مشاوره ازدواج که زوج درمانی نیز نامیده می شود، نوعی روان درمانی است که توسط درمانگران دارای مجوز انجام می شود. مشاوره قبل از ازدواج که معمولاً شامل هر دو طرف است، به زوج ها کمک می کند تا تعارضات اساسی را بشناسند و روابط خود را بهبود بخشند. این می تواند به زوج های متاهل کمک کند تا تصمیمات متفکرانه بگیرند، بر تفاوت ها غلبه کنند و ارتباط بین آنها را تقویت کنند. مشاوره آنلاین ازدواج نیز یک منبع ایده آل برای کمک به رابطه است. این به زوج ها امکان می دهد با درمانگران آنلاین ارتباط برقرار کنند و به شیوه ای راحت، موثر و صرفه جویی در زمان کار می کند.

مشاوره قبل از ازدواج هر دو طرف را تشویق می کند تا بر بهبود خود و خودآگاهی تمرکز کنند. در زوج درمانی، مشاور ازدواج می تواند به شما کمک کند تا:

امیدها، انتظارات و نگرانی های رابطه خود را بررسی کنید

یکدیگر را بهتر درک کنید

راه های ارتباط موثر خود را با یکدیگر آموزش دهید

توضیح دهید که چرا اختلاف نظر وجود دارد و در مورد آنها چه باید کرد

راهبردهای حل مسئله را یاد بگیرید

یاد بگیرید که چگونه از ناامیدی ها و عصبانیت های زناشویی کنار بیایید

پیامدهای احتمالی جدایی را درک کنید

در مشاوره قبل از ازدواج چه اتفاقی می افتد؟

اگر برای اولین بار است که مشاوره قبل از ازدواج را امتحان می کنید، دانستن اینکه چه انتظاری دارید می تواند مفید باشد. برای یک درمانگر غیرعادی نیست که یک ارزیابی اولیه زوجین انجام دهد، یا با هر یک از طرفین به طور جداگانه ملاقات کند تا مواردی مانند امور جاری یا مسائل روانشناختی فردی را رد کند. یک درمانگر همچنین ممکن است جلسات جداگانه ای را برای کمک به هر یک از طرفین در مورد نگرانی های خاص خود با هدف حل این نگرانی ها در رابطه زوج پیشنهاد کند.

مشاوران می‌گوید: «اگر یکی از طرفین یا هر دو روابط خارج از ازدواجی داشته باشند که به پایان نرسیده است، یا مشکلات روانی جدی داشته باشند، انجام زناشویی درمانی مؤثر عملاً غیرممکن است. در آن صورت، ممکن است قبل از رزرو هر جلسه زوجی، درمان فردی توصیه شود.

اگر درمانگر شما مشاوره زوجین را مفید بداند، جلسات احتمالاً بر اساس برنامه هفتگی یا دو هفته‌ای حدود یک ساعت در هر بار برگزار می‌شوند، اگرچه طول آن می‌تواند برای هر زوج متفاوت باشد. مدت زمان مشاوره قبل از ازدواج شما به مسائلی که با آن روبرو هستید بستگی دارد. برخی از زوج ها ممکن است در کمتر از چهار جلسه نتایج مثبت داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به تعداد جلسات بیشتری نیاز داشته باشند.

در طول یک جلسه مشاوره ازدواج، زوجین با درمانگر خود برای شناسایی و رفع مشکلاتی که نیاز به تصدیق و حل آنها دارند، همکاری می کنند.

به گفته مشاوران، مهارت‌هایی که زوج‌ها ممکن است در طول یک جلسه یاد بگیرند، شامل موارد زیر است:

یادگیری روش های موثرتر برای برقراری ارتباط با یکدیگر

یاد بگیرید که چگونه با یکدیگر آسیب پذیر و راستگو باشید

یاد بگیرند که چگونه خشم و واکنش های خود را هنگامی که احساس بار عاطفی می کنند کنترل کنند

کشف چرایی انتخاب آنها برای ازدواج و هدف مشترک آنها در ازدواج

هرگاه دو فرد مشتاق در یک مکان امن با یک متخصص بهداشت روانی داشته باشید، قطعاً تغییر و رشد در رابطه وجود خواهد داشت. مشاوره قبل از ازدواج زمانی بیشترین موفقیت را دارد که زوجین آن را جدی بگیرند و از چیزهایی که در جلسات خود یاد می گیرند و کشف می کنند آگاه باشند و در بین جلسات آن را با خود ببرند.

با این حال، مشاوره قبل از ازدواج به دیوارهای مطب یک درمانگر محدود نمی شود. تلاش بیشتری از طرف هر یک از طرفین برای اجرای مهارت های مورد بحث در طول مشاوره قبل از ازدواج لازم است.

روانشناس ها می‌گوید: «زوج‌ها باید در این فرآیند سرمایه‌گذاری کنند و مراقب ارتباطات و رفتار خود باشند. من به طور معمول به بیمارانم “تکالیف” می دهم تا بتوانند زمانی را برای صحبت در مورد مسائل و “تمرین” آنچه که در طول جلسات ما یاد گرفته اند اختصاص دهند.”

تمرین ابزار برای برقراری ارتباط بهتر و کاهش سوء تفاهم و حل و فصل تعارضات سخت

به عمد زمان بیشتری را برای صمیمیت اختصاص دهید

تمرین گوش دادن فعال و اعتبارسنجی به جای قضاوت

آسیب پذیر بودن و به اشتراک گذاشتن احساسات

وقت گذاشتن برای قرارها

مشاوره قبل از ازدواج زمانی کار می‌کند که زن و شوهر آموخته‌های خود را بین جلسات عملی کنند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید