قند خون خیلی پایین یا خیلی بالا می تواند بر سلامت شما تأثیر بگذارد، به خصوص اگر دیابت برای شما تشخیص داده شده باشد یا سطح قند خون شما بالاتر یا کمتر از حد طبیعی باشد. برای کمک به ثابت نگه داشتن قند خون، توصیه هایی در مورد اینکه چه چیزی در بشقاب شام خود قرار دهید را بخوانید.

قند خونوقتی قند خون خیلی بالا یا پایین باشد چه اتفاقی می افتد؟

قند خون بالا که به عنوان هیپرگلیسمی نیز شناخته می شود، زمانی است که بدن شما قادر به حمل قند از خون به سلول های شما نیست. این بیماری در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 و همچنین زنان باردار مبتلا به دیابت بارداری تأثیر می گذارد. گاهی اوقات، می تواند افرادی را که عفونت جدی دارند یا به تازگی سکته مغزی یا حمله قلبی کرده اند نیز تحت تاثیر قرار دهد. با رشد، کودکان و بزرگسالان جوان ممکن است دوره های موقت قند خون بالا را نیز تجربه کنند.

نام پزشکی قند خون پایین هیپوگلیسمی است، زمانی که بدن ما به کاهش بیش از حد قند خون واکنش نشان می دهد. این اغلب با از دست دادن یک وعده غذایی، ورزش بیش از حد، نوشیدن بیش از حد الکل یا مصرف بیش از حد انسولین ایجاد می شود. در برخی موارد، داروها می توانند سطح قند خون را کاهش دهند.

چگونه می توانید سطح قند خون خود را افزایش دهید؟

برای درمان حمله قند خون پایین، نوشیدن یا خوردن چیزی شیرین که حاوی 15 تا 20 گرم کربوهیدرات سریع الاثر است، مهم است. این می تواند چند شیرینی، تا پنج قرص دکستروز، یک لیوان آب میوه یا یک نوشابه شیرین باشد.

چگونه می توانید سطح قند خون خود را کاهش دهید؟

اگر سطح قند خون شما بیش از حد بالا باشد، چند راه برای کنترل آن وجود دارد:

مراقب مصرف کربوهیدرات ها باشید

وقتی ما کربوهیدرات می خوریم، بدن ما آنها را به گلوکز تجزیه می کند که باعث افزایش قند خون می شود. به همین دلیل است که کاهش کربوهیدرات های تصفیه شده یا فرآوری شده مانند نان سفید یا کیک ها و بیسکویت های مملو از شکر می تواند به کنترل قند خون کمک کند. چندین مطالعه نشان داده اند که رژیم کم کربوهیدرات به کاهش سطح قند خون کمک می کند. یکی به ویژه دریافت که وقتی بیماران چاق مبتلا به دیابت نوع 2 از یک رژیم غذایی با کالری محدود با تنها 20 درصد کربوهیدرات پیروی می کردند، وزن کم می کردند و قند خونشان کاهش می یافت .

غذاهای با GI پایین را انتخاب کنید

GI مخفف شاخص گلیسمی (GI) است که به ما می گوید غذایی که می خوریم چقدر سریع سطح گلوکز خون را افزایش می دهد. بنابراین، غذاهای با GI بالاتر نسبت به غذاهای با GI پایین که گلوکز را به آرامی و پیوسته آزاد می کنند، سریعتر گلوکز آزاد می کنند. اگر نگران سطح قند خود هستید، به سراغ غذاهای کم GI مانند گوشت، تخم مرغ و غذاهای دریایی بروید. وقتی صحبت از کربوهیدرات ها می شود، سبزیجات، میوه ها، غلات سبوس دار، سیب زمینی شیرین و حبوبات را انتخاب کنید که دارای رتبه بندی GI پایینی نیز هستند.

قند خونمصرف فیبر خود را افزایش دهید

غذاهای پرفیبر مانند میوه، لوبیا، غلات کامل و سبزیجات سرعت جذب قند و هضم کربوهیدرات ها را کاهش می دهند. این بدان معنی است که سطح قند خون به تدریج افزایش می یابد. منابع فیبر محلول مانند فرنی، سیب، آجیل، کرفس و دانه‌های کتان و به‌ویژه غلات سبوس‌دار، سطح قند خون را کاهش می‌دهند و ممکن است زنان مسن را از ابتلا به دیابت نوع ۲ محافظت کنند .

آب بنوشید

بر اساس تحقیقات ، نوشیدنی های حاوی قند سطح گلوکز خون را افزایش می دهند، خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهند و منجر به افزایش وزن می شوند. از سوی دیگر، آب با کاهش قند خون مرتبط است و ممکن است احتمال ابتلا به دیابت را کاهش دهد.

سطح کروم خود را بالا ببرید

کروم یک ماده معدنی است که به بدن کمک می کند تا چربی ها و کربوهیدرات ها را تجزیه کند و همچنین به کنترل سطح قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 کمک می کند . غذاهایی مانند غلات کامل، زرده تخم مرغ، غلات سبوس دار، آجیل، گوشت و سبزیجاتی مانند بروکلی سرشار از کروم هستند.

چند قاشق سرکه سیب بخورید

سرکه سیب با رنگ طلایی و طعم تند خود به عنوان یک درمان طبیعی برای پوست سر و بیماری های پوستی استفاده می شود. و اکنون، محققان می گویند که یک یا دو قاشق از این سرکه می تواند سطح گلوکز را کاهش دهد و به شما کمک کند بعد از خوردن کربوهیدرات احساس سیری کنید. 2 قاشق چایخوری را با یک لیوان آب مخلوط کنید یا از آن برای تهیه سالاد استفاده کنید. با این حال، اگر در حال حاضر دارویی برای کاهش قند خون خود مصرف می کنید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

کنترل قند خون می تواند چالش برانگیز باشد، اما ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی می تواند ادامه مسیر را آسان تر کند و سطح قند خون خود را کنترل کند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید