. با درمان آنلاین ، می توانید با یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز از آسایش خانه خود ارتباط برقرار کنید و بسیاری از مراحل دریافت حمایتی را که شایسته آن هستید حذف کنید. علاوه بر این، تعویض درمانگر در صورت نیاز، تا زمانی که درمانگر را پیدا کنید، اغلب بسیار آسان‌تر است.

همانطور که این مطالعه توضیح می دهد، درمان آنلاین می تواند به همان اندازه درمان چهره به چهره سنتی در درمان افسردگی موثر باشد. اگرچه برخی از مردم ممکن است در مورد اثربخشی درمان آنلاین نگران باشند، شواهد رو به رشد عمدتاً گزارش می دهند که می تواند به اندازه درمان در مطب – اگر نه بیشتر – موثر باشد.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید