دیابت وضعیتی است که در آن گلوکز یا قند خون بالاتر از حد معمول است. در ایران از هر سه نفر یک نفر در معرض خطر ابتلا به دیابت است. تا سال بعد، اگر کاری انجام نشود، تخمین زده می شود که حدود یک میلیون نفر مبتلا به دیابت باشند.

مدیریت دیابتاولین علائم ابتلا به دیابت

اولین علائم هشداردهنده دیابت شامل احساس تشنگی بیش از حد معمول، خستگی مفرط، تاری دید و زخم هایی است که به کندی بهبود می یابند. این علائم برای دیابت نوع 1 و نوع 2 معمول است. شروع علائم ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 ناگهانی باشد، در حالی که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ممکن است این علائم را به تدریج تجربه کنند. متأسفانه، در زمان بروز علائم، دیابت معمولاً شدید است و ممکن است شروع به آسیب به برخی از اندام ها کند. برای بسیاری، دیابت اولیه ممکن است با هیچ علامتی ظاهر نشود و فقط از طریق آزمایش خون قابل تشخیص است.

دیابت نوع 1

در افراد مبتلا به دیابت نوع 1، پانکراس انسولین کمی تولید می کند یا اصلا انسولین تولید نمی کند. از آنجایی که انسولین وجود ندارد که به گلوکز اجازه ورود به سلول ها را بدهد، در جریان خون انباشته می شود. دیابت نوع 1 در اوایل زندگی خود را نشان می دهد و یک پیوند ژنتیکی دارد.

دیابت نوع 2

در دیابت نوع 2، فرد دچار مقاومت به انسولین می شود و در برخی مواقع، پانکراس دیگر قادر به تولید انسولین کافی برای غلبه بر مقاومت نیست. دیابت نوع 2 نیز با ژنتیک مرتبط است، اما عوامل خطرزای سبک زندگی نیز وجود دارد، مانند چاقی، و با پیشرفت زندگی به وجود می آید.

مدیریت دیابتمدیریت دیابت

هر سه سال یک بار باید برای غربالگری دیابت مراجعه کرد. از طریق آزمایش قند خون بدون ناشتا انجام می شود. در صورت تشخیص دیابت نوع 1 یا 2، دیابتی ها باید دیابت را به خوبی مدیریت کنند تا از علائم و عوارض اضافی جلوگیری کنند. نارسایی کلیه، نابینایی، قطع عضو و حتی سکته مغزی و بیماری قلبی از جمله این عوارض هستند. مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک و اندازه گیری قند خون از راه های کنترل دیابت است. به غیر از آن، دیابتی‌ها می‌توانند برای بررسی‌ها و غربالگری‌های منظم به متخصصان مراجعه کنند و به‌صورت روزانه، به سادگی می‌توانند درست غذا بخورند و ورزش کنند!

به بخش های زیر بروید:

 • تشخیص زودهنگام و مداخله
 • یک سبک زندگی سالم برای مدیریت دیابت
 • تشخیص زودهنگام و مداخله
 • غربالگری پای دیابتی

یکی از عوارض شایع دیابت، تنگ شدن عروق خونی در اندام تحتانی و اختلال در حس در اندام تحتانی است. اینها با هم، اغلب می توانند منجر به بیماری اندام تحتانی شوند که می تواند منجر به قطع عضو شود. از آنجایی که خطر قطع عضو در افراد دیابتی 20 برابر بیشتر از افراد غیر دیابتی است، توصیه می شود که بیماران دیابتی یک غربالگری سالانه پای خود را توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی 2 دریافت کنند تا به موقع چنین عوارضی را تشخیص دهند.

غربالگری پای دیابتی به طور کلی شامل یک سری ارزیابی می شود که در آن کارکنان مراقبت های بهداشتی سوالاتی در مورد سلامت فرد می پرسند و کفش های خود را برای تناسب مناسب بررسی می کنند. کارمند مراقبت های بهداشتی همچنین به دنبال ناهنجاری در ساختار پا و پوست است. او همچنین حساسیت پا به لمس را با استفاده از ابزارهای تخصصی بررسی می‌کند و با ارزیابی نبض‌های پا، میزان جریان خون در پای فرد را ارزیابی می‌کند.

غربالگری پای دیابتی خطرات کمی دارد، بنابراین برای به حداقل رساندن عوارض ناشی از دیابت، در صورت وجود علائم زیر ممکن است به غربالگری یا ارزیابی بیشتر نیاز باشد:

 • مور مور
 • بی حسی
 • درد
 • احساس سوزش
 • تورم
 • مشکل در راه رفتن و درد
 • عکاسی شبکیه دیابتی

مدیریت دیابتبه غیر از غربالگری پای دیابتی، عکاسی از شبکیه دیابتی یکی دیگر از تست های غربالگری است که دیابتی ها باید سالانه آن را انجام دهند. آزمایش‌های منظم چشمی به تشخیص زودهنگام رتینوپاتی دیابتی کمک می‌کند. در مراحل اولیه رتینوپاتی دیابتی، ممکن است فرد هنوز مشکلات بینایی را تجربه نکند. با پیشرفت رتینوپاتی دیابتی به مرحله پیشرفته تر، ممکن است متوجه شوید:

 • شناورها
 • تاری دید
 • دوبینی
 • درد یا قرمزی چشم
 • مشکل در دیدن در تاریکی

آسیب ناشی از رتینوپاتی دیابتی احتمالاً دائمی و غیرقابل برگشت است. غربالگری به تشخیص تغییرات اولیه شبکیه کمک می کند تا بتوان به متخصصان چشم برای مداخلات به منظور کاهش خطر زوال و نابینایی ارجاع داد.

یک سبک زندگی سالم برای مدیریت دیابت

درست بخور

مصرف روزانه غذای دیابتی در مدیریت دیابت مهم است. دیابتی ها باید غذاهای غنی از مواد مغذی با حداقل قند اضافه شده و مقادیر متوسط ​​روغن را انتخاب کنند.

مصرف بیش از حد مواد غذایی به خصوص مواد قندی و روغنی به دلیل کالری بالای قند و روغن می تواند باعث افزایش قند خون شود. کالری اضافی (چه از چربی، کربوهیدرات، پروتئین یا الکل) به افزایش چربی کمک می کند. چربی اضافی کنترل قند خون را سخت تر می کند زیرا هورمون هایی ترشح می کند که مقاومت به انسولین را افزایش می دهد. سطح بالای قند خون مداوم می تواند باعث آسیب عصبی، کلیه و قلب شود.

شکر و روغن ها هنوز در رژیم غذایی دیابتی ها جای خود را دارند. روغن کانولا، زیتون و ذرت حاوی چربی های سالم هستند که منبع اسیدهای چرب بدن را تامین می کنند. اسیدهای چرب توسط بدن ما تولید نمی شوند و تنها با مصرف مواد غذایی مناسب می توان آنها را به دست آورد.

رژیم غذایی افراد دیابتی شامل خوردن سه وعده غذایی در روز در زمان های معین است. در هر یک از این وعده‌ها، افراد مبتلا به دیابت باید بر روی یک رژیم غذایی متعادل بر اساس وعده‌های موجود در مدل بشقاب سالم تمرکز کنند. این را می توان چه با خوردن در خانه و چه در بیرون از خانه به دست آورد.

مدیریت دیابتورزش برای مدیریت دیابت

به گفته دانشکده پزشکی، ورزش سطح گلوکز خون را کاهش می دهد و حساسیت بدن فرد را به انسولین افزایش می دهد و با مقاومت به انسولین مقابله می کند. سالمندان باید 30 دقیقه ورزش 5 بار در هفته را در برنامه خود بگنجانند.

هنگام تماشای برنامه های مورد علاقه خود، تمرینات قدرتی ساده مانند تمرینات باند مقاومتی را به کار ببرید. طبق یک مطالعه، جدا از افزایش قدرت، ورزش با نوارهای مقاومتی ممکن است مزایایی برای کنترل قند خون داشته باشد.

با خانواده و دوستان خود پیاده روی یا ورزش کنید. این یک راه عالی برای فعال بودن در عین گذراندن زمان با کیفیت با عزیزانتان است.

با قدم زدن سریع در محیط خود از تجهیزات تناسب اندام در فضای باز در اطراف فضاهای اجتماعی یا محیط ساخته شده خود استفاده کنید.

در فعالیت‌های بدنی چند جزئی مختلف در خانه یا در یک گروه ساختاریافته شرکت کنید، که می‌تواند تمرینات هوازی، تقویت عضلات و تعادل را در یک جلسه ترکیب کند.

ورزش های مختلف را با دوستان خود در امکانات ورزشی در دسترس عموم انجام دهید و امتحان کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید