افزایش دریافت امگا 3 می تواند راه حل باشد. از به حداقل رساندن جوش ها تا تقویت موهای نازک، در این پست به بررسی فواید امگا 3 برای پوست، مو و ناخن ها می پردازیم.

امگا 3 چیست؟

اسیدهای چرب امگا 3 مواد مغذی ضروری هستند که در برخی غذاها یافت می شوند. آنها همچنین به طور گسترده به شکل مکمل در دسترس هستند.

دو اسید چرب اصلی امگا 3 عبارتند از دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA). مصرف دوز سالم از این مواد مغذی می‌تواند از تعدادی از زمینه‌های سلامتی، از سلامت قلب و شناختی گرفته تا استحکام استخوان‌ها و تحرک مفاصل حمایت کند.

فواید امگا 3 برای پوستبا این حال، اگر مصرف خود را افزایش دهید، ممکن است فواید امگا 3 را برای پوست، مو و ناخن نیز کشف کنید.

خلاصه

 • امگا 3 برای حمایت از سلامت شناختی، قلب و استخوان شناخته شده است – اما این اسیدهای چرب مغذی می توانند به مو، پوست و ناخن شما نیز تقویت کنند.
 • وقتی در مورد امگا 3 صحبت می کنیم، چیزی که در واقع به آن علاقه مندیم اسیدهای چرب دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) و ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) هستند.
 • به عنوان یک ماده مغذی ضروری ، بدن شما نمی تواند امگا 3 تولید کند، در عوض باید از رژیم غذایی یا مصرف موضعی شما تامین شود.

فواید امگا 3 برای پوست

چرا از امگا 3 برای پوست استفاده کنیم؟ شما می توانید روی قوی ترین مراقبت از پوست و درمان های پیچیده سرمایه گذاری کنید، اما آنچه می خورید نیز تاثیر مهمی بر نحوه رفتار پوست شما دارد. وقتی صحبت از دستیابی به درخشندگی سالم می شود، خوردن رژیم غذایی حاوی مقادیر فراوان اسیدهای چرب امگا 3 در صدر فهرست بسیاری از متخصصان زیبایی قرار دارد.

فروکش های پوستی را مهار کنید

امگا 3 می تواند به کاهش التهاب کمک کند. این توضیح می دهد که چرا اسیدهای چرب اغلب با تسکین شرایط پوستی مانند آکنه مرتبط هستند. تحقیقات فزاینده ای در حال بررسی ارتباط بین امگا 3 و آکنه است، با شواهدی که نشان می دهد مصرف مکمل روغن ماهی می تواند شدت لک ها را کاهش دهد.  مطالعات همچنین ارتباط بین شیوع آکنه و رژیم های غذایی کم اسید چرب را نشان می دهد.

کاهش حساسیت به آسیب خورشید

امگا 3 پتانسیل کمک به تقویت انعطاف پذیری پوست در برابر اشعه های مضر فرابنفش نور خورشید را نشان داده است. مطمئناً  هیچ جایگزینی برای SPF با کیفیت خوب و استفاده از سایه مناسب نیست، اما یک دوز منظم از امگا 3 رژیمی ممکن است حساسیت پوست شما را به خورشید کاهش دهد.

پوست خشک یا تحریک شده را آبرسانی و صاف کنید

دوز سالم اسیدهای چرب می تواند به نرم ماندن پوست و کاهش التهاب کمک کند. امگا 3 می تواند توانایی پوست شما برای حفظ آب را با تقویت عملکرد سد آن تقویت کند. این می تواند تأثیر مثبتی بر سطح هیدراتاسیون پوست شما داشته باشد و برای افرادی که پوست خشک، تحریک شده یا مستعد درماتیت دارند، رطوبت را افزایش دهد.

خلاصه

 • علاقه روزافزونی به استفاده از امگا 3 برای ارائه یک تقویت طبیعی به سلامت پوست وجود دارد
 • اگر مستعد لک و مک هستید، امگا 3 می تواند به کاهش التهاب کمک کند
 • همچنین می‌تواند به نرم شدن پوست خشن و خشک کمک کند و اثر تسکین‌دهنده‌ای بر هر گونه تحریکی داشته باشد
 • شواهد نشان می دهد که این ماده همچنین می تواند پوست را در برابر نور خورشید انعطاف پذیرتر کند

فواید امگا 3 برای پوستفواید امگا 3 برای ناخن ها

تغییر در ظاهر ناخن ها گاهی اوقات نشانه کمبود مواد مغذی است. امگا 3 یک تقویت کننده اسید چرب مفید است که می تواند ظاهر و سلامت ناخن ها را بهبود بخشد. اما این یک درمان نیست. اگر نگران تغییر در ناخن های خود هستید، همیشه بهتر است به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

از خشکی و شکننده شدن ناخن ها جلوگیری کنید

اگر ناخن‌هایتان با افتادن کلاه خم می‌شوند یا می‌شکنند، ممکن است کمبود اسیدهای چرب امگا 3 داشته باشید. افزایش مصرف اسیدهای چرب امگا 3 به پرورش سلول های بستر ناخن کمک می کند. این می تواند التهاب را مهار کند و جذب مواد مغذی را تشویق کند.

ناخن های قوی تر و سالم تر

منبع خوبی از امگا 3 می تواند به روان و مرطوب کردن ناخن های شما کمک کند. این نه تنها ظاهری براق به آنها می دهد، بلکه به رشد سالم نیز کمک می کند.

خلاصه

 • امگا 3 می تواند برای سلامت ناخن های شما مفید باشد
 • اسیدهای چرب می توانند درخشندگی و شکنندگی را کاهش دهند
 • اگر نگران تغییر در بافت، شکل یا ظاهر ناخن های خود هستید، به دنبال مشاوره پزشکی باشید

فواید امگا 3 برای مو

آیا امگا 3 برای مو مفید است؟ آیا روغن ماهی می تواند به رشد موهای بلند و درخشان کمک کند؟ مطمئناً به نظر می رسد که کمبود امگا 3 می تواند به خشکی مو و تحریک پوست سر کمک کند. بنابراین، اطمینان از دریافت یک دوز مغذی از این اسیدهای چرب در رژیم غذایی می‌تواند به موهای شما تقویت شود.

افزایش رشد مو

تحقیقات بیشتری در مورد این مورد نیاز است، اما مطالعات موجود پتانسیل یک اثر تغذیه کننده فولیکول را نشان می دهد که می تواند رشد مو را افزایش دهد. به عنوان مثال، در یک مطالعه در سال های گذشته، زنانی که مکمل حاوی امگا 3 مصرف می کردند، افزایش تراکم مو و کاهش ریزش مو را گزارش کردند. در مطالعه دیگری، به 10 نفر مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک (نوعی ریزش مو) مکمل روزانه حاوی روغن ماهی و روغن بذر کتان (منابع امگا 3) داده شد. هشت نفر در این کارآزمایی افزایش مو را گزارش کردند.

کاهش تحریک پوست سر

امگا 3 موها را در فولیکول ها تغذیه می کند. در نتیجه، خواص ضد التهابی این اسیدهای چرب می تواند به تسکین و مرطوب کردن پوست خشک و تحریک شده سر کمک کند. این ممکن است به جلوگیری از پوسته پوسته شدن کمک کند.

خاصیت ارتجاعی و روشنایی را اضافه می کند

با تشویق به تولید روغن‌های پوست سر، موهای خشک و بی‌جان، دوز طبیعی تغذیه می‌کنند که می‌تواند به موهای شما درخشندگی بدهد.

خلاصه

 • نتایج مثبت از مطالعات موجود نشان می دهد که امگا 3 ممکن است رشد مو را تشویق کند.
 • با تغذیه فولیکول‌ها، امگا 3 باعث تقویت مو می‌شود که می‌تواند به مقابله با شکستگی و ریزش مو کمک کند.

فواید امگا 3 برای پوستنحوه استفاده از امگا 3 برای پوست، مو و ناخن

شما می توانید با خوردن غذاهای غنی از این اسیدهای چرب یا با مصرف مکمل از مزایای امگا 3 بهره مند شوید.

غنی ترین منابع غذایی ماهی های روغنی مانند سالمون، ساردین و ماهی خال مخالی هستند. با این حال، اگر از یک رژیم گیاهخواری پیروی می کنید، امگا 3 نیز در برخی مغزها، دانه ها و سبزیجات تیره و برگ سبز یافت می شود. به عنوان مثال، دانه کتان، دانه چیا، کلم پیچ، جلبک و گردو منابع جایگزین گیاهی هستند. همچنین می توانید مراقب تخم مرغ، شیر، ماست، نان غنی شده با امگا 3 باشید.

به بیان دقیق، می توانید روغن ماهی را به پوست، مو و ناخن های خود بمالید. اما با توجه به بوی تند، ممکن است ترجیح دهید از یک منبع قابل بلعیدن بهره ببرید.

با این حال، اگر با پوست خشک مزمن و پوسته پوسته دست و پنجه نرم می‌کنید، استفاده از روغن‌ها یا کرم‌های حاوی امگا 3 می‌تواند اسیدهای چرب مفیدی را برای شما به ارمغان بیاورد.

عوارض مصرف امگا 3

اگر دوز توصیه شده روزانه را رعایت کنید، عوارض جانبی غیر معمول و خفیف است. شایع ترین پیامدهای ناخواسته مرتبط با امگا 3 ناراحتی معده، نفخ و اسهال است.

آیا امگا 3 برای همه بی خطر است؟

دوزهای بالای اسیدهای چرب امگا 3 می تواند منجر به اثرات رقیق کننده خون شود. بنابراین، اگر داروهای ضد انعقاد مصرف می‌کنید یا دچار اختلال خونریزی هستید، قبل از افزایش میزان مصرف، از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

برخی از روغن‌های ماهی سرشار از ویتامین A هستند. در دوزهای زیاد، ویتامین A می تواند مضر باشد.

به ویژه، زنان باردار (یا زنانی که قصد باردار شدن دارند) نباید از مکمل های روغن ماهی حاوی ویتامین A استفاده کنند.

فواید امگا 3 برای پوستخلاصه

 • راهنمایی رسمی بهترین راه برای دریافت امگا 3 کافی این است که دو بار در هفته دو بار ماهی بخورید
 • حفظ دوز توصیه شده به جلوگیری از هر گونه عوارض جانبی کمک می کند
 • باید در نظر بگیرید که مکمل های امگا 3 نیز اغلب حاوی ویتامین A هستند
 • اگر لخته شدن خون برای شما نگران کننده است، قبل از مصرف مکمل ها با پزشک مشورت کنید

آیا فواید امگا 3 برای پوست، مو و ناخن توجه شما را جلب کرده است؟

این پست طیف وسیعی از فواید امگا 3 را برای پوست، مو و ناخن ها معرفی می کند. چه از آکنه رنج می برید یا ناخن های شکننده، این مکمل می تواند مکمل مفیدی برای روتین شما باشد. بهترین راه برای افزایش دوز این اسیدهای چرب ضروری این است که چند قسمت ماهی را در برنامه غذایی هفتگی خود بگنجانید. از طرف دیگر، می توانید مکمل یا مراقبت از پوست غنی شده با اسیدهای چرب را امتحان کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید