علائم عدم تعادل هورمون زمانی اتفاق می‌افتد که بدن شما هورمون بسیار کم یا بیش از حد تولید می‌کند. در این پست، در مورد اینکه چه اتفاقی می‌افتد وقتی تعادل هورمون‌ها در زنان به هم می‌خورد، صحبت می‌کنیم.

دوره‌های دردناک، جوش‌های آکنه، افزایش وزن و بی‌خوابی – بدن شما مطمئناً زمانی که سطح هورمون‌های شما به هم می‌ریزد، مشخص می‌کند.

عدم تعادل هورمونی زنانه چرا هورمون ها مهم هستند؟

هورمون ها مواد شیمیایی طبیعی هستند که توسط غدد درون ریز شما تولید می شوند. حدود 50 هورمون مختلف در بدن شما وجود دارد . این پیام رسان های شیمیایی نقش مهمی در تنظیم بسیاری از فرآیندهای مختلف در بدن شما دارند. این شامل همه چیز از چرخه های تولید مثل و عملکرد جنسی گرفته تا اشتها، متابولیسم و ​​خلق و خو می شود.

عملکرد سالم بدن (و ذهن) ما به این بستگی دارد که سطح هورمون ما در تعادل مناسب باشد. حتی با یک جابجایی کوچک، احتمالاً متوجه اثراتی بر سلامت و تندرستی خود خواهید شد.

اما یک تعادل ثابت همیشه ممکن نیست. سطوح هورمون ها به طور طبیعی در مراحل مختلف زندگی ما با تغییر، رشد و بلوغ بدن ما در نوسان است. و بدن ما قطعاً علائم واضحی را در هنگام وقوع این اتفاق به ما خواهد داد.

10 علامت شایع عدم تعادل هورمونی در زنان

 • پریودهای سنگین یا دردناک
 • بی خوابی و مشکل خواب
 • مشکلات پوستی
 • نوسانات خلقی
 • مشکلات باروری
 • خشکی واژن
 • استخوان های ضعیف
 • سردرد
 • افزایش وزن غیر قابل توضیح
 • میل جنسی کم

عدم تعادل هورمونی زنانهعلت عدم تعادل هورمونی در زنان چیست؟

تغییرات در هورمون های زنانه پشت بسیاری از عدم تعادل های هورمونی در زنان است. برخی از نوسانات جنبه های مورد انتظار پیری طبیعی است. اما تغییرات دیگر زمانی رخ می دهد که غدد درون ریز شما به دلایلی سطح تولید را اشتباه می گیرند.

چه زمانی اکثر زنان دچار عدم تعادل هورمونی می شوند؟

زمان های متداول برای زنان برای تجربه نوسانات طبیعی عبارتند از:

 • بلوغ: تغییرات هورمونی باعث تنظیم تغییرات بدن در هنگام رشد و بلوغ می شود.
 • چرخه قاعدگی: سطح استروژن در طول چرخه قاعدگی تغییر می کند. بالاترین میزان آن در زمان تخمک گذاری و کمترین آن بلافاصله قبل، در حین و بلافاصله بعد از پریود است.
 • بارداری: زنان در بارداری افزایش ناگهانی استروژن و پروژسترون را تجربه می کنند.
 • پیش از قاعدگی: سندرم (PMS): PMS زمانی اتفاق می افتد که سطح استروژن و پروژسترون به طور ناگهانی پس از تخمک گذاری و قبل از شروع قاعدگی شما کاهش می یابد (اگر باردار نیستید.) بیش از 90 درصد از زنان برخی از علائم قبل از قاعدگی را تجربه می کنند.
 • یائسگی: در طول یائسگی سطح استروژن کاهش می یابد.
 • قبل از یائسگی یا پیش از یائسگی: سطح استروژن نیز در منتهی به یائسگی به تدریج شروع به کاهش می کند.

عدم تعادل هورمونی زنانهسایر عدم تعادل هورمونی در زنان

تمام دوره های فوق در زندگی یک زن شامل عدم تعادل قابل پیش بینی استروژن است. اما گاهی اوقات، بدن شما دچار نوسانات هورمونی کمتر استانداردی نیز می شود. در اینجا چهار مثال رایج وجود دارد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک از هر پنج زن یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. زنان مبتلا به PCOS سطح استروژن و تستوسترون بالایی دارند. این بر نحوه عملکرد تخمدان ها تأثیر می گذارد و باعث ایجاد علائمی مانند پریودهای نامنظم، موهای ناخواسته روی بدن و صورت و آکنه می شود. همچنین می تواند باردار شدن را دشوارتر کند.

هیسترکتومی

گاهی اوقات تخمدان ها در طول هیسترکتومی برداشته می شوند. این می تواند منجر به کاهش شدید سطح استروژن شود و بدون در نظر گرفتن سن شما باعث علائم یائسگی شود.

یائسگی زودرس

یائسگی زودرس (گاهی اوقات نارسایی زودرس تخمدان یا نارسایی اولیه تخمدان نامیده می شود) زمانی اتفاق می افتد که قاعدگی قبل از 45 سالگی متوقف می شود. گاهی اوقات این یک عارضه جانبی یک درمان است. اما این امکان نیز وجود دارد که تخمدان های یک زن به طور طبیعی سطوح طبیعی هورمون های خاص را متوقف کنند. این باعث می شود که پریودها متوقف یا نادر شوند.

اختلال نارسایی پیش از قاعدگی (PMDD)

مانند PMS، اختلال نارسایی پیش از قاعدگی نیز در یک یا دو هفته قبل از شروع قاعدگی رخ می دهد که با کاهش سطح هورمون پس از تخمک گذاری آغاز می شود. با این حال، PMDD علائم شدیدتری نسبت به PMS ایجاد می کند. این می تواند شامل افسردگی شدید، تحریک پذیری و تنش باشد. حدود 5 درصد از زنان در سنین باروری را تحت تاثیر قرار می دهد.

عدم تعادل هورمونی زنانهآیا چیزی می تواند به بازگرداندن تعادل کمک کند؟

درمان های مرسوم عدم تعادل هورمونی شامل داروهای ضد بارداری هورمونی و هورمون درمانی (به عنوان مثال، درمان جایگزینی هورمون یا HRT می شود.) با این حال، برخی از درمان های طبیعی برای عدم تعادل هورمونی نیز وجود دارد که می تواند مکمل هر درمانی باشد. در اینجا چند نمونه از اینکه چگونه تغییر در رژیم غذایی، ورزش و سبک زندگی می تواند کمک کند آورده شده است.

در زنان دارای اضافه وزن مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، کاهش وزن تنها 5 درصد می تواند منجر به بهبود علائم شود.

برای گرگرفتگی در دوران یائسگی، پوشیدن لباس های سبک، کاهش سطح استرس، خنک نگه داشتن اتاق خواب شما در شب و گرفتن دوش خنک می تواند کمک کند.

تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما برخی مطالعات نشان می‌دهند که مکمل‌های ویتامین B6 می‌توانند به کاهش علائم PMS کمک کنند.

فعالیت منظم می تواند به کاهش خطر افزایش پوکی استخوان و بیماری قلبی کمک کند که گاهی اوقات با کاهش استروژن در دوران یائسگی مرتبط است.

خلاصه: آیا خودمراقبتی می تواند به علائم عدم تعادل هورمونی زنان کمک کند؟

ایجاد تغییرات سالم در رژیم غذایی و سبک زندگی می تواند به کاهش برخی از علائم عدم تعادل هورمونی زنان کمک کند. بنابراین، بسیاری از زنان تصمیم می گیرند این گزینه های مراقبت از خود را امتحان کنند. با این حال، اگر علائم شما شدید باشد، پزشک می تواند گزینه های درمانی عدم تعادل هورمونی را توصیه کند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید