ساس یا Cimex lectularius یک آفت جهانی است. جمعیت آن در قرن بیستم به دلیل استفاده گسترده از آفت کش ها کاهش یافت، اما از اواخر دهه 1990 در کشورهای توسعه یافته رو به افزایش بوده است.

دلیل افزایش جمعیت آن ناشناخته است، اما مراکز کنترل بیماری (CDC) و پیشگیری به افزایش سفرهای بین المللی به عنوان یک عامل محتمل اشاره کرده اند. ساس ها بر خلاف شپش ها یا کنه هایی که در موها پنهان می شوند یا روی پوست می چسبند، می توانند روی کیف یا کفش ها به طور غیرقابل تشخیصی حرکت کنند.

مقابله با ساسمشخصات ساس

ساس ها بدون بال هستند و نمی توانند پرواز یا پرش کنند، اگرچه می توانند در یک شب بیش از 30 متر بخزند. آنها همچنین می توانند برای مدت طولانی بدون غذا زنده بمانند.

گزش آنها به شدت خارش دار است و به صورت دسته هایی از برجستگی های قرمز رنگ در نواحی بیش از حد در معرض دید مانند گردن، بازوها و پاها ظاهر می شود. در حالی که نیش ها باعث انتقال بیماری نمی شوند و به ندرت باعث واکنش های آلرژیک می شوند، بزاق آنها حاوی یک ماده بی حس کننده و ضد انعقاد است که باعث خارش شدید می شود.

خاراندن شدید برای تسکین خارش می‌تواند منجر به عفونت، زخم یا هیپرپیگمانتاسیون شود.

خبر خوب این است که درمان نیش ساس در صورت نیاز، ساده است. بیماران به ندرت دچار عوارض می شوند و در بیشتر موارد، درمان علامتی به شکل استروئیدهای موضعی یا آنتی هیستامین های خوراکی می تواند به سرعت خارش را تسکین دهد.

مشورت با پزشک ممکن است ضروری نباشد مگر اینکه علائم بدتر شوند یا بعد از بیش از پنج روز ادامه پیدا کنند. گزش ساس معمولا در عرض یک هفته بهبود می یابد. از آنجایی که بسیاری از بیماران به دنبال درمان رسمی پزشکی نیستند، تعداد دقیق موارد ساس نامشخص است.

اما، در حالی که خارش ممکن است در نهایت فروکش کند، نیش ساس می تواند عوارض عاطفی زیادی را به همراه داشته باشد. افرادی که با ساس زندگی می کنند ممکن است احساس ناراحتی، خجالت و گاهی حتی برای خوابیدن بیش از حد ترس داشته باشند.

بسیاری از مردم ممکن است به دلیل نیش ساس بسیار مضطرب یا استرس داشته باشند. گاهی اوقات، بیمارانی که قبلا گاز گرفته شده‌اند، ترس یا فوبیای غیرمنطقی دارند.»

فضاهای پرورش ساس

در حالی که معمولاً با محیط های غیربهداشتی همراه است، حقیقت این است که ساس ها به سمت کثیفی کشیده نمی شوند. در واقع ساس در هتل های پنج ستاره پیدا شده است. در عوض، آنها جذب گرما، خون و دی اکسید کربنی می شوند که ما بازدم می کنیم.

ساس ها برخلاف نامشان در بسیاری از انواع مبلمان و وسایل خانه مانند کوسن یا پرده یافت می شوند. آنها همچنین در سینماها یا سالن های کنسرت یافت می شوند.

مقابله با ساستشخیص هجوم ساس

مشاهده ساس زنده یکی دیگر از نشانه های هجوم است.

مطالعات نشان داد که یک ساس باردار می‌تواند به سرعت نسل‌هایی از فرزندان را تولید کند و در عرض چند هفته منجر به هجوم شود.

یک ساس بالغ ماده در طول زندگی خود حدود 200 تا 500 تخم می گذارد. سایر نشانه های هجوم عبارتند از رگه های قهوه ای مایل به قرمز روی تشک ها (ناشی از ساس های له شده)، لکه های مدفوع، و همچنین پوسته های قهوه ای که با رشد حشرات می ریزند. بوی شیرین و کپک‌آمیز – شبیه بوی گشنیز – نیز معمولاً گزارش می‌شود.

ساس ها به طور باورنکردنی برای زنده ماندن مجهز هستند، و آنها را به یکی از سخت ترین آفات برای کشتن تبدیل می کند. آنها به سختی دیده می شوند و می توانند در گوشه ها و شکاف ها پنهان شوند. آنها می توانند تا یک سال بدون تغذیه زندگی کنند، بنابراین گرسنگی دادن آنها یک گزینه نیست.

اثربخشی حشره کش ها نیز مخلوط شده است. مطالعه‌ای که در سال 2016 در مجله حشره‌شناسی پزشکی منتشر شد، نشان داد که ساس‌های میشیگان و سینسیناتی در ایالات متحده نسبت به نئونیکوتینوئیدها، پرمصرف‌ترین حشره‌کش در جهان، مقاومت نشان داده‌اند.

مقابله با ساساین یافته ها مکمل تحقیقات قبلی است که توانایی این حشره را در ایجاد مقاومت در برابر سموم برجسته می کرد. این گونه دارای پوست ضخیم‌تری است که از نفوذ سموم جلوگیری می‌کند و یک سیستم عصبی در برابر سموم ایمن است.

اگر به این فکر می کنید که چگونه ساس را از بین ببرید، عملیات حرارتی یک راه حل معمول اما محدود باقی می ماند. ساس ها در دمای بالای 50 درجه سانتی گراد می میرند. در حالی که لباس ها را می توان با حرارت زیاد شست، تشک ها و مبلمان آلوده باید تعویض شوند.

جاروبرقی روش مطمئنی برای خلاص شدن از شر تخم ها نیست. بنابراین، در صورت مشاهده علائم آلودگی ساس، توصیه می شود با یک شرکت کنترل آفات دارای مجوز برای ارزیابی شدت مشکل و ارائه خدمات بخور تماس بگیرید.

قطعاً پیشگیری بهتر از درمان است. اولاً، آزاد نگه داشتن محیط زندگی باعث کاهش تعداد مکان های مخفی بالقوه می شود. همچنین، اثاثیه منزل، مخصوصاً وسایل روکش شده را که در محل دفع یا سایر مکان‌های عمومی دور انداخته شده‌اند، به همراه نداشته باشید. در صورت لزوم، قبل از آوردن وسایل به خانه، آنها را به طور کامل بررسی و تمیز کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید