میگرن معمولاً یک سردرد شدید است که می تواند ساعت ها یا حتی روزها ادامه داشته باشد. درد کوبنده یا ضربان دار معمولا از پیشانی، کنار سر یا اطراف چشم شروع می شود. سردرد به تدریج بدتر می شود. تقریباً هر حرکت، فعالیت، نور روشن یا صدای بلند به نظر می رسد که باعث آسیب بیشتر شود. حالت تهوع و استفراغ در طول میگرن شایع است.

میگرن ممکن است تنها یک یا دو بار در سال یا به دفعات هر روز اتفاق بیفتد. زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به میگرن هستند.

آشنایی با انواع سردردهای میگیرین

سردردهای میگرنی انواع مختلفی دارند.

شایع ترین انواع میگرن، میگرن کلاسیک و میگرن معمولی است.

میگرن کلاسیک (که میگرن پیچیده نیز نامیده می شود) با علامت هشداری به نام هاله شروع می شود. این نوع میگرن گاهی اوقات “میگرن با هاله” نیز نامیده می شود. هاله شامل تغییراتی در دید شماست. ممکن است نورهای چشمک زن، رنگ ها، الگوی خطوط یا سایه ها را ببینید. ممکن است به طور موقت بخشی از دید خود را از دست بدهید، مانند دید جانبی.

همچنین ممکن است احساس خارش یا سوزش عجیبی داشته باشید یا ضعف عضلانی در یک طرف بدن خود داشته باشید. ممکن است در صحبت کردن وبرقراری ارتباط مشکل داشته باشید. همچنین ممکن است احساس افسردگی، تحریک پذیری و بی قراری کنید.

هاله ها حدود 15 تا 30 دقیقه دوام می آورند. هاله ممکن است قبل یا بعد از سر درد شما ایجاد شود. گاهی اوقات درد و هاله با هم همپوشانی دارند یا درد هرگز رخ نمی دهد. سر درد میگرن کلاسیک ممکن است در یک طرف سر شما یا در هر دو طرف ایجاد شود.

میگرن های معمولی با هاله شروع نمی شوند. به همین دلیل به این نوع میگرن ها میگرن بدون هاله نیز می گویند. میگرن های معمولی ممکن است کندتر از میگرن های کلاسیک شروع شوند، طولانی تر شوند و در فعالیت های روزانه تداخل بیشتری ایجاد کنند. درد میگرن معمولی ممکن است فقط در یک طرف سر شما باشد. اکثر افرادی که میگرن دارند، میگرن معمولی دارند (آنها هاله ندارند).

میگرن بدون سر درد، که گاهی اوقات “میگرن خاموش” نامیده می شود، ممکن است باعث شود علائم دیگر میگرن را احساس کنید، اما نه درد. این بدان معناست که ممکن است درد میگرنی معمول در اطراف چشم ها و شقیقه های خود را نداشته باشید. این نوع میگرن حتی ممکن است شامل فاز هاله باشد. همچنین ممکن است همان حساسیتی را که در یک میگرن معمولی نسبت به نور و صدا احساس کنید.

میگرن همی پلژیک باعث می شود که یک طرف بدن شما ضعیف شود، شبیه به سکته مغزی. این علائم فقط موقتی هستند. آنها بخشی از حمله میگرن هستند. مناطقی از بدن که تحت تأثیر ضعف قرار گرفته اند ممکن است شامل صورت، بازو یا پا باشد. این ضعف ممکن است از یک ساعت تا چند روز طول بکشد. اغلب در عرض 24 ساعت از بین می رود. برای این نوع میگرن، سردرد می تواند قبل یا بعد از ضعف ایجاد شود. این نوع میگرن نادر است.

دلایل سردرد میگیرن چیست ؟

میگرن شبکیه (که میگرن چشمی نیز نامیده می شود) باعث ایجاد تغییراتی در بینایی می شود که به تغییرات بینایی مربوط نمی شود. برای میگرن شبکیه، علائم شامل مشکلات بینایی یا حتی کوری در یک چشم است. این علائم زیاد دوام نمی آورند. آنها می توانند قبل یا بعد از سر درد ایجاد شوند. اگر این نوع میگرن را تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید.

سردردهای یخی سردردهای میگرنی نیستند. آنها درد شدیدی را در اطراف چشم ها و شقیقه های شما ایجاد می کنند. این دردهای کوبنده ممکن است به طور مکرر در یک مکان ایجاد شوند یا هر بار به نواحی مختلف بپرند. این نوع سردرد در هر زمان و بدون هشدار ممکن است رخ دهد. اگر شما فردی هستید که سردردهای میگرنی دارید، احتمال ابتلا به سردردهای یخی نیز بیشتر است.

سردردهای خوشه ای سردردهای میگرنی نیستند. آنها سردردهای نادری هستند که به صورت الگوهایی رخ می دهند که به دوره های خوشه ای معروف هستند. این دوره‌ها می‌تواند به معنای داشتن سردرد هر روز در یک زمان مشخص به مدت یک هفته یا حتی یک ماه باشد. سردردهای خوشه ای می توانند بسیار دردناک باشند. آنها معمولا باعث درد در یک طرف سر شما می شوند. این درد می تواند آنقدر شدید باشد که باعث افتادگی پلک و گرفتگی بینی شود.

سردردهای سرویکوژنیک سردردهای میگرنی نیستند. آنها سردردهایی هستند که ناشی از بیماری یا شرایط فیزیکی دیگری هستند که معمولاً مشکلی در گردن شما هستند. اغلب اوقات، این نوع سردرد می تواند با حرکت ناگهانی گردن شما ایجاد شود. همچنین ممکن است پس از اینکه گردن خود را برای مدت طولانی در همان وضعیت نگه دارید، دچار سردرد سرویکوژنیک شوید. درد می تواند ساعت ها یا روزها ادامه داشته باشد. ممکن است به یک طرف سر یا صورت شما محدود شود.

میگرن چه حسی دارد؟

درد سردرد میگرنی می تواند شدید باشد. می تواند در فعالیت های روزانه شما اختلال ایجاد کند. میگرن برای همه یکسان نیست. علائم احتمالی میگرن در زیر ذکر شده است. ممکن است چندین ساعت تا یک روز قبل از شروع سردرد، «پیش‌آگاهی» داشته باشید. پیش‌آگاهی‌ها احساساتی هستند که احساس می‌کنید میگرن در راه است. این احساسات می تواند شامل انرژی شدید، خستگی، میل به غذا، تشنگی و تغییرات خلقی باشد.

علائم میگرن

علائم احتمالی میگرن عبارتند از:

 • درد شدید ضربان دار یا دردناک مبهم در یک طرف سر یا هر دو طرف
 • دردی که با فعالیت بدنی بدتر می شود
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • تغییر در نحوه دید شما، تاری دید یا نقاط کور
 • اذیت شدن از نور، صدا یا بو
 • احساس خستگی و/یا گیجی
 • گرفتگی بینی
 • احساس سرما یا عرق کردن
 • گردن درد
 • سبکی سر

چه چیزی باعث میگرن می شود؟

چه چیزی باعث میگرن می شود؟

محققان هنوز همه عوامل ایجاد کننده میگرن را درک نکرده اند. به نظر می رسد که آنها ممکن است تا حدودی به دلیل تغییرات در سطح یک ماده شیمیایی بدن به نام سروتونین ایجاد شوند. سروتونین نقش های زیادی در بدن ایفا می کند و بر رگ های خونی تأثیر می گذارد. وقتی سطح سروتونین بالا باشد، رگ های خونی منقبض می شوند. هنگامی که سطح سروتونین کاهش می یابد، رگ های خونی منبسط می شوند (متورم می شوند). این تورم می تواند باعث درد یا مشکلات دیگری شود. علت دیگری که در حال مطالعه است این است که سردردهای میگرنی همراه با الگوی گسترش فعالیت الکتریکی در مغز است.

برخی از تحقیقات نشان می دهد که میگرن ممکن است یک عامل وراثت داشته باشد، به این معنی که ممکن است در خانواده ها ایجاد شود. محققان برخی از ژن های مرتبط با میگرن را شناسایی کرده اند. آنها مطمئن نیستند که چرا این ژن ها بر برخی افراد بیشتر از دیگران تأثیر می گذارد. محققان می گویند که اگر یکی از والدین شما مبتلا به میگرن باشد، 50 درصد احتمال دارد که شما نیز دچار میگرن شوید. اگر هر دو والدین شما میگرن داشته باشند، شانس شما تا 75 درصد افزایش می یابد. در نهایت، به نظر می رسد که میگرن توسط ترکیبی از عوامل ایجاد می شود: ژنتیک، محیطی و سبک زندگی.

زنان بیشتر در معرض ابتلا به میگرن مزمن هستند (میگرن هایی که 15 روز در ماه یا بیشتر اتفاق می افتد). این احتمالاً با هورمون ها مرتبط است. هورمون ها هر ماه حول و حوش زمان پریود شما نوسان می کنند. همچنین در صورت بارداری یا یائسگی می توانند نوسان داشته باشند.

میگرن چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما می تواند میگرن را با علائمی که توضیح می دهید تشخیص دهد. اگر تشخیص واضح نباشد، پزشک معاینه فیزیکی انجام خواهد داد. پزشک شما ممکن است بخواهد آزمایش خون یا آزمایش تصویربرداری، مانند  MRI  یا اسکن CAT از مغز را انجام دهد. این آزمایش ها می توانند اطمینان حاصل کنند که هیچ دلیل دیگری برای سردرد وجود ندارد. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که یک  دفترچه سردرد داشته باشید . این می تواند به پزشک شما کمک کند تا مواردی را که ممکن است باعث میگرن شما شوند را شناسایی کند.

راه های تشخیص میگیرن

چه داروهایی به تسکین درد میگرن کمک می کند؟

برای میگرن های خفیف تا متوسط، داروهای بدون نسخه که ممکن است به تسکین درد میگرن کمک کنند عبارتند از:

 • آسپرین
 • استامینوفن (یک نام تجاری: تایلنول)
 • ترکیبی از استامینوفن، آسپرین و کافئین (یک نام تجاری: Excedrin Migraine)
 • ایبوپروفن (یک نام تجاری: موترین)
 • ناپروکسن (نام تجاری: Aleve)
 • کتوپروفن (نام تجاری: Orudis KT)

افرادی که میگرن شدیدتری دارند ممکن است نیاز به استفاده از داروهای تجویزی «قوی تری» داشته باشند. دارویی به نام ارگوتامین می تواند به تنهایی یا همراه با سایر داروها موثر باشد. دی هیدروارگوتامین مربوط به ارگوتامین است و می تواند مفید باشد. سایر داروهای تجویزی برای میگرن عبارتند از: سوماتریپتان، زولمیتریپتان، ناراتریپتان، ریزاتریپتان، آلموتریپتان، التریپتان و فرواتریپتان.

اگر درد از بین نرود، ممکن است به داروهای مسکن قوی‌تری مانند داروهای حاوی باربیتورات (داروی خواب‌آور) نیاز باشد. این داروها می توانند عادت ساز باشند و باید با احتیاط مصرف شوند. پزشک شما ممکن است اینها را فقط در صورت نیاز و فقط برای مدت کوتاهی تجویز کند.

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید