اهمیت رابطه جنسی

رابطه جنسی نقش مهمی در هویت، سلامت و رفاه افراد دارد. وقتی مسئله‌ای در رضایت جنسی اختلال ایجاد می‌کند، مشکلات جنسی می‌تواند علت آن باشد. مشکلات جنسی یک موضوع نسبتاً رایج است که 43 درصد از زنان و 31 درصد از مردان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد، اما موضوعی تابو است که بسیاری از مردم هنوز صحبت‌کردن درباره آن را خوب نمی‌دانند.

مشکلات جنسی در آقایان و خانم‌ها معمولاً با اصلاح یا رفع مشکل اساسی یا مشکلاتی که باعث این اختلال شده‌اند، درمان می‌شود. اگر علت فیزیکی باشد، درمان احتمالاً دارو یا کمک‌های مکانیکی خواهد بود. اگر روانشناختی باشد، مشاوره، درمان، اصلاح رفتار و آموزش ممکن است کارساز باشد. برخی از افراد مبتلا به اختلالات جنسی ممکن است دلایل جسمی و روانی داشته باشند و در این صورت، هر دو  مشکل باید درمان شوند.

مشاوره مشکلات جنسی و زناشوییبرای زنان، تقریباً هر تغییر فیزیولوژیکی که بر سیستم تولید مثل تأثیر می‌گذارد مانند: سندرم پیش از قاعدگی، بارداری، دوره پس از زایمان و یائسگی -می تواند تأثیر نامطلوبی بر میل جنسی داشته باشد. یکی از مقصران فیزیولوژیکی رایج آنورگاسمی یائسگی است که در آن یک زن از هر سه زن مشکلاتی را در رسیدن به ارگاسم در طی تحریک جنسی پس از یائسگی گزارش می‌کند.

برای مردان، بیماری‌هایی مانند بیماری‌های قلبی عروقی، مولتیپل اسکلروزیس، نارسایی کلیه، بیماریهای عروقی و آسیب نخاعی منبع اختلال نعوظ هستند. نظریه‌های جدید که از نظر تاریخی به علل روانی نسبت داده می شود، نشان می دهد که انزال زودرس ممکن است یک علت عصبی زیستی زمینه‌ای داشته باشد که ممکن است به انزال سریع منجر شود.

افسانه‌های فرهنگی و اجتماعی در مورد رابطه جنسی نیز ممکن است باعث اختلالات جنسی شود. به عنوان مثال، برخی افراد به اشتباه یاد می‌گیرند که مردان همیشه به رابطه جنسی فکر می‌کنند، مرد باید رهبر باشد، اندازه آلت تناسلی مهم است، زوج ها باید مکرر رابطه جنسی داشته باشند، یا رابطه جنسی به طور خودکار اتفاق می افتد.

چه چیزی باعث مشکلات جنسی می‌شود؟

واکنش جنسی یک فرآیند پیچیده زیستی- روانی- اجتماعی است که توسط سیستم‌های عصبی، عروقی و غدد درون ریز هماهنگ می‌شود. علاوه بر عوامل بیولوژیکی، عوامل روانی اجتماعی مانند باورهای اجتماعی و مذهبی، وضعیت سلامت، تجربه شخصی، قومیت و شرایط اجتماعی-جمعیتی و وضعیت روانی فرد یا زوج نقش مهمی در عملکرد جنسی مناسب فرد دارند. علاوه بر این، فعالیت جنسی شامل روابط بین فردی است که هر یک از شریک‌ها نگرش‌ها، نیازها و پاسخ‌های منحصربه‌فردی را به جفت می‌آورند. مشکل در هر یک از این مناطق ممکن است منجر به اختلال عملکرد جنسی شود.

همانطور که اشاره شده مشکلات جنسی می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد که بر ذهن و بدن فرد تأثیر می‌گذارد. تأثیرات روانی ممکن است با اضطراب، افسردگی، استرس، اعتماد به ‌نفس پایین و نگرانی در مورد اختلالات جنسی یا حس بد نسبت به بدن فرد مرتبط باشد. کیفیت روابط و ارتباطات ضعیف و همچنین خصوصیات نامطلوب شریک زندگی نیز می‌تواند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارد. عوامل فیزیکی  نیز می‌تواند شامل ناهنجاری‌های آناتومی، آسیب یا بیماری، مصرف دارو و سن شود.

در صورتی که در روابط جنسی خود به هر دلیل مشکل داشتید حتما جهت حل آن به مشاوره جنسی یا مشاوره زناشویی مراجعه کنید؛ سپس اقدام به درمان کنید.

مشاوره مشکلات جنسی و زناشوییمشاوره اختلالات جنسی

عوامل فیزیکی بسیاری منجر به اختلالات جنسی می شوند. این عوامل عبارتند از

  • مصرف مواد مخدر
  • مصرف محرک ها
  • مصرف الکل
  • مصرف قرص های ضد حساسیت مثل آنتی هیستامین
  • داروهای ضد فشار خون
  • مصرف برخی  از داروهای روان درمانی

بطور کلی استفاده بیش از حد از الکل یا استفاده از سایر داروهای تفریحی ممکن است با تأثیر مستقیم بر سیستم عصبی – عروقی آلت تناسلی یا با افزایش ترشح پرولاکتین، کاهش تولید تستوسترون یا هر دو باعث اختلال عملکرد جنسی شود. بسیاری از داروها معمولاً با اختلالات جنسی مرتبط هستند، از جمله دیورتیک ها، داروهای ضد روان پریشی، داروهای ضد افسردگی، بنزودیازپین ها، بوسپیرون، لیتیوم، دی سولفیرام، داروهای ضد بارداری خوراکی و غیره است. جهت درمان این نوع مشکلات جنسی باید به مشاوره اختلالات جنسی مراجعه کنید.

شایع‌ترین مشکلات جنسی

شیوع اختلالات جنسی در جمعیت عمومی بسیار زیاد است. هانطور که گفته شد تخمین زده می‌شود که حدود 43 درصد از زنان و 31 درصد از مردان به یک یا انواع اختلالات جنسی مبتلا هستند. در بین مردان، انزال زودرس شایع‌ترین اختلال عملکرد جنسی مردان است. در مورد شایع‌ترین مشکل جنسی در زنان اتفاق نظر وجود ندارد، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که اختلال میل جنسی کم شایع ترین نوع مشکل جنسی در زنان است و پس از آن اختلالات ارگاسمیک و برانگیختگی وجود دارد. در حالی که مطالعات دیگر نشان می‌دهد که مشکل در رسیدن به ارگاسم و خشکی واژن شایع‌ترین نوع مشکل جنسی در زنان است. مشکلات اختلال عملکرد جنسی ممکن است مادام العمر یا اکتسابی، عمومی یا موقعیتی باشد.

در ادامه به شایع‌ترین مشکلات جنسی اشاره کرده‌ایم:

عدم تمایل:  این مشکل به طور فزاینده رایج زمانی رخ می‌دهد که افراد هیچ علاق‌ ای به فانتزی‌ها یا فعالیت‌های جنسی نداشته باشند و در نتیجه دچار پریشانی یا مشکلاتی در رابطه زناشویی شوند.

اختلال در نعوظ: ناتوانی مرد در به دست آوردن یا حفظ نعوظ است که اجازه فعالیت جنسی همراه با دخول را می‌دهد. اختلال نعوظ یک بیماری نیست، بلکه نشانه مشکل دیگری است  که می‌تواند جسمی، روانی یا ترکیبی از هر دو باشد. علل فیزیکی شامل بیماری‌هایی مانند دیابت یا عوارض جانبی دارو می‌شود و از دلایل اصلی روانشناختی  می‌توان به اضطراب عملکرد اشاره کرد. در این مورد درمان بر کاهش اضطراب با حذف تمرکز از مقاربت متمرکز است. برای مردانی که مشکلات جسمی دارند، دارو یا دستگاه‌ها می‌توانند کمک کننده باشند.

انزال زودرس: زمانی اتفاق می‌افتد که مرد به ارگاسم می‌رسد و در حین مقاربت زودتر از آنچه می‌خواهد انزال می‌کند که می‌تواند موجب ناراحتی عاطفی شود.

مقاربت دردناک: مقاربت دردناک یا دیسپارونی، درد مکرر یا مداوم ناحیه تناسلی است که باعث ناراحتی قابل توجه یا مشکلات رابطه می‌شود.

این مشکل بیشتر موارد، به ویژه در بین مردان  شامل یک مشکل فیزیکی است. یک متخصص اورولوژی یا در مورد خانم‌ها متخصص زنان باید هرگونه نگرانی پزشکی را رد کرده یا به آن رسیدگی کند. برای زنان، درمان معمولی بر تمرین آرامش تمرکز دارد.

مشاوره مشکلات جنسی و زناشوییدرمان مشکلات جنسی

اگرچه مشکلات جنسی بسیار شایع هستند، اما اغلب در عمل بالینی کمتر شناخته شده و کمتر تشخیص داده می‌شوند. همچنین خاطرنشان می‌شود که پزشکان در مورد رویکرد شناسایی و ارزیابی مشکل جنسی نیز درک کافی ندارند.  به همین دلیل اغلب توصیه می‌شود که روانپزشکان معالج و مشاوران باید دانش گسترده و نگرش مناسب نسبت به تمایلات جنسی انسان داشته باشند.

درمان مشکلات جنسی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معاینه جسمی

غیرمعمول نیست که درمانگر شما درخواست معاینه توسط پزشک، متخصص اورولوژی یا متخصص زنان را بدهد. هدف این معاینات اینست که پزشک به اطلاعات ارزیابی آناتومی جهت رد یا پذیرش مسائل پزشکی یا بیولوژیکی  نیاز دارد. زیرا ممکن است روند درمان پزشک با روند درمان رواندرمانگر تداخل داشته باشد.

درمان  عضلات کف لگن

درمان عضلات کف لگن به ضعف، درد و سایر اختلالات در عضلات کف لگن می‌پردازد.

دارو یا درمان دارویی

اگر شرایط پزشکی دارید که باعث اختلال در عملکرد جنسی شما شده است، پزشک برای درمان و اصلاح این مشکل به شما کمک خواهد کرد. یک علت شایع در مشکلات جنسی عدم تعادل هورمونی است. هم مردان و هم زنان می‌توانند برای بازگرداندن واکنش جنسی مناسب، هورمون درمانی انجام دهند. همچنین داروهایی مانند ویاگرا (نام عمومی سیلدنافیل) وجود دارد که می‌تواند به افزایش جریان خون در آلت تناسلی کمک کند. اگر اختلال عملکرد شما مربوط به دارویی باشد که مصرف می‌کنید، پزشک ممکن است داروی دیگری را تجویز کند که در فعالیت جنسی شما اختلال ایجاد نکند.

کمک‌های مکانیکی

مردانی که در ایجاد یا حفظ نعوظ مشکل دارند، ممکن است با دستگاه‌های خلاء مخصوص یا پمپ‌های آلت تناسلی درمان شوند. کاشت آلت تناسلی یک گزینه برای برخی از مردان است، به خصوص آنهایی که حس خود را به دلیل آسیب نخاعی از دست داده‌اند. زنانی که مبتلا به واژینیسموس هستند، گاهی اوقات می‌توانند با گشادکننده‌های خاصی که می‌توانند به شل شدن عضلات واژن کمک کنند، درمان شوند.

روان درمانی

درمان مشکلات جنسی  همچون درمان زود انزالی و درمان اختلال نعوظ به کمک روان درمانی یک فرآیند چند مرحله‌ای است. درمانگران با کمک به مراجعین شروع می‌کنند تا نگرش‌های منفی در مورد رابطه جنسی را شناسایی کنند، ریشه‌های آن ایده‌ها را کشف کنند و راه‌های جدیدی برای تفکر در مورد رابطه جنسی پیدا کنند. سپس تمرکز روی رفتار معطوف می‌شود.درمانگران ممکن است از مراجع بخواهند که خاطرات افکار جنسی خود را یادداشت کنند، فیلم‌های وابسته به عشق شهوانی را تماشا کنند یا فانتزی‌های خود را توسعه دهند. درمانگران همچنین به هر مشکلی در رابطه رسیدگی می‌کنند.

یک درمانگر جنسی یا سکس تراپیست واجد شرایط می‌تواند ابزارها و استراتژی‌های روان‌شناختی را برای مدیریت پریشانی مرتبط با مشکلات جنسی ارائه دهد. روان‌ درمانی می‌تواند به فرد کمک کند تا عوامل مداخله‌گر در مشکلات و اختلالات جنسی از جمله احساس ترس، اضطراب، گناه، شرم یا اجتناب را برطرف کند.

مشاوره مشکلات جنسی و زناشوییرفتاردرمانی

رفتار درمانی شامل انواع تکنیک‌ها و تمرینات برای درمان مشکلات جنسی باهدف افزایش رضایت و عملکرد جنسی است. درمان‌های رفتاری می‌تواند شامل تمرینات آلت تناسلی، تکنیک‌های تحریک جنسی و تمرکز حواس باشد. دستگاه‌های پزشکی نیز می‌توانند به درمان کمک کنند. پمپ آلت تناسلی مردانه با دستگاه وکیوم و ایمپلنت برای افزایش توانایی نعوظ استفاده می‌شود.

درمان انزال زودرس بر آموزش رفتاری متمرکز است. به اینگونه که با کمک شریک زندگی خود، مرد یاد می‌گیرد که برای مدت طولانی و طولانی‌تری در مقابل تحریک مقاومت کند.

آموزش روانی

آموزش روانی شامل آموزش عمومی و کتاب‌ درمانی است:

آموزش: یادگیری در مورد آناتومی جنسی، رفتارها و پاسخ‌ها می‌تواند افراد را توانمند کرده و به کاهش اضطراب آنها  کمک کند.

کتاب‌ درمانی: درمانگر شما ممکن است خواندن مطالب یا کتاب‌های کار را به‌منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد بدن شما، اختلالات جنسی و نگرانی‌های مربوط به آن، تقویت رابطه و سایر موضوعات مرتبط توصیه کند.

سخن پایانی

درمان مشکلات جنسی توسط سکس تراپیست ، مشاوره جنسی در کلینیک‌ روانشناسی روان آرام همراه با تمرینات ویژه‌ای است که برای ایجاد احساس آرامش بیشتر در تعاملات جنسی شما طراحی شده است. این تمرینات در حریم خصوصی شما انجام می‌شود و هدف از ارائه مشاوره جنسی و درمان مشکلات جنسی به حداکثر رساندن پتانسیل رضایت، لذت و شادی است

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید