اصطلاح  الکل  به هر نوشیدنی تخمیر شده یا مقطری اطلاق می شود که حاوی یک ترکیب شیمیایی آلی به نام اتانول باشد. مشروبات الکلی تخمیر شده مانند آبجو و شراب حاوی مقادیر کمتری الکل هستند، معمولاً بین 2٪ تا 20٪ الکل از نظر حجم، در حالی که نوشیدنی های الکلی مقطر مانند الکل و لیکور حاوی 20٪ یا بیشتر هستند.

عوارض مصرف الکل

الکل همه را تحت تأثیر قرار می دهد. هنگامی که یک فرد نوشیدنی می‌نوشد، الکل مستقیماً از طریق دیواره معده و روده به جریان خون جذب می‌شود و در آنجا به سرعت در سراسر بدن پخش می‌شود. الکل عملکرد هر سلولی را که وارد می شود تغییر می دهد. هر بار که کبد الکل را فیلتر می کند، برخی از سلول های کبد از بین می روند.

فقط مقدار معینی از الکل را می توان در یک دوره زمانی سم زدایی کرد. کبد شما توانایی ایجاد سلول‌های جدید را دارد، با این حال مصرف زیاد الکل و همچنین مصرف بیش از حد الکل در طی سال‌ها می‌تواند توانایی کبد شما برای بازسازی را کاهش دهد. این می تواند منجر به آسیب دائمی به کبد شما شود. الکل بیش از حد بر مغز، قلب، ماهیچه ها و سایر بافت های بدن تأثیر می گذارد.

عوارض مصرف الکل

الکل چگونه بر کبد تأثیر می گذارد؟

الکل به طرق مختلف بر بدن شما تأثیر می گذارد. برخی از عوارض جانبی فوری هستند و فقط برای مدت کوتاهی دوام می آورند. سایر موارد ممکن است در طول زمان رخ دهند ممکن است به طور قابل توجهی بر سلامت و کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارند.

هنگامی که کبد الکل زیادی برای کنترل دارد، عملکرد طبیعی کبد ممکن است مختل شود و منجر به عدم تعادل شیمیایی شود. اگر کبد به سم‌زدایی مداوم الکل نیاز داشته باشد، سلول‌های کبد ممکن است تخریب یا تغییر کند و در نتیجه رسوبات چربی به نام کبد چرب، و جدی‌تر، التهاب (هپاتیت الکلی) و/یا اسکار دائمی ( سیروز ) ایجاد شود. سرطان کبد  همچنین می تواند ناشی از بیماری کبدی ناشی از الکل باشد.

چقدر الکل بی خطر است؟

در مقادیر کم، الکل ممکن است کم خطر باشد، اما زمانی که در مقادیر زیاد در مدت زمان طولانی مصرف شود، می تواند منجر به مشکلات جدی کبد شود. اینکه الکل چقدر می تواند به کبد شما آسیب برساند، بستگی به میزان مصرف و الگوی نوشیدن شما دارد. ترکیب بدن، سن، تجربه نوشیدن، ژنتیک و عوامل اجتماعی همگی نقش دارند. برای مثال، زنان نسبت به مردان الکل بیشتری را از هر نوشیدنی جذب می‌کنند و بیشتر در معرض آسیب کبدی ناشی از الکل هستند.

یک نوشیدنی استاندارد  اندازه گیری میزان الکل خالصی است که می نوشید. بر اساس غلظت الکل در یک نوشیدنی متفاوت است.

  • برای زنان، بیش از 2 نوشیدنی در روز یا 10 نوشیدنی استاندارد در هفته نباید مصرف شود.
  • برای مردان، بیش از 3 نوشیدنی در روز یا 15 نوشیدنی استاندارد در هفته نیست.
  • برای زنان باردار، بی خطرترین مقدار،  عدم  مصرف الکل است.

الکل چگونه با دارو تداخل دارد؟

مخلوط کردن الکل و داروها ممکن است به کبد آسیب برساند. الکل را نباید با داروهایی مانند استامینوفن مصرف کرد. بسیاری از داروهای تجویز شده و بدون نسخه با الکل تداخل دارند و در نتیجه متابولیسم یا اثرات الکل و/یا دارو را تغییر می دهند. نمونه هایی از این داروها عبارتند از آنتی بیوتیک ها، ضد افسردگی ها، آنتی هیستامین ها، باربیتورات ها، بنزودیازپین ها، شل کننده های عضلانی، داروهای ضد درد و ضد التهاب. لطفاً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا داروساز خود مشورت کنید.

چگونه بفهمم کبدم در اثر الکل آسیب دیده است؟

کبد شما عضوی مقاوم است. اغلب در اوایل هیچ علامتی نشان نمی دهد. بیش از سه چهارم سلول‌های کبد ممکن است قبل از اینکه متوجه علائمی شوید کار نکنند، اما ممکن است تا آن زمان برای انجام هر کاری دیر شده باشد.

تشخیص زودهنگام بیماری کبدی مرتبط با الکل می تواند چالش برانگیز باشد و علائم و نشانه ها اغلب در مراحل اولیه خفیف هستند. اگر پزشک شما به آسیب احتمالی کبد به دلیل الکل مشکوک باشد، معمولاً آزمایش خون و سونوگرافی را برای بررسی عملکرد کبد شما ترتیب می دهد. همچنین پزشک در مورد مصرف الکل شما با شما صحبت خواهد کرد. مهم است که در مورد میزان و تعداد دفعات مصرف الکل صادق باشید تا از آزمایشات غیرضروری بیشتر جلوگیری کنید، اما همچنین از تأخیر در دریافت درمان احتمالی جلوگیری کنید.

همراه با آزمایش خون و سونوگرافی، پزشک ممکن است آزمایش های دیگری مانند سی تی اسکن، ام آر آی یا بیوپسی کبد را نیز توصیه کند. همه این آزمایش ها ممکن است در بررسی کبد شما از نظر آسیب یا آسیب احتمالی و رد سایر علل بیماری کبد مفید باشد.

اگر کبد شما وظایف متعدد خود را به درستی انجام ندهد، بقیه بدن شما ممکن است به زودی تحت تاثیر کمبود مواد مغذی و مواد زائد اضافی موجود در خون قرار گیرد. علائم و عوارض آسیب کبدی عبارتند از:

  • خستگی
  • از دست دادن اشتها
  • زردی پوست و چشم – که به آن یرقان می گویند
  • تورم شکم
  • خونریزی داخلی
  • گیجی
  • نارسایی کلیه

این علائم ممکن است بسته به مرحله بیماری کبدی مرتبط با الکل شما متفاوت باشد. آسیب مداوم به کبد شما می تواند منجر به زخم های جدی کبدی به نام  سیروز شود ، شما را در معرض خطر  سرطان کبد قرار دهد  و احتمالاً به  پیوند کبد نیاز داشته باشید.

عوارض مصرف الکلمراحل بیماری کبدی مرتبط با الکل چیست؟

بیماری کبدی مرتبط با الکل را می توان به مراحل تقسیم کرد، اگرچه ممکن است مراحل همپوشانی داشته باشند. مهم است که به این وضعیت رسیدگی شود زیرا ممکن است از آسیب بیشتر کبد جلوگیری شود.

اولین و شایع ترین مرحله بیماری کبدی مرتبط با الکل، کبد  چرب یا استئاتوز نامیده می شود. کبد چرب به تجمع بیش از حد چربی در داخل سلول های کبد اشاره دارد که عملکرد کبد شما را سخت تر می کند. در این مرحله اولیه، اغلب علائم بسیار کمی وجود دارد، با این حال برخی از افراد ممکن است خستگی و ضعف عمومی را تجربه کنند.

این تجمع چربی در داخل سلول های کبد همچنین می تواند منجر به بزرگ شدن کبد به نام هپاتومگالی شود که ممکن است باعث درد یا ناراحتی در سمت راست بالای شکم شود. هر فردی که بیش از حد الکل مصرف کند ممکن است به کبد چرب مبتلا شود. به طور معمول، پس از قطع نوشیدن، چربی کبد کاهش می یابد.

مرحله دوم بیماری کبدی مرتبط با الکل به التهاب یا تورم کبد و آسیب سلول های کبدی –  معروف به هپاتیت الکلی و استئاتوهپاتیت الکلی اشاره دارد.  درد شکم، تب، ضعف، حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها و زردی پوست و چشم از علائم شایع هستند. هپاتیت الکلی می تواند خفیف یا شدید باشد. در شکل شدید آن، این بیماری ممکن است به طور ناگهانی رخ دهد، به عنوان مثال پس از نوشیدن زیاد، و می تواند به سرعت منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود.

هپاتیت الکلی شدید و سیروز ناشی  از الکل از جدی ترین مراحل بیماری کبدی مرتبط با الکل در نظر گرفته می شوند. هر چیزی که در طول سالیان متمادی به کبد آسیب برساند می تواند منجر به ایجاد بافت اسکار در کبد شود. فیبروز اولین مرحله اسکار کبد است. هنگامی که بافت اسکار به طور قابل توجهی ایجاد می شود و بیشتر کبد را اشغال می کند، به آن  سیروز می گویند . علائم سیروز شامل فشار بالا در ورید باب، بزرگ شدن طحال، تجمع مایع در شکم، خونریزی داخلی، گیجی و همچنین خطر بالای  سرطان کبد است . هنگامی که علائم قابل توجه سیروز را ایجاد کردید، ممکن است نیاز به  پیوند کبد داشته باشید.

الکل چگونه بر سایر اشکال بیماری کبد تأثیر می گذارد؟

نشان داده شده است که مصرف الکل میزان آسیب کبدی و خطر سیروز را در افرادی که قبلاً بیماری کبدی دارند افزایش می دهد. بنابراین اکیداً توصیه می شود که اگر با هر نوع بیماری کبدی زندگی می کنید از مصرف الکل خودداری کنید. مهم است که با پزشک خود در مورد مصرف الکل و کارهایی که می توانید برای جلوگیری از آسیب بیشتر کبد انجام دهید صحبت کنید.

عوارض مصرف الکلآیا آسیب کبدی ناشی از الکل قابل جبران یا درمان است؟

اگر بیماری کبدی مرتبط با الکل برای شما تشخیص داده شده است، مهم ترین کاری که می توانید برای خود انجام دهید این است که  نوشیدن الکل را متوقف کنید. حذف الکل، که به عنوان پرهیز  نیز شناخته می شود، می تواند آسیب جزئی کبد را معکوس کند، یا در موارد جدی تر، از بدتر شدن آن جلوگیری کند.

پزشک شما همچنین ممکن است گزینه های درمانی و خدمات اضافی از جمله مشاوره الکل، درمان روانی اجتماعی یا برنامه درمان الکل را پیشنهاد دهد. به عنوان مثال، اگر از نظر جسمی به الکل معتاد هستید، ممکن است به یک برنامه سم زدایی تحت نظارت پزشکی نیاز باشد تا سطح الکل خود را به طور ایمن کاهش دهید، زیرا حذف فوری تمام الکل می تواند خطرناک باشد.

همچنین ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند که مقدار الکلی را که می نوشید به آرامی کاهش دهید تا از شوک سریع به سیستم جلوگیری کنید. کاهش سریع الکل می تواند منجر به علائم ترک از جمله لرزش، اضطراب، بی قراری، حالت تهوع، توهم و تشنج شود. درک این نکته مهم است که ترک الکل برای هر فردی متفاوت است. برای کمک به علائم ترک و میل به الکل نیز می توان داروها را تجویز کرد.

کمبودهای تغذیه ای در افراد مبتلا به بیماری کبدی مرتبط با الکل رایج است. پزشک شما ممکن است شما را به یک متخصص تغذیه معرفی کند که می تواند در برنامه ریزی غذایی به شما کمک کند. در این مورد، پزشک یا متخصص تغذیه شما می تواند یک رژیم غذایی خاص و همچنین مکمل های ویتامینی و تغذیه ای را برای مبارزه با اثرات سوء تغذیه و کمک به افزایش وزن در صورت نیاز توصیه کند. اگر در خوردن به اندازه کافی برای دریافت ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز مشکل دارید، پزشک و متخصص تغذیه ثبت شده ممکن است با شما در مورد راه های دیگری که برای تامین نیازهای غذایی خود نیاز دارید صحبت کنند.

بسته به شدت بیماری، پزشک ممکن است داروهایی را برای کمک به کاهش التهاب کبد در هپاتیت حاد الکلی توصیه کند. این داروها در افزایش بقای برخی از افراد مبتلا به هپاتیت شدید الکلی برخی از فواید کوتاه مدت را نشان داده اند. کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزون معمولا اولین درمانی است که انجام می شود. اگر نمی توانید کورتیکواستروئید مصرف کنید، ممکن است پزشک برخی از داروهای ضد التهابی را توصیه کند. هم کورتیکواستروئیدها و هم سایر داروهای ضد التهابی می توانند عوارض جانبی داشته باشند. پزشک به شما کمک می کند تا مناسب ترین دارو را برای خود انتخاب کنید.

برای مبتلایان به بیماری شدید کبدی مرتبط با الکل، مانند سیروز ناشی از الکل، خطر مشکلات سلامتی تهدید کننده زندگی بالا است و تنها گزینه درمانی ممکن است پیوند کبد باشد. از نظر تاریخی، افرادی که به بیماری شدید کبد مرتبط با الکل مبتلا بودند باید شش ماه صبر می کردند تا واجد شرایط پیوند کبد شوند. استدلال؟ این احتمال وجود دارد که بیماری کبد می تواند با پرهیز بهبود یابد، و برای اثبات اینکه گیرنده کبد می تواند از الکل خودداری کند و پس از پیوند به نوشیدن مضر باز نگردد.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید