مشاوران ازدواج متخصصان مشاوره ای هستند که به زوج ها حمایت و راهنمایی می کنند. آنها زوج‌ها را از طریق گفتگو راهنمایی می‌کنند تا مشکلات و درگیری‌ها را قبل از کار با هر دو نفر برای یافتن مصالحه و مسیرهای پیشرفت پیدا کنند.

مشاوران ازدواج اغلب در نقش راهنمایی کار می کنند و نظر کمی ارائه نمی دهند، بلکه به زوج کمک می کنند تا نیازها و تعارضات خود را کشف کنند. با درک بهتر این موارد، زن و شوهر می توانند راهبردهایی را برای مقابله با این مناطق تعارض، کاهش یا به طور کلی نفی کنند.

مشاوران ازدواج می توانند روابط بلندمدت با زوج ها ایجاد کنند و با آنها برای حل مسائل جاری و همچنین ایجاد یک مکان امن و قابل اعتماد برای بحث در مورد مسائل جدید یا در حال توسعه، همکاری کنند. آنها همچنین می توانند یک خروجی کوتاه مدت برای زوج هایی فراهم کنند که در صورت تلاش برای انجام این کار، نیاز به بحث در مورد یک موضوع خاص یا تصمیم گیری با هم دارند.

گاهی اوقات زوج‌ها وقتی قصد جدایی دارند از مشاوران ازدواج کمک می‌گیرند و بار دیگر، مشاوره قبل از ازدواج به آنها کمک می‌کند تا احساسات خود را در مورد موضوع بدون ابراز نظر راهنمایی کنند.

مشاوره ازدواج چه می کند؟

اگرچه مشاوران ازدواج با جمعیت نسبتاً خاصی کار می کنند، اما با این وجود خدمات مختلفی را به مشتریان خود ارائه می دهند. از جمله وظایف اولیه آنها ارائه خدمات مشاوره ای به زوج هایی است که مسائلی دارند که باید در زندگی زناشویی خود به آنها رسیدگی شود.

این خدمات ممکن است شامل مشاوره فردی برای هر دو طرف، مشاوره زوجین با هم و مشاوره خانواده با هر فرزندی باشد که زوج ممکن است داشته باشد. تمرکز در اینجا به طور معمول بر روی پویایی خانواده و اینکه چگونه روابط بین اعضای خانواده به اختلال در عملکرد کمک می کند است.

برای تعیین علت مشکلات بین شرکای ازدواج، مشاوران ممکن است برنامه‌های آموزشی مانند دوره‌های غنی‌سازی را برای بهبود مهارت‌های ارتباطی یا ایجاد اعتماد با مشتریان انجام دهند.

تشخیص و درمان اختلالات روانی برای مشاوران ازدواج نیز بسیار رایج است. این شامل انجام آزمایش هایی برای تعیین سطح سلامت روانی مراجع، وجود اختلالات شخصیتی یا حتی وجود ناتوانی ذهنی است.

مشاوران ازدواج باید در تفسیر نتایج این آزمایش‌ها، استفاده از این نتایج برای طراحی برنامه‌های درمانی و همکاری با مراجعان برای تکمیل موفقیت‌آمیز برنامه درمانی خود به منظور داشتن یک ازدواج پایدارتر و رضایت‌بخش‌تر، متبحر باشند.

بسیاری از مشاوران ازدواج نیز به طور خاص با زوج ها و خانواده هایی کار می کنند که تحت تأثیر الکل، مواد مخدر یا خشونت خانگی قرار گرفته اند. مشاوران ازدواج ممکن است یک یا هر دو عضو رابطه زناشویی را به برنامه های درمانی مانند یک مرکز مسکونی ارجاع دهند تا درست شوند.

در مواقع دیگر، مشاوران ازدواج با همسرانی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند کار می‌کنند تا به آنها کمک کنند تا بر آسیب‌های ناشی از آزاری که به دست یکی از عزیزانشان متحمل شده‌اند غلبه کنند.

یکی دیگر از وظایف مشاوران ازدواج این است که با همسرانی که مرتکب اعمال توهین آمیز شده اند کار کنند تا به آنها کمک کنند تا خشم یا سایر مسائل زمینه ای را که منجر به رفتار آنها شده است برطرف کنند.

چرا به مشاوره ازدواج نیاز داریم؟

ازدواج، مانند هر رابطه ای، اغلب بدون مشکل نیست. اینجاست که یک مشاوره ازدواج می تواند منبع ارزشمندی برای کمک به زوج ها برای بهبود روابطشان باشد. اغلب، یک اختلال ارتباطی رخ می دهد، که باعث می شود زوج ها احساس ناسازگاری با یکدیگر کنند.

یک مشاوره ازدواج می‌تواند ابزارهای مفیدی را برای پر کردن شکافی که گاهی اوقات ممکن است در هنگام شکست در ارتباطات یا سایر چالش‌های روابط رخ دهد، ارائه دهد.

گاهی اوقات مشاوران می توانند با زوجین به صورت فردی و همچنین با هم کار کنند و به درک عمیق تری از نگرانی ها و مسائل مربوط به روابط زوج کمک کنند.

مشاوران ازدواج همچنین وظیفه تشخیص و درمان اختلالات روانی و عاطفی را بر عهده دارند که می تواند به رفع مشکلات اساسی که به مشکلاتی که زوجین تجربه می کنند کمک کند.

مشاوران ازدواج کجا کار می کند؟

مانند بسیاری از افرادی که در زمینه سلامت روان کار می کنند ، به عنوان یک مشاور ازدواج، می توانید در محیط های مختلف کار کنید. برخی از مناطق محبوب تر شامل مراکز مراقبت سرپایی، خدمات فردی و خانوادگی، همراه با سطوح دولتی و محلی است.

برخی از مشاوران ازدواج تصمیم می‌گیرند تا دفترهای خصوصی خود را نیز باز کنند، در حالی که برخی دیگر توانایی برقراری تماس‌های خانگی و ملاقات با مشتریان خود را در خانه خود ارائه می‌دهند، که می‌تواند بینش بهتری نسبت به پویایی‌های خانوادگی موجود در رابطه که در غیر این صورت ممکن است ایجاد شود، فراهم می‌کند.

اکثر مشاوران ازدواج به صورت تمام وقت کار می کنند، که ممکن است شامل ساعاتی از تعطیلات آخر هفته و عصر باشد که به مشتریان امکان دسترسی بیشتر به خدمات مشاوره را می دهد.

برای تبدیل شدن به یک مشاور ازدواج چه شرایطی وجود دارد؟

تحصیلات

اکثر مشاورین برای تبدیل شدن به یک مشاوره ازدواج دارای مجوز حداقل به مدرک کارشناسی ارشد نیاز دارند. مدارک کارشناسی در زمینه هایی مانند روانشناسی، مددکاری اجتماعی و مشاوره می تواند به شما کمک کند تا یک پایه آموزشی ایجاد کنید.

به عنوان یک مشاور ازدواج، شما وارد یک برنامه تحصیلات تکمیلی ازدواج و خانواده درمانی می شوید که نیازهای منحصر به فردی را که ممکن است هنگام کار با زوج ها ایجاد شود، برطرف می کند. علاوه بر درک اصول کلی مشاوره، پیامدهای فرهنگی که ممکن است به مسائل زناشویی کمک کند، اغلب در جلسات مشاوره بسیار مفید است.

صدور مجوز

به منظور کار به عنوان مشاور ازدواج، هر کشوری الزامات صدور مجوز خاصی را الزامی کرده است که از دستورالعمل های دقیق پیروی می کند.

پس از فارغ التحصیلی از یک برنامه کارشناسی ارشد یا مشابه، وارد یک محیط بالینی تحت نظارت می شوید، جایی که می توانید مهارت های مشاوره خود را تقویت کنید. این دوره معمولاً دو سال است، اما عاقلانه است که خود بررسی کنید تا تعیین کنید که چند ساعت نظارت پس از فارغ التحصیلی لازم است، زیرا ممکن است از 1500 ساعت تا 3000 ساعت متغیر باشد.

پس از تکمیل الزامات نظارت، می‌توانید در آزمون صدور مجوز دولتی یا ملی شرکت کنید، که شما را به عنوان یک مشاور ازدواج دارای مجوز، که در اکثر کشورها الزامی است، واجد شرایط می‌کند.

در مقطع مشاوره ازدواج و طلاق چه می آموزید؟

تئوری مشاوره – علاوه بر حوزه تحصیلی خاص، اکثر دوره ها با مقدمه ای بر درس تئوری مشاوره شروع می شوند. این به شرکت کنندگان قبل از شروع یادگیری تکنیک های تخصصی تر، درک اساسی از مسائل نظری پیرامون مشاوره را می دهد.

رویکردهای مختلف مشاوره – رویکردهای مختلفی برای مشاوره وجود دارد و مهم است که شرکت کنندگان تفاوت ها را بدانند و درک کنند تا بتوانند انتخابی آگاهانه در مورد رویکردی که می خواهند در عمل انجام دهند، داشته باشند.

زمینه های مورد علاقه متخصص – مشاوره طلاق والدین و فرزند، پیری، غم و اندوه و اعتیاد تنها برخی از ماژول های مشاوره خاص هستند که ممکن است برای ارائه بینش بیشتر در مورد مسائلی که ممکن است زوج ها با آن مواجه شوند، اتخاذ شود.

تکنیک های گروه درمانی – این مهارت ها همچنین آموزش داده می شود زیرا مشاوره ازدواج معمولاً با یک زوج انجام می شود. درگیر نگه داشتن دو نفر و احساس مشارکت در یک جلسه مشاوره، چالش های خاصی وجود دارد.

مسائل اجتماعی و فرهنگی – همچنین ممکن است به دانش‌آموزان در مورد مسائل اجتماعی و فرهنگی که زوج‌ها را در جوامع مختلف امروزی تحت تأثیر قرار می‌دهند، آموزش داده شود تا زمینه گسترده‌تری برای قرار دادن مسائل مربوط به روابط و امکان اجرای مناسب‌ترین تکنیک‌ها فراهم شود.

ارتباط – علاوه بر یادگیری در مورد رویکردهای ارتباطی مختلف، مشاوران ازدواج باید در مورد سبک های ارتباطی مختلف نیز بیاموزند. اکثر زوج ها به این دلیل به مشاور مراجعه می کنند که در برقراری ارتباط با یکدیگر در مورد مشکلات خود مشکل دارند. یک مشاور باید بتواند سبک های ارتباطی مختلف را شناسایی کند و با تطبیق دادن آنها به آنها کمک کند تا با هم با موفقیت بیشتری کار کنند.

سلامت روان – ممکن است به دانش آموزان آموزش داده شود که چگونه برخی از رایج ترین مسائل مربوط به سلامت روان را تشخیص دهند. مشکلات سلامت روان تشخیص داده نشده می تواند فشار خاصی بر رابطه باشد و توانایی تشخیص، تشخیص و بحث در مورد این مسائل یک مهارت حیاتی است که باید توسط دانشجویانی که به دنبال کار در این زمینه هستند یاد بگیرند.

مدرک مشاوره ازدواج و طلاق آنلاین چیست؟

مدرک مشاوره ازدواج و طلاق آنلاین دانشجویان را برای کار به عنوان مشاوری آماده می کند که بر عملکرد ازدواج یا مشارکت تمرکز دارد.

فارغ التحصیلان برای ارائه درمان و کمک به طور خاص در زمینه روابط، خانواده ها و ازدواج آموزش می بینند. دانش‌آموزان دارای مدرک مشاوره ازدواج آنلاین برخی یا همه کلاس‌ها را از طریق اینترنت می‌گذرانند. برنامه های آموزش آنلاین یا از راه دور نسبت به برنامه های سنتی انعطاف بیشتری را برای دانش آموزان فراهم می کند.

در حال حاضر هیچ رشته معتبر کاردانی یا کارشناسی در زمینه مشاوره ازدواج وجود ندارد. دانشجویانی که علاقه مند به تبدیل شدن به یک مشاور ازدواج هستند، باید با گذراندن مدرک کارشناسی در روانشناسی یا رشته های مرتبط با آن آماده شوند.

دانش آموزانی که در رشته مشاوره ازدواج ثبت نام می کنند، کلاس هایی مانند نظریه های ازدواج و خانواده درمانی، رشد انسانی و آسیب شناسی روانی را می گذرانند. حتی اگر دانش آموزان برنامه خود را به صورت آنلاین تکمیل می کنند، اکثر برنامه ها گزینه هایی برای شرکت در بحث ها و انجمن های مجازی دارند.

 

آموزش بالینی نیز معمولاً بخشی از برنامه است. دوره های کارآموزی و تمرین در زمینه مشاوره ازدواج و خانواده اغلب در آژانس های مشاوره، مراکز بهداشت روان و بیمارستان ها تکمیل می شود. دانش آموزان معمولاً مسئول مکان یابی و تنظیم تجربه بالینی خود هستند.

مشاوران برنامه می توانند در کمک به دانشجویان در تعیین مکان مناسب برای کارآموزی نقش داشته باشند.

الزامات خاص برای کارآموزی بالینی ممکن است بسته به برنامه متفاوت باشد. به عنوان مثال، تعداد ساعات مورد نیاز ممکن است متفاوت باشد. همچنین، سایت های بالینی ممکن است نیاز به ارسال و تایید از قبل داشته باشند.

 

چه مهارت هایی برای یک مشاور ازدواج لازم است؟

مانند سایر مشاغل در زمینه مشاوره، مهم است که به عنوان یک مشاور ازدواج بتوانید به طور مؤثر ارتباط برقرار کنید، نسبت به آنچه مشتریان خود می گویند (و همچنین معنای واقعی آنها، که گاهی اوقات ممکن است متفاوت باشد) آگاه باشید. قادر به ارائه راه حل موثر تعارض است.

استفاده از یک رویکرد خانواده محور هنگام کار با مشتریان، حتی به صورت فردی، می تواند به مراجع کمک کند تا بفهمد که چگونه پویایی ممکن است بر سلامت روانی آنها تأثیر بگذارد.

مشتریانی که از خدمات مشاور ازدواج استفاده می‌کنند ممکن است این کار را با ابهام انجام دهند، بنابراین مهم است که با نیازهای هر یک از اعضای زوج همدلی داشته باشید.

ذهن باز برای مشاوران ازدواج نیز چیز ارزشمندی است، زیرا ممکن است صمیمی ترین جزئیات را در مورد روابط زوجین بشنوید، از جمله مشکلات جنسی، که ممکن است با دیدگاه های شخصی شما در تضاد باشد.

یک مشاور خوب باید تمام تلاش خود را بکند تا دیدگاه های شخصی او بر زندگی مراجعان تأثیر نگذارد.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید