بوی آلوئه ورا ممکن است خاطرات دوران کودکی را زنده کند: گذراندن روزهای تابستان در استخر یا ساحل، آفتاب گرفتن، شادی با دوستان. همانطور که بدون مراقبت در اطراف بازی می کنید، والدین شما را با وحشت به واقعیت بازمی گرداند. چرا؟ چون شما شبیه خرچنگ پخته شده اید و پوست شما شروع به گرم شدن به سطح خورشید می کند! زمان آن است که مقداری از آن آلوئه ورا خنک کننده و بی رنگ را روی آن پوست آفتاب سوخته بمالید.

فواید آلوئه ورافواید آلوئه ورا

فواید آلوئه ورا بیشتر از آفتاب سوختگی سودمند است. این گیاه آبدار با ذخیره آب به شکل ژل – ماده ای شفاف و ژله مانند که در داخل برگ وجود دارد، خنک می ماند. این ژل غرق در آب را می توان به صورت خوراکی برای کمک مصرف کرد کاهش وزن و دیابت یا درمان بیماری های التهابی. همچنین می توان از آن به صورت موضعی برای کاهش تحریکات پوستی مانند آفتاب سوختگی، گزش، آکنه یا خشکی پوست استفاده کرد.

برای صدها سال، آلوئه ورا به عنوان یک درمان سنتی در بسیاری از کشورها از جمله چین، هند، آفریقای جنوبی و ژاپن مورد استفاده قرار می گرفت. در دنیای غرب، این یکی از معدود درمان‌های گیاهی است که راه خود را به محصولات بهداشتی و دارویی روزمره باز کرده است. می توانید آن را در لوازم آرایشی و محصولات پوستی مانند لوسیون ها، صابون ها، شامپوها، کرم های ضد آفتاب، عطرها، کرم های موبر و موارد دیگر پیدا کنید. صنایع غذایی مزایای سلامتی خود را به نمایش می گذارد و شامل نوشیدنی های بهداشتی، کپسول های خوراکی و ژل های آن می شود.

استخراج و تولید آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا از برگ های پایینی گیاه با برش دادن آن به دست می آید. ژل شفاف، بی بو و بدون طعم است. قسمت های مفید آلوئه ورا ژل و لاتکس است. ژل از سلول‌های داخل برگ‌های گیاه می‌آید، در حالی که لاتکس از سلول‌های درست زیر پوست برگ است. لاتکس آلوئه ورا به دلیل خواص ملین قوی خود شناخته شده است.

تولید تجاری آلوئه ورا معمولاً شامل خرد کردن، فشار دادن و آسیاب کردن گیاه برای تولید آبمیوه است. به دنبال آن فیلتراسیون برای استخراج خواص مفید انجام می شود. متاسفانه، اغلب فرآیند پالایش به این معنی است که محصول نهایی آلوئه حاوی مواد مفید اندکی یا بدون هیچ گونه فعالیتی است. یکی دیگر از نگرانی های فواید آلوئه ورا فرآوری شده، مواردی است که ممکن است به آن اضافه شود (به عنوان مثال، پرکننده ها، مواد افزودنی، شکر، اسید مالیک، مالتودکسترین، گلوکز). بنابراین اگر می خواهید از فواید آلوئه ورا بهره مند شوید، به دنبال مهر تایید شورا باشید تا مطمئن شوید که یک محصول قابل اعتماد را انتخاب می کنید.

فواید آب آلوئه ورا

از لوسیون گرفته تا آب میوه، محصولات آلوئه ورا ادعا می کنند که دارای فواید سلامتی زیادی هستند. شواهد علمی قوی بر اثرات ملین آن تأکید می کند، در حالی که تحقیقات معتبر نشان می دهد که استفاده موضعی آلوئه ممکن است علائم تبخال تناسلی، پسوریازیس و درماتیت را بهبود بخشد. با این حال، ادعاهای دیگری مانند پیشگیری از سرطان یا کاهش وزن هنوز توسط تحقیقات بالینی ثابت نشده است.

فواید آلوئه ورافواید آلوئه به موارد زیر کمک می کند:

تحریک پوست: اثرات آفتاب سوختگی، خارش، سوختگی عمومی، گزش یا نیش را تسکین می دهد و علائم پسوریازیس را کاهش می دهد.

التیام زخم

خواص ضد التهابی آن به کاهش التهاب و بهبودی کمک می کند.

ملین

لاتکس موجود در آلوئه به رفع یبوست کمک می کند. مراقب باشید که یکباره بیش از حد مصرف نکنید وگرنه ممکن است باعث اسهال شوید.

دیابت

آلوئه ورا برای کمک به تنظیم سطح قند خون و کاهش کلسترول در افراد مبتلا به دیابت.

سلامت روده

آلوئه ورا را می توان برای درمان اختلالاتی مانند زخم و اختلال روده تحریک پذیر (IBD) استفاده کرد. با این حال، تحقیقات در مورد اثربخشی آن متناقض است.

ویتامین

ژل آلوئه ورا ممکن است جذب ویتامین C و E را افزایش دهد.

آلوئه ورا سرشار از آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی گیاهی مانند کاروتنوئیدها که به این گیاه خواص دارویی می بخشد. غنی از پلی ساکاریدها (زنجیره های کربوهیدرات) است که پشتیبانی می کند سلامت دستگاه گوارش. همه اینها با هم برای افزایش فواید آلوئه ورا بیولوژیکی گیاه کار می کنند، به همین دلیل است که بهتر است تا حد امکان آلوئه طبیعی را انتخاب کنید.

فواید آلوئه وراعوارض جانبی آلوئه ورا

تعیین ایمنی آلوئه ورا دشوار است زیرا محصولات و آماده‌سازی‌های بسیار متنوعی در دسترس هستند. بر اساس همکاری پژوهشی استاندارد طبیعی (NSRC)، استفاده موضعی از ژل یا عصاره آلوئه ورا برای شرایط پوستی خفیف تا متوسط، سوختگی، زخم و التهاب بی خطر است.

NSRC همچنین به این نتیجه رسید که مصرف ژل آلوئه ورا برای کاهش سطح قند خون و لاتکس آلوئه به عنوان یک ملین بی خطر است. با این حال، مانند هر ملین دیگری، استفاده طولانی مدت می تواند خطرناک باشد. اگر آلوئه ورا دارید از آن استفاده نکنید آلرژی به خانواده Liliaceae (سیر، پیاز)، باردار هستید، بیماری کلیوی یا قلبی دارید، قند خون پایین دارید یا دارو مصرف می کنید.

  • همیشه ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.
  • یبوست: 100-200 میلی گرم آلوئه ورا، 50 میلی گرم عصاره آلوئه ورا یا کپسول 500 میلی گرم حاوی آلوئه در عصر.
  • دیابت یا قند خون: روزانه 5-15 میلی لیتر آب آلوئه ورا
  • سوختگی: ژل را 3 تا 4 بار در روز به صورت موضعی روی ناحیه آسیب دیده بمالید تا زمانی که بهبود یابد
  • بثورات، خارش پوست، زخم ها: ژل را 2 تا 3 بار در روز به صورت موضعی بمالید

در مورد دوز در دسترس هستند، بنابراین توصیه های زیر را به جای یک نسخه سخت، یک دستورالعمل کلی در نظر بگیرید. از آنجایی که جزء فعال در هر محصول به وضوح تعریف نشده است، مقادیر و انواع آن بر اساس مواردی است که معمولاً در آزمایشات یا اقدامات پزشکی قبلی استفاده می شود. تا حد امکان گزینه های طبیعی آلوئه را انتخاب کنید، مانند ژل آلوئه 100 درصد خالص.

اگرچه آلوئه ورا صدها سال است که توسط بسیاری از فرهنگ‌ها استفاده می‌شود، هیئت داوران علمی هنوز در مورد فواید آلوئه ورا و عوارض جانبی آب آلوئه‌ ورا خارج هستند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید