چشمان شما بخش مهمی از سلامتی شما هستند. اکثر مردم برای دیدن و درک دنیای اطراف خود به چشمان خود تکیه می کنند. اما برخی از بیماری های چشمی می توانند منجر به از دست دادن بینایی شوند ، بنابراین شناسایی و درمان بیماری های چشمی در اسرع وقت بسیار مهم است. شما باید هر چند وقت یکبار که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی توصیه می کند، یا اگر مشکل بینایی جدیدی دارید، چشم های خود را چک کنید. و همانطور که حفظ سلامت بدن مهم است، شما نیز باید چشمان خود را سالم نگه دارید.

مراقبت از چشمنکات مراقبت از چشم

کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به سلامت چشمان خود انجام دهید و مطمئن شوید که بهترین های خود را می بینید:

از یک رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده کنید. رژیم غذایی شما باید حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات، به ویژه سبزیجات با برگ های زرد و سبز باشد. خوردن ماهی های سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 مانند سالمون، ماهی تن و هالیبوت نیز می تواند به چشم شما کمک کند.

وزن سالم را حفظ کنید. اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد. ابتلا به دیابت شما را در معرض خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی یا گلوکوم قرار می دهد .

ورزش منظم داشته باشید. ورزش ممکن است به پیشگیری یا کنترل دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالا کمک کند. این بیماری ها می توانند منجر به برخی مشکلات چشمی یا بینایی شوند. بنابراین اگر به طور منظم ورزش کنید، می توانید خطر ابتلا به این مشکلات چشمی و بینایی را کاهش دهید.

عینک آفتابی بزن قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند به چشم های شما آسیب برساند و خطر ابتلا به آب مروارید و دژنراسیون ماکولا مرتبط با سن را افزایش دهد . با استفاده از عینک آفتابی که 99 تا 100 درصد اشعه UV-A و UV-B را مسدود می کند، از چشمان خود محافظت کنید.

لوازم محافظت از چشم استفاده کنید. برای جلوگیری از آسیب های چشمی ، هنگام انجام ورزش های خاص، کار در مشاغلی مانند کار در کارخانه و ساخت و ساز، و انجام تعمیرات یا پروژه ها در خانه خود به محافظت از چشم نیاز دارید.

از سیگار کشیدن خودداری کنید. سیگار خطر ابتلا به بیماری های چشمی مرتبط با افزایش سن مانند دژنراسیون ماکولا و آب مروارید را افزایش می دهد و می تواند به عصب بینایی آسیب برساند.

مراقبت از چشمسابقه پزشکی خانوادگی خود را بدانید. برخی از بیماری های چشمی ارثی هستند، بنابراین مهم است که بفهمید آیا کسی در خانواده شما به آنها مبتلا بوده است یا خیر. این می تواند به شما کمک کند تعیین کنید که آیا در معرض خطر ابتلا به بیماری چشمی هستید یا خیر.

سایر عوامل خطر خود را بشناسید. با افزایش سن، خطر ابتلا به بیماری ها و بیماری های چشمی مرتبط با افزایش سن بیشتر می شود. مهم است که عوامل خطر را بشناسید زیرا ممکن است بتوانید با تغییر برخی رفتارها خطر خود را کاهش دهید.

اگر از لنز استفاده می کنید، اقداماتی را برای جلوگیری از عفونت چشم انجام دهید. قبل از گذاشتن یا بیرون آوردن لنزهای تماسی دست های خود را به خوبی بشویید. همچنین دستورالعمل های مربوط به نحوه صحیح تمیز کردن آنها را دنبال کنید و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید.

به چشمان خود استراحت دهید اگر زمان زیادی را صرف استفاده از رایانه می‌کنید، می‌توانید پلک زدن را فراموش کنید و چشم‌هایتان خسته شوند. برای کاهش خستگی چشم، قانون 20-20-20 را امتحان کنید: هر 20 دقیقه، به مدت 20 ثانیه به فاصله 20 سانتی جلوی خود نگاه کنید.

آزمایشات و معاینه چشم

همه افراد باید بینایی خود را برای بررسی مشکلات بینایی و چشمی آزمایش کنند. کودکان معمولاً در مدرسه یا در مطب پزشک خود در طول معاینه غربالگری بینایی انجام می دهند. بزرگسالان همچنین ممکن است در طول معاینات خود غربالگری بینایی را انجام دهند. اما بسیاری از بزرگسالان به چیزی بیش از غربالگری بینایی نیاز دارند. آنها به یک معاینه جامع چشم نیاز دارند.

انجام معاینات جامع اتساع چشم بسیار مهم است زیرا برخی از بیماری های چشمی ممکن است علائم هشدار دهنده نداشته باشند. معاینه تنها راه تشخیص این بیماری ها در مراحل اولیه است، زمانی که درمان آنها آسان تر است.

مراقبت از چشماین آزمایش شامل چندین تست است:

آزمایش میدان بینایی برای اندازه گیری دید جانبی (محیطی). از دست دادن بینایی محیطی ممکن است نشانه ای از گلوکوم باشد.

یک تست حدت بینایی، که در آن نمودار چشمی را در فاصله 20 سانتی می‌خوانید تا ببینید چقدر در فواصل مختلف خوب می‌بینید.

تونومتری که فشار داخلی چشم شما را اندازه گیری می کند. به تشخیص گلوکوم کمک می کند.

اشک مصنوعی، که شامل قطره های چشمی می شود که مردمک های شما را گشاد می کند. این اجازه می دهد تا نور بیشتری وارد چشم شود. ارائه دهنده مراقبت از چشم شما چشم های شما را با استفاده از یک لنز بزرگنمایی ویژه معاینه می کند. این یک دید واضح از بافت های مهم در پشت چشم شما، از جمله شبکیه ، ماکولا و عصب بینایی را فراهم می کند.

اگر عیوب انکساری دارید و به عینک یا لنز نیاز دارید ، آزمایش انکسار نیز خواهید داشت. وقتی این آزمایش را انجام می‌دهید، دستگاهی را بررسی می‌کنید که دارای لنزهایی با قدرت‌های مختلف است تا به متخصص مراقبت از چشم‌تان کمک کند تا بفهمد کدام لنز شفاف‌ترین دید را به شما می‌دهد.

از چه سنی باید این امتحانات را شروع کنید و چند بار به آنها نیاز دارید به عوامل زیادی بستگی دارد. آنها شامل سن، نژاد و سلامت کلی شما هستند. اگر دیابت دارید، باید هر سال معاینه شوید. در مورد اینکه آیا و چه زمانی به این معاینات نیاز دارید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید