همه ما ممکن است در برخی از روزها به دلیل حذف صبحانه مقصر باشیم، به خصوص زمانی که دیر از خواب بیدار می شویم یا صرفاً به این دلیل که گاهی اوقات تمایلی به خوردن صبحانه نداریم. اما تکرار مکرر می‌تواند بر سلامت کلی ما تأثیر بگذارد که منجر به افزایش وزن، افزایش میل به غذا، متابولیسم کند و کاهش ایمنی در یک دوره زمانی می‌شود. مطالعات نخوردن صبحانه را با سطوح بالاتر مرگ و میر و سطح کلسترول مرتبط دانسته اند. افرادی که به طور منظم صبحانه می خورند ، عملکرد شناختی بهتری دارند، عملکرد تحصیلی، کاهش میل به غذا، بهبود سیری از جمله موارد دیگر است. در نجوا نیور به بررسی عوارض نخوردن صبحانه می پردازیم، برای دانستن بیشتر به خواندن ادامه دهید.

عوارض نخوردن صبحانه

عوارض نخوردن صبحانه

بر قند خون تاثیر می گذارد

نخوردن صبحانه می‌تواند بر سطح قند خون شما تأثیر بگذارد و شما را «گرسنه» کند، مانند موارد مساوی گرسنه و عصبانی یک‌باره. ترکیبی خوشایند برای شما و اطرافیان شما نیست. تحقیقات نشان می دهد «وقتی قند خون کاهش می یابد، خلق و خوی شما تحت تأثیر قرار می گیرد. “این ارتباط با کاهش قند خون است. سطح انرژی شما و همچنین عملکرد شناختی شما کاهش می یابد.”

متابولیسم شما بیشتر می شود

برخی شواهد نشان می دهد که با خوردن صبحانه می توانید بدن خود را تشویق کنید تا کالری بیشتری در طول روز بسوزانید. وقتی برای مدت طولانی هیچ غذایی نمی خورید، بدن شما شروع به ذخیره کالری تا جایی که می تواند می کند تا برای دوره بالقوه گرسنگی آماده شود. همانطور که سطح متابولیسم کاهش می یابد، بدن حتی به گلوکزی تبدیل می شود که در ماهیچه های شما به عنوان منبع سوخت ذخیره می شود، که به طور موثر به این معنی است که عضلات شما از بین می روند.

سطح هورمون استرس افزایش می یابد

خوردن صبحانه می تواند تأثیر مثبتی بر کورتیزول داشته باشد. هورمون استرس اولیه که توسط غدد فوق کلیوی تولید می شود. سطح کورتیزول در حدود ساعت 7 صبح به بالاترین حد خود می رسد، به همین دلیل مهم است که چیزی بخورید تا بتوانید سطح هورمون را پایین بیاورید. هنگامی که سطح کورتیزول بیش از حد بالا باشد، به احتمال زیاد احساس اضطراب یا عصبانیت خواهید کرد.

عوارض نخوردن صبحانه

افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی

با حذف منظم وعده های غذایی صبح، بیشتر مستعد افزایش وزن و افزایش خطر بیماری قلبی، فشار خون بالا، دیابت، چاقی و کلسترول بالا هستید. مطالعه ای در طول شانزده سال نشان داد که مردانی که روزانه صبحانه نمی خورند، بیست و هفت درصد بیشتر در معرض خطر حمله قلبی یا بیماری عروق کرونر قلب به عنوان علت مرگ خود قرار دارند.

خطر بالاتر دیابت نوع 2

دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد مطالعه ای را انجام داد که هدف آن یافتن ارتباط بین عادات غذایی و سلامتی بود. 46289 زن در تحقیقی که حدود شش سال انجام شد شرکت کردند. نتایج مطالعه شگفت انگیز بود. بر اساس نتایج، زنانی که عادت به پرهیز از صبحانه داشتند ، نسبت به زنانی که صبحانه روزانه خود را می‌خوردند ، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 قرار داشتند.

نخوردن صبحانه ممکن است بر ژن های دخیل در ساعت شبانه روزی و متابولیسم تأثیر بگذارد و منجر به افزایش قند پس از غذا شود. با این حال، تحقیقات با کیفیت در این زمینه ضروری است.

حتی بدتر از آن، زنان شاغلی که وعده‌های غذایی صبحگاهی خود را حذف می‌کنند، 54 درصد بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 هستند.

عوارض نخوردن صبحانه

نخوردن صبحانه ممکن است باعث افزایش وزن شود

اگر رژیم لاغری دارید و عادت به حذف صبحانه دارید، همین حالا به آن فکر کنید. با توجه به مطالعات انجام شده در مورد اثرات منفی نخوردن صبحانه، افرادی که وعده غذایی صبحگاهی را از دست می دهند، کاملا بر خلاف هدف لاغری شما، شانس بیشتری برای افزایش وزن داشتند. آیا سردرگم شدید؟

کسانی که صبحانه را حذف می کنند، در طول ناهار و شام، کالری، چربی اشباع شده و قندهای ساده بیشتری مصرف می کنند.

عوارض نخوردن صبحانه میل به غذاهای شیرین و چرب را افزایش می دهد. به علاوه، از آنجایی که گرسنگی شما کاملاً شدید خواهد بود، در نهایت هر چیزی را که در طول روز به آن برخورد می کنید، از بین می برید. هر چه میزان گرسنگی شما بالاتر باشد، مقدار غذای دریافتی بیشتر خواهد بود. و این مقدار در مواقعی از کالری دریافتی روزانه شما فراتر می رود. تمرین مداوم حذف صبحانه در نهایت منجر به افزایش وزن و نه کاهش وزن می شود.

بر عملکرد شناختی تأثیر می گذارد

گنجاندن صبحانه در رژیم غذایی روزانه به شما عملکرد شناختی بهتری می دهد. مطالعه ای بر روی گروهی از نوجوانان 12 تا 15 ساله در دو کارآزمایی انجام شد. در یکی از آزمایش‌ها، به گروه اجازه داده شد صبحانه بخورند و در آزمایش دوم، از گروه خواسته شد از وعده غذایی صبح خودداری کنند. نتایج جالب بود. این گروه، هنگامی که رژیم صبحانه داشتند، دقت بهتری را در آزمایش جستجوی بصری نشان دادند، در حالی که کمبود صبحانه مانع از نتایج شد.

می تواند باعث میگرن شود

هیپوگلیسمی اصطلاح پزشکی است که برای نشان دادن سطح پایین قند خون استفاده می شود . حذف وعده های غذایی باعث کاهش شدید سطح قند می شود و به نوبه خود باعث ترشح هورمون هایی می شود که می توانند سطوح پایین گلوکز را جبران کنند. از سوی دیگر، سطح فشار خون را افزایش می دهد و باعث میگرن و سردرد می شود.

این میزان با عوارض نخوردن صبحانه بیشتر است، زیرا اولین وعده غذایی در روز پس از نزدیک به 12 ساعت ناشتا بودن است. بنابراین، اگر می‌خواهید این سردردها را از بین ببرید، حتماً صبحانه خود را بخورید.

عوارض نخوردن صبحانه

باعث ریزش مو می شود

یکی از عوارض نخوردن صبحانه ریزش مو است . بله، یک وعده غذایی که حاوی سطوح کم پروتئین خطرناکی است می تواند بر سطوح کراتین تأثیر بگذارد، از رشد مو جلوگیری کرده و باعث ریزش مو شود. صبحانه غذای اصلی هر روز است و نقش مهمی در رشد فولیکول های مو دارد. بنابراین، اگر می خواهید از موهای شاداب و قوی با ریزش موی صفر لذت ببرید، باید روزانه یک صبحانه غنی از پروتئین بخورید.

ایمنی شما پایین می اید

هنگامی که صبحانه را حذف می کنید، ایمنی بدن شما کاهش می یابد. «به نظر می‌رسد دوره‌های روزه‌داری باعث آسیب به سلول‌ها می‌شود و بدن باید به طور منظم غذا بخورد تا سطوح سالم سلول‌های ایمنی را حفظ کند که با عفونت‌ها مبارزه می‌کنند و عملکرد سلول‌های جنگنده را در بدن بهبود می‌بخشند.»

اندورفین ها آزاد می شوند

هر زمان که یک وعده غذایی به خصوص صبحانه را حذف می کنید، بدن پیام رسان های شیمیایی آزاد می کند تا انرژی ذخیره شده را تحریک کند. این ممکن است شامل تجزیه توده عضلانی برای انرژی فوری باشد. متخصص توضیح می دهد: «بدن این گرسنگی طولانی مدت را به عنوان گرسنگی درک می کند و اساساً شروع به خوردن خود می کند تا از قحطی جان سالم به در ببرد. “عملکردهای غیر ضروری بدن مانند استخوان سازی و حافظه مختل می شوند. علاوه بر این، این فرآیند باعث ترشح مسکن های طبیعی به نام اندورفین می شود که ناراحتی هایی را که در غیر این صورت احساس می شد پنهان می کند. این اندورفین ها به شما احساس بسیار خوبی می دهند، به همین دلیل است که بسیاری از افراد احساس می کنند.” مردم فکر می‌کنند بدون صبحانه احساس خوبی دارند، اما بدن واقعاً در حال تلاش برای عملکرد است.»

عوارض نخوردن صبحانه

قاعدگی نامنظم

یک مطالعه در سال 2009 نشان داد که دانشجویان دختر که به طور مداوم صبحانه نمی خورند، بی نظمی های قاعدگی بیشتری از جمله دوره های دردناک همراه با خونریزی های قاعدگی نامنظم داشتند. بهترین و بدترین غذاها را برای دوره قاعدگی خود کشف کنید تا روال ماهیانه خود را کمی راحت تر کنید.

بدن شما از مواد مغذی ضروری محروم می شود

همچنین صبحانه زمان مناسبی برای به دست آوردن مواد مغذی ضروری مانند فیبر و ویتامین ها است تا به شما در گذراندن روز کمک کند. در نتیجه، نخوردن صبحانه ممکن است باعث شود سطوح ناکافی از آن را مصرف کنید و در نتیجه عواقب درازمدت سلامتی را به دنبال داشته باشد.

سخن آخر

نکته اصلی این است که خوردن یک صبحانه سالم برای داشتن یک زندگی سالم ضروری است.

اگر این کار را نکنید، عوارض نخوردن صبحانه شما را در معرض خطر بسیاری از نگرانی های سلامتی قرار می دهد. ممکن است چاق شوید، هوس ناسالم داشته باشید، در محل کارتان انرژی کم داشته باشید و بسیاری موارد دیگر.

بنابراین، همیشه برای صبحانه ای پر از مواد مغذی بروید و آن را نادیده نگیرید!

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید