موسیقی درمانی شکلی از درمان است که از موسیقی در رابطه درمانی برای کمک به دستیابی به اهداف فردی بیمار استفاده می کند. این رویکرد مبتنی بر شواهد شامل تکنیک هایی مانند گوش دادن، تأمل در مورد، و ایجاد موسیقی تحت راهنمایی یک موسیقی درمانگر آموزش دیده است.

برای بهره مندی از موسیقی درمانی، داشتن سابقه موسیقی ضروری نیست. افراد در هر سنی، از کودکان تا بزرگسالان، ممکن است آن را برای نیازهای درمانی خود مناسب بدانند.

موسیقی درمانیروش های موسیقی درمانی

وقتی از آن استفاده می شود

موسیقی درمانی اغلب به صورت انفرادی انجام می شود، اما می توان از آن در محیط های گروهی مانند بیمارستان، مرکز اصلاح و تربیت یا خانه سالمندان نیز استفاده کرد. به طور کلی زمانی موثرتر است که در ترکیب با سایر درمان ها و یا داروها استفاده شود.

موسیقی درمانی می تواند به افراد در مدیریت درد فیزیکی کمک کند و در درمان انواع بیماری ها از جمله عوارض قلبی، سرطان، دیابت و زوال عقل موثر بوده است. می تواند کمک کند:

 • کاهش ضربان قلب و فشار خون
 • استرس را کاهش دهید
 • بهبود خواب
 • تقویت حافظه و عملکرد شناختی

موسیقی همچنین می تواند تأثیرات قدرتمندی بر سلامت روانی افراد داشته باشد. این می تواند بر خلق و خوی افراد تأثیر بگذارد و باعث ایجاد طیف وسیعی از تأثیرات از ایجاد آرامش گرفته تا تسکین دردهای جسمی تا افزایش انرژی شود. مطالعات نشان داده است که موسیقی درمانی می تواند به ویژه برای افرادی که دارای اختلال طیف اوتیسم یا افسردگی هستند مفید باشد.

سایر مزایای روانشناختی موسیقی درمانی عبارتند از:

 • بالا بردن روحیه
 • افزایش شادی و هیبت
 • کاهش اضطراب
 • رفع افسردگی
 • تنظیم احساسات، به ویژه احساسات دشوار
 • تسهیل تفکر در خود
 • کمک به پردازش تروما

موسیقی درمانیموسیقی درمانی چگونه کار می کند

انسان ها مدت هاست که قدردان قدرت شفابخش موسیقی بوده اند. موسیقی به حس اولیه ای از ریتم که همه ما از آن برخورداریم، می زند. اما به گفته انجمن موسیقی درمانی، موسیقی درمانی مدرن پس از جنگ جهانی دوم آغاز شد. زمانی که نوازندگان جامعه از بیمارستان‌ها بازدید می‌کردند تا برای جانبازان اجرا کنند، به نظر می‌رسید که سربازان هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی بهبود می‌یابند و در نهایت مؤسسات را بر آن داشت تا افراد حرفه‌ای را برای این کار استخدام کنند.

موسیقی درمانی همچنان در بیمارستان ها انجام می شود و یک لایه درمانی برای بیماران بستری شده در بیمارستان به دلیل بیماری یا جراحت اضافه می کند. این می تواند به بیماران کمک کند تا با آسیب های عاطفی و درد فیزیکی کنار بیایند یا احساس اعتماد به نفس، شادی و ارتباط بیشتری داشته باشند. خارج از یک محیط بالینی، مردم هنوز هم می توانند از این مزایا لذت ببرند، زیرا موسیقی می تواند احساسات را تحریک کند، بحث را سریع کند، بیان را تسهیل کند و استرس را کاهش دهد.

هنگامی که زوال عقل یا آسیب مغزی رخ می دهد، این قدرت همچنان پابرجاست. موسیقی از طریق مسیری متفاوت از گفتار کلامی پردازش و تولید می شود. دور زدن این مسیر به بیماران این امکان را می دهد که خود را ابراز کنند، با عزیزان خود ارتباط برقرار کنند و جهان را پر جنب و جوش تر تجربه کنند.

انتظار چه چیزی از موسیقی درمانی دارید

پس از ارزیابی اولیه، یک درمانگر تکنیک‌هایی را متناسب با توانایی، علایق و نیازهای خاص مشتری تنظیم می‌کند. یک رویکرد ایجاد موسیقی است – زمزمه یک آهنگ نوستالژیک از دوران کودکی خود ، آواز خواندن به عنوان بخشی از گروه کر، یا بداهه نوازی بر روی سازهایی مانند درام، پیانو، گیتار، یا سازهای زنگ.

اگر مشتری بتواند در مورد تجربه صحبت کند، یک درمانگر ممکن است بپرسد که صداها چه خاطراتی را برمی انگیزند یا چه احساسی دارند. این زوج ممکن است با هم به آهنگی گوش دهند و در مورد احساسات و خاطراتی که آهنگ برمی انگیزد بحث کنند. یا مشتری ممکن است آهنگی بنویسد که می‌تواند شخصیت یا درگیری را در زندگی او روشن کند یا یک انتشار دلخراش ارائه دهد. درمانگر می تواند درمانجو را در تمرینات تنفسی، یا بدون موسیقی مشارکت دهد تا تنش و اضطراب را آرام کند.

موسیقی درمانیهمه این تمرینات به درمانگر و مراجع اجازه می دهد تا مؤلفه های روانی، خانوادگی، اجتماعی، فرهنگی و معنوی دنیای درونی فرد را کشف کند. و مشتریان نیازی به آموزش موسیقی یا استعداد ندارند. این تمرین بر مهارت های فنی تمرکز نمی کند، بلکه از موسیقی به عنوان ابزاری برای تأمل و ارتباط استفاده می کند.

در یک موسیقی درمانگر به دنبال چه چیزی باشید

در حالی که موسیقی درمانی ممکن است یک رویکرد مفید برای همه نباشد، بسیاری از مردم آن را مفید می دانند. با جستجوی یک موسیقی‌درمانگر دارای گواهی هیئت مدیره شروع کنید. در بعضی از کشورها، فرآیند صدور گواهینامه، درمانگران را ملزم می کند که یک مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد را در موسیقی درمانی در یک موسسه تایید شده، همراه با آموزش بالینی و یک دوره کارآموزی تحت نظارت، تکمیل کنند. سپس درمانگران باید یک آزمون گواهینامه هیئت مدیره را تکمیل کنند. هیئت صدور گواهینامه برای موسیقی درمانگران به پزشکان اعتبار MT-BC (مورد تایید هیئت درمانگر موسیقی) اعطا می کند.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید