مشاوره زوج درمانی همیشه یک انتخاب معقول برای زوج هایی است که می خواهند وضعیت رابطه خود را بهبود بخشند. گاهی اوقات، مشاوره زوج درمانی چیزی است که افراد با نیازهای فوری تحت آن قرار می گیرند، زیرا می تواند طیف وسیعی از مشکلات، از جمله مسائل مربوط به سلامت روان، بحران های زندگی، و ناراحتی های رابطه را برطرف کند.

مشاوره زوج درمانی

با این حال، بسیاری از بیماران در واقع متوجه می شوند که زوج درمانی در پرداختن به مسائل جاری مفید است و با آموزش به شما و شریک زندگی تان چگونه ارتباط برقرار کنید، هر گونه تفاوت را بپذیرید، مشکلات رابطه ای را که در حال حاضر با آن روبرو هستید حل کنید، شادی و کامل بودن یک رابطه سالم را حفظ می کند. و علایق مشترک پیدا کنید.

مشاوره زوج درمانی با خانواده‌درمانی متفاوت است، زیرا برای یک زوج، هر زوجی – متاهل، غیر متاهل، تک‌همسر، چندعشقی یا حتی فردی که روی یک رابطه شریکی کار می‌کنند، استفاده می‌شود. این شکل از درمان می تواند برای هر نوع روابط مفید باشد – چه در یک رابطه طولانی مدت، چه از راه دور ، یک رابطه باز (یا در نظر گرفتن وارد شدن به آن)، یا همه و هیچ یک از موارد بالا. در حالی که خانواده درمانی ممکن است بر بسیاری از مسائل مشابه تأثیر بگذارد، زوج درمانی به علایق زوجین و همچنین کل خانواده مربوط می شود.

یک مشاور زوج درمانی خوب باید بتواند با دادن فضای امن و باز به زوج ها برای گفتگو و حل مشکلاتی که ممکن است تمایلی به پرداختن به آنها نداشته باشند، به پیشبرد رابطه کمک کند. تمرکز دقیق درمان شما به جزئیات جلسات مشاوره رابطه و رویکرد درمانگر شما بستگی دارد. درک اصول اولیه رابطه خود و مقایسه آن با اطلاعات یک درمانگر، مبنای بسیار خوبی برای یافتن زوج درمانگر مناسب برای شماست.

مشاوره زوجین در چه مواردی می تواند کمک کند

در اینجا چند زمینه وجود دارد که مشاوره زوجین می تواند به شما کمک کند:

خیانت – خواه این یک امر فیزیکی باشد یا خیانت عاطفی. در پی یک رابطه عاشقانه، یک درمانگر می تواند با شما همکاری کند تا آسیب را ببیند و رابطه را ترمیم کند. بسیاری از زوج ها پس از مراجعه به یک درمانگر برای مسائل خیانت، قوی تر می شوند.

بحران های زندگی که از کنترل شما خارج است. یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا عواقب پس از یک بحران را با هم هدایت کنید. این ممکن است شامل وضعیتی مانند یک بیماری پزشکی، مسائل بهداشت روانی مداوم، عود مصرف مواد، از دست دادن شغل یا مرگ یکی از عزیزان باشد.

مشکل در برقراری ارتباط با یکدیگر. فرقی نمی‌کند همیشه سبک مبارزه متفاوتی داشته‌اید، یا اخیراً پس از خوش‌آمدگویی به یک نوزاد در زندگی‌تان دچار مشکل شده‌اید، یک درمانگر می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید همسرتان از کجا می‌آید و فضایی را برای شما ایجاد کند تا دوباره به هم متصل شوید.

مسائل مالی و نگرانی های مالی. پول می تواند یک موضوع داغ و استرس زا باشد. بحث در مورد کلمه (مالی!) با راهنمایی یک حرفه ای باتجربه می تواند به حل مسائل کمک کند.

مشاوره زوج درمانیچالش های مربوط به رابطه جنسی و صمیمیت. شاید شما رابطه جنسی ندارید، یا ممکن است رابطه جنسی دارید، اما احساس صمیمیت ندارید، یا شاید به نظر می رسد که به طور کلی ارتباط خود را با یکدیگر از دست داده اید. یک مشاور زوج می تواند به شما کمک کند تا دوباره ارتباط برقرار کنید، به خصوص در مورد مسائل صمیمیت. شما همچنین می توانید با یک متخصص جنسی دارای گواهی خاص کار کنید که زوج ها را بخشی از کار خود می بیند.

مشکلات با دوستان یا سایر اعضای خانواده. مسائل مربوط به دوستان و خانواده می تواند مشکل ساز باشد. ممکن است هرگز مورد احترام همسرتان قرار نگرفته اید و آرزو می کنید که دوست داشتید وقتی همسرتان در کنارتان است بیشتر پشت شما باشد، یا شاید از تمام زمانی که همسرتان با دوستانش می گذراند دلخور هستید. کار با یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا حد وسطی پیدا کنید که در آن احساس راحتی و احترام کنید.

آماده شدن برای ازدواج برخی از زوج ها قبل از ازدواج تصمیم می گیرند در مشاوره قبل از ازدواج شرکت کنند. این نوع درمان، درمانی بسیار تخصصی است که به زوج‌ها کمک می‌کند تا برای همه جنبه‌های ازدواج، از بزرگ‌کردن فرزندان و ملاقات با همسر، تا میزان رابطه جنسی که می‌خواهند داشته باشند، تا رسیدگی به درگیری‌ها و به اشتراک گذاشتن امور مالی، آماده شوند.

مهارت ها و تقویت روابط عمومی. برای جست‌وجوی زوج‌درمانی نیازی نیست که مشکل حاد خاصی داشته باشید. در واقع، بسیاری از زوج هایی که به دنبال مشاوره هستند، صرفاً به دنبال منبعی هستند تا پیوند خود را تقویت کرده و رابطه زوج خود را شادتر کنند!

هنگام شروع مشاوره زوج درمانی چه چیزی را باید انتظار داشت؟

اولین جلسه به شما یک نگاه اجمالی می دهد که آیا درمانگر برای شما و همسرتان مناسب است یا خیر. با این حال، بهتر است بلافاصله به این نتیجه نرسید که درمانگر انتخابی شما نمی تواند مشکلات شما را در اولین جلسه حل کند.

هر جلسه درمانی، از جمله زوج درمانی، معمولاً سه تا چهار جلسه طول می کشد تا ارتباط برقرار کند و همچنین به درمانگر اجازه می دهد تا ارزیابی کند که چگونه می تواند کمک کند.

در حالی که ساختار دقیق درمان شما به نیازهای خاص شما و رویکرد درمانگر شما بستگی دارد، ساختار کلی آنچه می توانید از زوج درمانی انتظار داشته باشید در اینجا آمده است:

هنگامی که برای اولین بار ملاقات می کنید، در مورد اهداف مشترک خود و هر گونه نگرانی که دارید صحبت می کنید و یک برنامه درمانی تنظیم می کنید. شما اغلب با یک بحث پایان باز درباره نگرانی ها و اهداف خود در مورد زوج درمانی، چه به عنوان فردی و چه به عنوان شریک، شروع می کنید. با هم، با درمانگر خود برای تنظیم یک برنامه درمانی و اهداف مشترک در جلسات اولیه خود کار خواهید کرد.

مشاوره زوج درمانیممکن است قبل از ادامه درمان به صورت زوجی، به صورت جداگانه با درمانگر خود ملاقات کنید . چه قبل یا بعد از اولین جلسه زوجی، بسیاری از درمانگران توصیه می کنند که با یک یا چند جلسه انفرادی شروع کنید. به این ترتیب، درمانگر می تواند شما و همسرتان را به عنوان فردی بشناسد و دیدگاه متعادلی در مورد کار شما به عنوان یک زوج به دست آورد.

درمانگر شما پس از آشنایی با شما، بحث ها و فعالیت هایی را توصیه می کند. هنگامی که درمانگر خود را بهتر بشناسید (و آنها شما را!)، جلسات بعدی شامل ترکیبی از بحث و فعالیت خواهد بود. این فعالیت‌ها ممکن است شامل ایفای نقش، تمرین‌های ارتباطی، تمرین‌های تمرکز حواس و تکنیک‌های حل تعارض و غیره باشد.

این احتمال وجود دارد که بین جلسات “تکلیف” داشته باشید. اگر مشاور شما تکالیف خانه را بین جلسات تعیین می کند – و بسیاری از آنها انجام می دهند – جلسات شما همچنین شامل بررسی آن تکالیف و تأثیر آن بر روابط شما در خارج از جلسات می شود. تکالیف ممکن است شامل امتحان کردن راهبردهای ارتباطی جدید، برنامه ریزی زمانی برای گذراندن با هم، یا مشاهده الگوهای تعامل معمولی شما باشد.

بدانید که کدام نوع از مشاوره زوجین برای رابطه شما مناسب است

به خاطر داشته باشید که مشاوره زوج درمانی دو تغییر اساسی دارد. این تنوع به مشکلی که می خواهید روی آن کار کنید و نوع درمانگری که انتخاب می کنید بستگی دارد.

اثربخشی و طول مدت مشاوره زوج درمانی

تحقیقات نشان می دهد که زوج درمانی در بهبود رضایت از رابطه و سلامت عاطفی بسیار موثر است، چه در جلسات زوج درمانی آنلاین و چه حضوری شرکت کنید.

مطالعات نشان می دهد که مشاوره می تواند یک درمان موثر هم در سطح فردی و هم در سطح مشترک برای زوج هایی باشد که در روابط خود با مشکلاتی روبرو هستند:

یک گزارش نشان می دهد که مشاوره با بهبود نتایج روابط برای 70 درصد از زوج های مورد بررسی همراه بود.

بیش از 98 درصد از مشتریانی که به یک درمانگر ازدواج و خانواده دارای مجوز (LMFT) مراجعه کردند، گفتند که سلامت عاطفی آنها بهبود یافته است.

مانند هر درمان دیگری، تعداد و دفعات جلساتی که با یک مشاور زوج‌ها دارید می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی، مشاوره زوج درمانی زوجین نسبت به مشاوره فردی کوتاه‌مدت‌تر است.

بسته به اهداف و چالش‌هایتان، ممکن است تنها برای چند جلسه به یک مشاور مراجعه کنید، یا ممکن است درمان هفتگی را برای چند هفته یا چند ماه ادامه دهید. میانگین تعداد جلسات با یک درمانگر ازدواج و خانواده معمولاً 12 جلسه است.

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید