نجوانیوز رپورتاژ علت روشن شدن چراغ چک خودرو

علت روشن شدن چراغ چک خودرو

0
873

در حالی که ماشین شما نمی تواند صحبت کند، با استفاده از زنگ ها، نمادها و پیام ها با شما ارتباط برقرار می کند. یکی از نمادهایی که هرگز نباید نادیده بگیرید نماد نارنجی و موتور شکلی است که معمولاً در دسته ابزار یافت می شود. هنگامی که رایانه داخلی خودرو مشکلی را تشخیص دهد روشن می شود.

اگر آن را دیدید وحشت نکنید. لزوماً به این معنی نیست که باید چک حقوق بعدی خود را به نزدیکترین مکانیک بدهید. مشکلاتی که باعث روشن شدن چراغ چک خودرو می شوند، گاهی اوقات ساده و سریع رفع می شوند. آن را نیز نادیده نگیرید و در اسرع وقت آن را بررسی کنید.

شما می توانید با اجاره خودرو از شر خرابی و عیب های ماشین خود رها شوید و بدون دردسر ماشین مورد علاقه خود را سوار شوید.

در اینجا چند تا از رایج ترین مشکلی که می تواند چراغ چک خودرو را تحریک کند آورده شده است. به خاطر داشته باشید که کد خطا که باعث روشن شدن چراغ در وهله اول شده است در رایانه داخلی ماشین شما ذخیره می شود و می توانید آن را با استفاده از یک دستگاه ساده مجهز به بلوتوث که به یک برنامه مرتبط است بازیابی کنید تا ایده دقیقی از آنچه دقیقاً چیست را بدست آورید. زیر کاپوت اشتباه است انجام این کار به تنهایی در دراز مدت باعث صرفه جویی در هزینه شما می شود.

علت روشن شدن چراغ چک خودرو

خرابی سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن (که گاهی اوقات سنسور O2 نامیده می شود ) میزان اکسیژن نسوخته را در سیستم اگزوز خودرو اندازه گیری می کند. داده‌ها را به رایانه خودرو ارسال می‌کند که از آن برای تنظیم مخلوط هوا و سوخت وارد شده به سیلندرها استفاده می‌کند. حتی اگر حسگر O2 نیاز به تعویض داشته باشد، موتور به کار خود ادامه می دهد، اما سوخت بیشتری از حد معمول می سوزاند. در دراز مدت، یک سنسور O2 بد می تواند به قطعاتی مانند شمع ها و مبدل کاتالیزوری آسیب برساند. همچنین ممکن است باعث رد شدن خودرو در تست آلایندگی شود.

شل شدن درپوش بنزین

شل بودن درب بنزین یکی از رایج ترین دلایل روشن شدن چراغ چک خودرو است. درپوش بخش مهمی از سیستم تحویل سوخت خودرو است. به ویژه از خروج دود بنزین از مخزن جلوگیری می کند و کمک می کند کل سیستم تحت فشار صحیح قرار گیرد.

اگر چراغ چک خودرو شما بلافاصله پس از پر کردن روشن می شود، آن را بکشید و مطمئن شوید که درپوش آن شل نباشد. یا همچنان روی سقف ماشین شما قرار دارد. گاهی اوقات درپوش نیاز به تعویض دارد، اما این مشکلی نیست که به کیف پول شما ضربه جدی وارد کند.

خرابی مبدل کاتالیزوری

مبدل کاتالیزوری در سیستم اگزوز خودرو یکپارچه شده است. مونوکسید کربن تولید شده در طی فرآیند احتراق را به دی اکسید کربن تبدیل می کند. این یک بخش نسبتاً ساده است و اغلب می توان از شکست آن جلوگیری کرد. این خبر خوبی است زیرا قیمت یک مدل جدید قیمت بالایی ندارد. هر خودروی مدل آخری که با بنزین کار می کند یک مبدل کاتالیزوری دارد.

انجام تعمیر و نگهداری منظم (مانند تعویض روغن ) به موقع، کلیدی برای سالم نگه داشتن مبدل کاتالیزوری خودروی شماست. اگر در شهر زندگی می‌کنید و بیشتر مسافت‌های کوتاه را رانندگی می‌کنید، هر از چند گاهی ماشین خود را به بزرگراه ببرید تا از گرفتگی مبدل کاتالیزور مطمئن شوید. و مثل همیشه، چشم ها و گوش های خود را برای صداهای غیرعادی یا دود تغییر رنگی که از اگزوز می آید باز نگه دارید.

مشکلات شمع/کویل احتراق

به زبان ساده، یک سیم پیچ احتراق برق مورد نیاز شمع ها را برای احتراق مخلوط سوخت و هوا در سیلندرها تولید می کند. اتومبیل های کلاسیک دارای یک سیم پیچ هستند، اما بسیاری از وسایل نقلیه مدرن از یک سیم پیچ در هر سیلندر استفاده می کنند (اغلب به آن کویل پک می گویند). اگر سواری شما دارای یک V8 زیر کاپوت است، می توانید هشت سیم پیچ جداگانه داشته باشید. بوگاتی شیرون هیولایی دارای 16 عدد است. مهم نیست که چند عدد داشته باشید، یک سیم پیچ خراب تقریباً به طور قطع چراغ چک خودرو را روشن می کند، اما به یاد داشته باشید، اگر ماشین شما گازوئیل می سوزد، نه کویل جرقه دارید و نه شمع.

صحبت از شمع‌ها، شمع‌های فرسوده یا آلوده می‌تواند باعث مشکلات مختلفی از جمله آتش‌سوزی موتور و تردید در هنگام شتاب‌گیری شدید شود. سیم پیچ فرسوده می تواند علائم مشابهی را نشان دهد و می تواند باعث خاموش شدن غیرمنتظره خودرو شود.

سیم های شمع

همانطور که از نامش پیداست، سیم شمع برق را از سیم پیچ به شمع انتقال می دهد. بدون آن، مخلوط سوخت و هوا در سیلندرها مشتعل نمی شود. اکثریت قریب به اتفاق خودروها از یک سیم در هر سیلندر استفاده می‌کنند، اما مدل‌هایی وجود دارد. به‌ویژه برخی مرسدس بنزهای قدیمی‌تر با دو شمع در هر سیلندر و در نتیجه، دو سیم. به خاطر داشته باشید که اکثر خودروهای جدیدتر از سیم شمع استفاده نمی کنند.

علائم خرابی سیم‌های شمع عبارتند از: بی‌حرکتی ناهموار، افت محسوس عملکرد موتور و مسافت پیموده شده کمتر. تعویض آنها آسان است، چند دقیقه طول می کشد و به ابزار یا دانش خاصی نیاز ندارد.

خرابی سنسور جریان هوای انبوه

سنسور جریان هوای جرمی ( MAF ) میزان هوای ورودی به موتور را کنترل می کند. این بخشی از سیستم مدیریت موتور است، بنابراین خودروی شما بدون آن قادر به تطبیق با تغییرات ارتفاع نخواهد بود. علائم خرابی MAF عبارتند از یک دور آرام، مشکل در راه اندازی، و تغییر ناگهانی در موقعیت پدال گاز. کاهش مسافت پیموده شده و توقف گاز نیز می تواند نشان دهنده مشکل MAF باشد.

نشتی خلاء

هر خودرو دارای یک سیستم خلاء است که عملکردهای متنوعی را انجام می دهد. تقویت‌کننده ترمز با خلاء کار می‌کند و سیستم خلاء نیز با هدایت دود هنگام تبخیر بنزین از طریق موتور به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک می‌کند. اگر دور آرام خودرو شما شروع به افزایش می‌کند یا در دورهای غیرمعمول بالا قرار می‌گیرد، نشت خلاء می‌تواند مقصر باشد.

شیلنگ های جاروبرقی ممکن است با افزایش سن خشک شده و ترک بخورند، به خصوص اگر در معرض گرمای شدید یا سرمای شدید قرار گیرند. این شایع ترین علت نشت خلاء است. سایر مشکلات رایج شامل ترک خوردگی اتصالات و شل شدن اتصالات است. اگر روشن شدن چراغ چک خودرو به این علت باشد باید سریعا به اولین نمایندگی مراجعه کنید.

خرابی دریچه گردش گاز خروجی

سیستم گردش گاز اگزوز (EGR) میزان اکسید نیتروژنی را که از موتور خودرو خارج می شود کاهش می دهد و به کارآمدتر آن کمک می کند. گازهای داغ خروجی را به داخل محفظه های احتراق هدایت می کند که سوخت را آسان تر می کند. همچنین انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش می دهد.

دریچه EGR ممکن است مسدود شود یا به طور کامل از کار بیفتد. اگر از نظر مکانیکی حتی کمی تمایل دارید، می توانید شیر را بردارید، آن را تمیز کنید و در مدت زمان نسبتاً کوتاهی دوباره آن را نصب کنید.این کار می تواند چراغ چک خودرو را برای مدتی خاموش کند

باطری خراب

باتری به همان اندازه که مهم است ساده است. بدون آن، ماشین شما روشن نمی شود. باتری های امروزی بسیار بیشتر از قبل دوام می آورند و نیازی به تعمیر و نگهداری ندارند. قیمت یک خودروی جدید به نوع ماشینی که می‌رانید بستگی دارد، اما برنامه‌ریزی کنید که حداقل مبلغی را برای باتری باکیفیت هزینه کنید.

تعویض یا شارژ باتری به تنهایی کار نسبتاً آسانی است، اما به خاطر داشته باشید که در برخی از خودروهای مدل آخر، زیر پوشش های پلاستیکی بی شماری مدفون است و ممکن است دسترسی به آن کمی دشوار باشد. همچنین توجه داشته باشید که قطع کردن باتری اغلب سیستم استریوی شما را ریست می کند. اگر کد را ندارید، قبل از اینکه ترمینال های مثبت و منفی را باز کنید، آن را از فروشنده محلی خود بخواهید.

بدون نظر

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید