رفتن به خرید مواد غذایی به تنهایی می تواند به اندازه کافی استرس زا باشد. از تصمیم‌گیری برای غذا خوردن برای شام گرفته تا گم شدن در راهروهای انتخابی و احساس گرسنگی به حدی که می‌خواهید هر چیزی را که در چشم دارید بخرید. خواندن حقایق تغذیه را در ترکیب قرار دهید، و ممکن است کاملاً غرق شوید. رمزگشایی برچسب‌های مواد غذایی گاهی اوقات می‌تواند شبیه کلاس شیمی باشد – بالاخره چگونه می‌توان انتظار داشت که معنی کلماتی مانند پلی ساکارید و سدیم کاراگینان را بدانیم؟

با این حال، اگر در تلاش برای بهبود سلامت خود هستید، خواندن برچسب مواد غذایی چیزی است که ما به شدت توصیه می کنیم. در میان لیست طولانی مواد نامشخص، ممکن است متوجه شوید که به طور مرتب در غذای شما ظاهر می شود – مالتودکسترین . اما مالتودکسترین چیست؟ چرا در بسیاری از غذاهای بسته بندی شده وجود دارد؟ و آیا خوردن آن بی خطر است؟

مالتودکسترینمالتودکسترین چیست؟

شاید شما آن را روی برچسب های مواد غذایی دیده باشید، اما از چیستی مالتودکسترین بی اطلاع بوده اید. خوب، این یک افزودنی است که برخی از تولیدکنندگان برای بهبود طعم، بافت و ماندگاری به محصولات خود اضافه می کنند. تولیدکنندگان مواد غذایی می توانند این ماده سفید و پودری را از هر نشاسته ای تهیه کنند، اما معمولاً از ذرت، برنج، سیب زمینی یا گندم تهیه می شود. اگرچه این مواد طبیعی به نظر می رسند، اما مالتودکسترین، مانند هر افزودنی، می تواند اثرات نامطلوب بالقوه ای بر سلامت شما داشته باشد.

مالتودکسترین یک ماده فرآوری شده است که از طریق آن ایجاد می شود هیدرولیز. این واکنش شیمیایی نشاسته را به قطعات کوچک‌تر تجزیه می‌کند – تقریباً مانند یک شکل ازهضم. هر چه این مولکول کوچکتر باشد، راحت تر جذب جریان خون شما می شود.

مالتودکسترین یک پلی ساکارید است، به این معنی که نشاسته ای است که به مولکول های قند زیادی تجزیه می شود. این ماده برای داشتن محتوای قند 20 درصد یا کمتر تولید می شود، به همین دلیل است که در بسیاری از محصولات رژیمی مانند شیک های غذایی و شیرین کننده های مصنوعی مانند Splenda وجود دارد. اما این همه آن چیزی نیست که به نظر می رسد – به دلیل بالا بودن آن شاخص گلیسمی، می تواند باعث افزایش شدید قند خون شود.

فواید مالتودکسترین

در دنیای تولید مواد غذایی، مالتودکسترین مواد را به هم متصل می کند، بافت و طعم را بهبود می بخشد، جایگزین شکر می شود و عمر مفید محصول را افزایش می دهد. این همه خوب و خوب است، اما به خاطر داشته باشید که هر چه غذای فرآوری شده بیشتر باشد، ناسالم تر است.

مالتودکسترین ارزش غذایی ندارد، اما بدن به سرعت آن را جذب می‌کند و انرژی سریعی را تامین می‌کند و آن را به یک عنصر اصلی در صنعت تغذیه ورزشی تبدیل می‌کند. شرکت‌ها آن را به نوشیدنی‌های ورزشی، مکمل‌ها و  پروتئین ها برای تکمیل سریع اضافه می‌کنند. برخی از ورزشکاران نیز به نوبه خود غذاهایی با شاخص گلیسمی بالا مصرف می کنند تا گلیکوژن بدن خود را با بیشترین سرعت ممکن بازیابی کنند و در عین حال کالری برای افزایش وزن افزایش دهند.

افرادی که قند خون پایین مزمن را تجربه می کنند ممکن است از مالتودکسترین به عنوان منبع اضطراری گلوکز خون استفاده کنند. برای کسانی که دچار هیپوگلیسمی (قند خون پایین) می شوند، مالتودکسترین می تواند انرژی مورد نیاز را افزایش دهد. با این حال، برای تنظیم استاندارد قند خون توصیه نمی شود، زیرا می تواند منجر به بالا و پایین رفتن شدید گلوکز و هورمون ها شود، و همچنین منجر به منظم شدن قند خون شود.

مالتودکسترینعوارض جانبی مالتودکسترین چیست؟

مالتودکسترین دارای شاخص گلیسمی بالایی است که می تواند منجر به مقاومت به انسولین شود. مقاومت به انسولین می تواند به مرور زمان باعث افزایش وزن، دیابت و التهاب شود. باور کنید یا نه، شاخص گلیسمی مالتودکسترین حتی بالاتر از قند است! محققان ثابت کرده اند که مالتودکسترین اثرات نامطلوبی بر قند خون دارد و فاقد ارزش غذایی است. به همین دلیل به تنهایی، نسبت به منابع طبیعی نشاسته و کربوهیدرات های پیچیده مطلوبیت کمتری دارد. توصیه می کنیم در صورت تلاش برای کاهش وزن، مالتودکسترین را محدود یا اجتناب کنید.

سوالات متداول مالتودکسترین

کدام غذاها حاوی مالتودکسترین هستند؟

مالتودکسترین از ذرت، برنج، سیب زمینی یا نشاسته گندم تهیه می شود و به عنوان یک افزودنی در غذاهای فرآوری شده و مکمل های ورزشی استفاده می شود.

غذاهایی که ممکن است شامل مالتودکسترین باشند:

  • جایگزین های گوشت – همبرگرهای گیاهی، گوشت چرخ کرده وگان، ناگت های مرغ
  • غلات – برخی از انواع ماکارونی، برنج پخته شده، غلات پخته شده
  • سس – سس سالاد، سس BBQ، ماریناد
  • سوپ – به خصوص بسته بندی شده یا کنسرو شده
  • نوشیدنی ها و نوشابه های انرژی زا یا ورزشی
  • وعده های غذایی منجمد
  • آب نبات و شیرینی
  • ماست

آیا مالتودکسترین فاقد گلوتن است؟

پاسخ به این سوال بستگی به محل زندگی شما دارد. مالتودکسترین عمدتاً از ذرت تهیه می شود. اگر محصول مورد نظر تحت نظارت سازمان غذا و داروی و حاوی مالتودکسترین از گندم باشد، در بسته بندی محصول باید مشخص شود که حاوی آثاری از گندم است. با این حال، برای غذاهایی که تحت نظارت FDA نیستند، از جمله آنهایی که توسط USDA کنترل می شوند، الزامی برای نشان دادن منشاء روی برچسب غذا نیست. بنابراین، اگر حساسیت به گلوتن دارید، در انتخاب گوشت، جایگزین گوشت، مرغ و محصولات تخم مرغ مراقب باشید – ممکن است حاوی مالتودکسترین باشند.

در اروپا، مالتودکسترین عمدتاً از گندم تهیه می شود. با این حال، فرآیند تولید مالتودکسترین شامل حذف پروتئین است: بخشی از گلوتن که باعث واکنش های آلرژیک می شود. به خاطر داشته باشید که این محصولات ممکن است هنوز مقادیر کمی گلوتن داشته باشند و ممکن است در طول تولید در اثر آلودگی متقابل به خطر بیفتند. اگر بیماری سلیاک یا عدم تحمل گلوتن دارید، احتمالاً بهتر است که ایمن بمانید و به طور کامل از مالتودکسترین اجتناب کنید.

مالتودکسترین خطرات و عوارض جانبی مالتودکسترین

اصلاح ژنتیکی

غذاهای اصلاح شده ژنتیکی بحث برانگیز هستند – هدف اصلی آنها افزایش ماندگاری است تا به نفع صنایع غذایی باشد. برخی از ترکیبات اصلاح شده ژنتیکی طوری مهندسی شده اند که در برابر پاتوژن های خاص مقاومت داشته باشند. آنها توسط FDA ایمن شناخته می شوند، با این حال، برخی از مطالعات نشان داده اند که غذاهای GMO ممکن است با برخی از مشکلات سلامتی مرتبط باشند و احتمالاً اثرات سمی در بدن ایجاد کنند. از آنجایی که بیشتر ذرت مورد استفاده برای تولید مالتودکسترین اصلاح ژنتیکی شده است، اگر مخالف خوردن غذاهای GMO هستید، ممکن است بخواهید از آن دوری کنید.

باکتری های بد روده

مالتودکسترین ممکن است بر تعادل باکتری های روده، افزایش میزان باکتری های به اصطلاح “بد” در دستگاه گوارش. نشان داده شده برای تقویت سالمونلا در موش و بود ثابت شده است برای تغییر باکتری های روده و افزایش E. coli در افراد مبتلا به اختلالات گوارشی مانند کرون. این افزایش باکتری های بد می تواند منجر به التهاب، مشکلات گوارشی و حتی اختلالات خود ایمنی شود.

واکنش آلرژیک

افزودنی های غذایی می تواند منجر به واکنش های آلرژیک در افراد مبتلا به عدم تحمل خاص شود. مالتودکسترین بوده است ثبت شده برای ایجاد ناراحتی های شکمی مانند نفخ و اسهال. سایر علائم رایج آلرژی یا حساسیت عبارتند از تحریک پوست مانند بثورات و خارش. اگر هر یک از این علائم را پس از خوردن مالتودکسترین و همچنین واکنش های آلرژیک شدید مانند تنگی نفس و افزایش فشار خون تجربه کردید، فوراً با پزشک یا ارائه دهنده فوریت های پزشکی خود تماس بگیرید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید