سوء مصرف مواد و اختلالات اعتیاد از سخت ترین بیماری ها برای درمان هستند. مشاوران سوءمصرف مواد، که گاهی به آنها مشاوره ترک اعتیاد نیز گفته می شود، خدمات سلامت روانی، عاطفی و رفتاری را برای افراد برای بهبودی از سوء مصرف مواد مخدر و الکل، اعتیاد به قمار و سایر مسائل رفتاری ارائه می دهند. آنها یک محیط حمایتی و بدون قضاوت ایجاد می کنند که منابع مورد نیاز بیماران را در سفر بهبودی خود فراهم می کند.

مشاوره ترک اعتیاد شغلی پرمشقت و در عین حال پربار است. دانش‌آموزانی که می‌خواهند تغییرات اجتماعی را در جامعه خود ایجاد کنند و به افراد کمک کنند تا از اعتیاد بهبود یابند، باید کارشناسی ارشد را در برنامه‌های مشاوره ای که می‌تواند پایه‌ای قوی در مشاوره اعتیاد فراهم کند، بیابند.

مشاور ترک اعتیاد چیست؟

مشاوران سوءمصرف مواد متخصص در تأثیرات اعتیاد و سوء مصرف مواد و همچنین درمان های روحی و جسمی برای این مسائل هستند. آنها سلامت بیماران را ارزیابی می کنند، درمان هایی را توصیه می کنند و به آنها کمک می کنند تا مهارت هایی را برای کمک به بهبودی ایجاد کنند.

مشاوران همچنین با خانواده ها همکاری می کنند تا به آنها کمک کنند بیماری عزیزشان را بهتر درک کنند و تعامل آنها را با آنها راهنمایی کنند. نقش آنها همچنین ممکن است شامل ارتباط با جامعه مانند کار با خدمات کاریابی، گروه‌های حمایتی و مدارس باشد که همگی برای حمایت از اهداف بیماران خود برای داشتن زندگی سالم‌تر هستند.

چگونه مشاوران ترک اعتیاد در بهبود اعتیاد کمک می کنند

اگرچه آنها در برخی ویژگی ها مشترک هستند، اما سوء مصرف مواد و اعتیاد مسائل متفاوتی هستند و بنابراین نیاز به درمان های متفاوتی دارند.

سوء مصرف مواد عبارت است از سوء استفاده یا استفاده بیش از حد از الکل یا یک داروی غیرقانونی یا تجویزی.

اعتیاد استفاده یا سوء استفاده از ماده ای است که باعث تغییرات شیمیایی در مغز می شود. اعتیاد یک بیماری مزمن است.

هنگام کار با یک بیمار، مشاوران با ارزیابی شروع می‌کنند تا تعیین کنند که آیا وضعیت او به عنوان سوء مصرف مواد یا اعتیاد طبقه‌بندی می‌شود. آنها سپس از تکنیک های زیر برای ایجاد یک محیط مثبت و حمایتی استفاده می کنند که به بیماران کمک می کند تا به موفقیت دست یابند و آنها را در مقابل شکست ها انعطاف پذیرتر می کند.

یک اتحاد درمانی با بیماران ایجاد کنید

تصمیم گیری برای درمان اعتیاد آسان نیست. بیماران ممکن است برخلاف میل آنها ارجاع شده باشند. آن‌ها ممکن است احساس آسیب‌پذیری یا شرم کنند، زیرا بسیاری از فرهنگ‌ها و جوامع اعتیاد را به‌عنوان یک نقص اخلاقی می‌دانند تا یک بیماری. برای موفقیت درمان، مشاوره ترک اعتیاد باید یک پیوند قوی با بیماران خود ایجاد کنند که به عنوان یک اتحاد درمانی شناخته می شود.

در حالی که ایجاد این اعتماد به زمان نیاز دارد، بیماران باید در نهایت احساس راحتی کنند که آزادانه در طول جلسات صحبت کنند، پس از یک قرار ملاقات احساس آرامش کنند و تمایل به بازگشت داشته باشند.

ویژگی های یک مشاوره ترک اعتیاد عبارتند از:

حس ارتباط . مشاور و مراجعه کننده باید احساس ارتباط یا پیوند داشته باشند. در حالی که آنها یک رابطه حرفه ای دارند، باید به یکدیگر احترام بگذارند و به یک هدف مشترک متعهد باشند.

همکاری . مشاور و بیمار باید روی روند بهبودی با هم کار کنند و تصمیم‌گیری را به اشتراک بگذارند.

اعتماد کنید. مشاور و مشتری باید به یکدیگر اعتماد کنند. مراجعه کننده نباید نسبت به این فرآیند شک داشته باشد و مشاور باید به سرمایه گذاری عاطفی و ذهنی مراجع در درمان اعتماد کند.

ایجاد یک اتحاد درمانی بخشی از مسئولیت مشاور است. اتحادهای قوی می توانند توسط:

حصول اطمینان از اینکه بیماران می دانند که مشاور به رفاه آنها علاقه مند است

حواستان به جلسات باشد

ابراز همدردی با مشکلات مشتری

درک و برقراری ارتباط با مسائل اساسی در بهبودی

اتحادهای درمانی یک عامل کلیدی در بهبود اعتیاد هستند. با ایجاد محیطی که در آن بیماران احساس راحتی کنند و از بحث در مورد سختی های خود استقبال کنند، مشاوران بهتر می توانند به مراجعان خود در مسیر بهبودی کمک کنند.

بهبودی بیمار را تشویق کنید

بهبودی از اعتیاد دشوار است، زیرا بسیاری از افراد مبتلا به اعتیاد به الکل یا مواد مخدر الگوهای سوء مصرف خود را تشخیص نمی‌دهند یا احساسات دوسویه‌ای در مورد جستجوی درمان دارند. در درمان سوء مصرف مواد، انگیزه بیمار برای تغییر می تواند منبع ناامیدی باشد، زیرا مشاوران کنترل کمی بر تمایل بیمار به تغییر دارند.

جامعه مشاوره در حال بازنگری در رویکردهای فعلی برای ایجاد انگیزه و توانمندسازی مشاوران برای برانگیختن و تقویت انگیزه مشتریان خود و یافتن سبکی است که به بهترین وجه نیازهای مشتریان آنها را برآورده کند.

اگرچه تغییر در نهایت در دستان بیمار است، مشاوران می توانند سبک خود را برای کمک به افزایش انگیزه مراجع خود در هر مرحله از بهبودی تطبیق دهند. نقش مشاور بسیار فراتر از گوش دادن، آموزش و ارائه مشاوره است.

در عوض، مسئولیت مشاور این است که به بیماران کمک کند رفتارهای مشکل ساز خود را بشناسند، آنها را به سمت بهبودی هدایت کنند، و آنها را برای اقدام و تغییر این رفتارها توانمند کنند.

برای ارائه راهنمایی با اعضای خانواده ملاقات کنید

برای خانواده و دوستان بیماران در حال بهبودی، پرداختن به اعتیاد یکی از سخت ترین جنبه های کمک به بهبودی عزیزان است. تعاملات روزانه با عزیزان می تواند به طور ناخواسته فرد معتاد را فعال کند و بسیاری از اعضای خانواده از ترس اینکه در صورت مواجهه با عزیزانشان را از خود دور کنند، این مشکل را نادیده می گیرند.

مشاوران ترک اعتیاد باید به خانواده ها و دوستان خود در مورد اعتیاد و بهبودی آموزش دهند و منابعی را در اختیار آنها بگذارند که به آنها در حمایت از عزیزانشان در بهبودی کمک کند. این منابع می تواند شامل جلسات خانواده درمانی و گروه های حمایتی باشد.

حمایت دوستان و خانواده نقش مهمی در بهبودی از اعتیاد دارد. از آنجایی که بهبودی یک سفر مادام العمر است، داشتن اعضای خانواده حمایت کننده که این روند را درک می کنند از اهمیت عمیقی برخوردار است. اعضای خانواده که در مورد بهبودی اعتیاد مطلع هستند می توانند به مسئول نگه داشتن عزیزان خود کمک کنند و شانس موفقیت آنها را تا حد زیادی افزایش دهند. مشاوران سوء مصرف مواد می توانند به خانواده ها کمک کنند تا مسیر پیچیده بهبودی را درک کنند و برای سفر دشوار پیش رو حمایت کنند.

بیماران را به گروه‌های پشتیبانی خارجی ارجاع دهید

انواع منابع خارجی در دسترس کسانی است که از اعتیاد بهبود می یابند، که در صورت ترکیب با درمان مشاوره می تواند مفید باشد. به عنوان یک مشاور، ارجاع بیماران به برنامه هایی مانند الکلی های گمنام و معتادان گمنام می تواند سطح دیگری از حمایت خارجی را اضافه کند.

این برنامه‌های مبتنی بر جامعه، لایه دیگری از مسئولیت‌پذیری را برای کسانی که به دنبال توانبخشی هستند، فراهم می‌کند و با شرکت در جلسات، بیماران توسط افرادی با پیشینه‌های مشابه احاطه می‌شوند و می‌توانند بیشتر داستان‌ها، خرد و مبارزات خود را در یک محیط بدون قضاوت به اشتراک بگذارند.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید