اختلال یادگیری یک اختلال مادام العمر است که در دوران کودکی تشخیص داده می شود. حدود 4 نفر از هر 10 فرد اوتیسمی دارای اختلال یادگیری هستند.

اختلال یادگیری به طرق مختلف بر افراد تأثیر می گذارد.

کودکان مبتلا ممکن است در یادگیری نام رنگ ها یا حروف، شمردن، یا یادگیری خواندن یا نوشتن کند باشند.

کودکان یک سری تست های آکادمیک و هوش که توسط متخصصان یادگیری ارائه می شود، انجام می دهند و پزشکان ممکن است معیارهای تعیین شده را برای تشخیص به کار گیرند.

درمان شامل یک برنامه یادگیری متناسب با مهارت های کودک است.

اختلالات یادگیری، اختلالات عصبی رشدی هستند.

علائم اوتیسم در کودکاناختلالات یادگیری در کودکان اوتیسم کاملاً با ناتوانی ذهنی (که قبلاً عقب ماندگی ذهنی نامیده می شد) متفاوت است و در کودکانی با عملکرد طبیعی یا حتی ذهنی بالا رخ می دهد. اختلالات یادگیری فقط بر عملکردهای خاصی تأثیر می گذارد، در حالی که در کودکان دارای ناتوانی ذهنی، مشکلات به طور گسترده بر عملکردهای شناختی تأثیر می گذارد.

کودکان اوتیسم چه علائمی دارند

سه نوع رایج از علائم اوتیسم در کودکان عبارتند از

 • اختلالات خواندن
 • اختلال در بیان نوشتاری
 • اختلالات ریاضی

بنابراین، کودکان مبتلا به اختلالات یادگیری ممکن است در درک و یادگیری ریاضی مشکل داشته باشند، اما در خواندن، نوشتن و انجام خوب در دروس دیگر مشکلی ندارند. نارساخوانی شناخته شده ترین اختلال یادگیری است. اختلالات یادگیری شامل مشکلات یادگیری نمی شود که در درجه اول به دلیل مشکلات بینایی، شنوایی، هماهنگی یا اختلالات عاطفی است، اگرچه این مشکلات می تواند در کودکان مبتلا به اختلالات یادگیری نیز رخ دهد.

کودکان ممکن است با اختلال یادگیری به دنیا بیایند یا در حین رشد به این اختلال مبتلا شوند. اگرچه علل اختلالات یادگیری به طور کامل شناخته نشده است، اما شامل ناهنجاری هایی در فرآیندهای اساسی درگیر در درک یا استفاده از زبان گفتاری یا نوشتاری یا استدلال عددی و مکانی است. علل احتمالی عبارتند از بیماری در مادر یا استفاده مادر از داروهای سمی در دوران بارداری ، عوارض دوران بارداری یا زایمان (مثلاً پره اکلامپسی یا زایمان طولانی)، و مشکلات نوزاد در زمان زایمان (به عنوان مثال، نارس بودن، زایمان کم).

وزن، یرقان شدید یا پس از بلوغ ). پس از تولد، عوامل احتمالی شامل قرار گرفتن در معرض سموم محیطی مانند سرب است، عفونت های سیستم عصبی مرکزی، سرطان ها و درمان های آن، سوء تغذیه ، انزوای شدید اجتماعی یا بی توجهی یا سوء استفاده عاطفی . رویدادهای آسیب زا که در دوران کودکی رخ می دهد، مانند کودک آزاری و بدرفتاری نیز می تواند به ایجاد اختلالات یادگیری کمک کند.

بسیاری از کودکان، به ویژه آنهایی که مشکلات رفتاری دارند، در مدرسه عملکرد ضعیفی دارند و توسط روانشناسان تربیتی برای اختلالات یادگیری مورد آزمایش قرار می گیرند. با این حال، برخی از کودکان مبتلا به انواع خاصی از اختلالات یادگیری، نقایص خود را به خوبی پنهان می کنند و برای مدت طولانی از تشخیص و در نتیجه درمان اجتناب می کنند.

مشکلات رایج علائم اوتیسم در کودکان عبارتند از:

 • انطباق رفتار با شرایط مختلف
 • تعامل با دیگران
 • رفتار کنترلی

دانشمندان تفاوت‌های ژنتیکی در اوتیسم و ​​ناتوانی یادگیری را یافته‌اند که این احتمال را می‌دهد که این دو بیماری با هم مرتبط باشند.

ناتوانی یادگیری بر عقل تأثیر می گذارد و گاهی اوقات از آن به عنوان ناتوانی ذهنی یاد می شود. اغلب با مشکلات یادگیری اشتباه گرفته می شود، مانند نارساخوانی، که بر عقل تأثیر نمی گذارد.

علائم اوتیسم در کودکانعلائم اوتیسم در کودکان

از هر 100 نفر 1 نفر دارای ضریب هوشی زیر 70 است که به این معنی است که آنها ناتوانی یادگیری دارند.

توانایی با استفاده از ضریب هوشی (ضریب هوش) یک فرد سنجیده می شود. IQ توانایی حل مسئله، قضاوت و یادگیری را اندازه گیری می کند. اکثر افراد بین 70 تا 130 امتیاز می گیرند.

یک ارزیابی بالینی برای تشخیص ناتوانی یادگیری لازم است.

رفتارها و شرایط زیر در افراد اوتیسمی با ناتوانی یادگیری شایع تر است

 • رفتارهای کلیشه ای، مانند تکان دادن بدن
 • خود جراحتی
 • صرع

در مورد ناتوانی یادگیری چه کاری می توانید انجام دهید

به پزشک خود مراجعه کنید

اگر فکر می‌کنید که شما یا فرزندتان ناتوانی یادگیری دارید، می‌توانید به پزشک خود مراجعه کنید تا در مورد تشخیص بیماری صحبت کنید.

ثبت نام معلولان ذهنی بپیوندید

اگر شما یا فرزندتان ناتوانی یادگیری دارید، می‌توانید در مدارس معلولان ذهنی ثبت نام کنید.

شرایط همزمان

اوتیسم با بسیاری از شرایط دیگر مرتبط است. در مورد شرایط همزمان مانند اضطراب ، ADHD و صرع اطلاعات بیشتری کسب کنید.

علائم اختلالات اوتیسم

علائم اختلالات اوتیسم ممکن است در 2 سال اول زندگی ظاهر شود، اما در اشکال خفیف تر علائم ممکن است تا سن مدرسه تشخیص داده نشود.

کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم در موارد زیر علائمی را نشان می دهند:

الگوهای رفتاری محدود و تکراری

علائم اختلال اوتیسم از خفیف تا شدید متغیر است، اما بیشتر افراد در هر دو زمینه نیاز به حمایت دارند. افراد مبتلا به ASD از نظر توانایی عملکرد مستقل در مدرسه یا جامعه و نیازشان به حمایت بسیار متفاوت است. علاوه بر این، حدود 20 تا 40 درصد از کودکان مبتلا به ASD، به ویژه آنهایی که ضریب هوشی کمتر از 50 دارند، قبل از رسیدن به سنین نوجوانی دچار تشنج می شوند. در حدود 25 درصد از کودکان مبتلا، از دست دادن مهارت های قبلی (پسرفت در رشد) در حوالی زمان تشخیص رخ می دهد و ممکن است نشانگر اولیه یک اختلال باشد.

علائم اوتیسم در کودکانارتباطات و تعاملات اجتماعی

اغلب، نوزادان مبتلا به ASD به روش های غیر معمول در آغوش می گیرند و تماس چشمی برقرار می کنند. اگرچه برخی از نوزادان مبتلا هنگام جدا شدن از والدین خود ناراحت می شوند، اما ممکن است مانند سایر کودکان برای امنیت به والدین مراجعه نکنند. بچه های بزرگتر اغلب ترجیح می دهند خودشان بازی کنند و روابط شخصی نزدیکی به خصوص خارج از خانواده ایجاد نمی کنند. هنگام تعامل با کودکان دیگر، ممکن است از تماس چشمی و حالات چهره برای برقراری تماس اجتماعی استفاده نکنند و در تفسیر حالات و حالات دیگران مشکل دارند. آنها ممکن است در دانستن چگونگی و زمان پیوستن به یک مکالمه مشکل داشته باشند و در تشخیص گفتار نامناسب یا آزاردهنده مشکل داشته باشند. این عوامل ممکن است باعث شود دیگران آنها را عجیب و غریب یا غیرعادی ببینند و در نتیجه منجر به انزوای اجتماعی شوند.

زبان

کودکانی که به شدت آسیب دیده اند هرگز صحبت کردن را یاد نمی گیرند. کسانی که یاد می گیرند ممکن است این کار را خیلی دیرتر از حد معمول انجام دهند و از کلمات به روشی غیرعادی استفاده کنند. آنها اغلب کلماتی را که به آنها گفته می شود (اکولالیا) تکرار می کنند، از گفتار خطی حفظ شده به جای زبان خودانگیخته تر استفاده می کنند، یا استفاده عادی از ضمایر را معکوس می کنند، به ویژه هنگامی که به خودشان اشاره می کنند به جای من یا من از شما استفاده می کنند. مکالمه ممکن است تعاملی نباشد، و در صورت وجود، بیشتر برای برچسب زدن یا درخواست استفاده می شود تا به اشتراک گذاشتن ایده ها یا احساسات. افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم ممکن است با ریتم و صدای غیرعادی صحبت کنند.

رفتار، علایق و فعالیت ها

افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم اغلب در برابر تغییراتی مانند غذای جدید، اسباب بازی، چیدمان مبلمان و لباس بسیار مقاوم هستند. آنها ممکن است بیش از حد به اجسام بی جان خاص متصل شوند. آنها اغلب کارهایی را تکراری انجام می دهند. کودکان کوچکتر و/یا کودکانی که به شدت آسیب دیده اند، اغلب اعمال خاصی مانند تکان دادن، تکان دادن دست، یا چرخاندن اشیا را تکرار می کنند. برخی ممکن است از طریق رفتارهای تکراری مانند کوبیدن سر یا گاز گرفتن خود به خود آسیب برسانند. افرادی که آسیب کمتری دارند ممکن است یک ویدیوی مشابه را چندین بار تماشا کنند یا اصرار کنند که در هر وعده غذای مشابهی بخورند. افراد مبتلا به ASD اغلب علایق بسیار تخصصی و اغلب غیرعادی دارند. به عنوان مثال، یک کودک ممکن است با جاروبرقی مشغول باشد.

افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم اغلب نسبت به احساسات واکنش های بیش از حد یا کم واکنش نشان می دهند. آنها ممکن است به شدت توسط بوها، طعم ها یا بافت های خاص دفع شوند یا به طور غیرمعمولی به احساسات دردناک، گرم یا سرد که دیگران آزاردهنده می دانند واکنش نشان دهند. آنها ممکن است برخی صداها را نادیده بگیرند و از سوی برخی دیگر به شدت اذیت شوند.

علائم اوتیسم در کودکانهوش

بسیاری از افراد مبتلا به ASD درجاتی از ناتوانی ذهنی (IQ کمتر از 70) دارند. عملکرد آنها ناهموار است. آنها معمولاً در آزمون‌های مهارت‌های حرکتی و فضایی بهتر از آزمون‌های شفاهی عمل می‌کنند. برخی از افراد مبتلا به ASD دارای مهارت‌های خاص یا «شکافی» هستند، مانند توانایی انجام محاسبات ذهنی پیچیده یا مهارت‌های موسیقی پیشرفته. متأسفانه، چنین افرادی اغلب نمی توانند از این مهارت ها به شیوه ای سازنده یا تعاملی اجتماعی استفاده کنند.

 • تشخیص اختلالات اوتیسم
 • ارزیابی یک پزشک
 • گزارش های والدین و سایر مراقبان
 • تست های غربالگری استاندارد اوتیسم

تشخیص اختلال اوتیسم با مشاهده دقیق کودک در یک اتاق بازی و پرسش دقیق از والدین و معلمان انجام می شود. تست‌های غربالگری استاندارد اوتیسم، مانند پرسش‌نامه ارتباطات اجتماعی برای کودکان بزرگ‌تر و چک ‌لیست اصلاح‌شده برای اوتیسم در کودکان نوپا، اصلاح‌شده، همراه با پیگیری (M-CHAT-R/F)، ممکن است به شناسایی کودکانی که نیاز به اطلاعات بیشتری دارند کمک کند. آزمایش عمق روانشناسان و سایر متخصصان ممکن است از برنامه‌های مشاهدات تشخیصی اوتیسم گسترده‌تر و ابزارهای دیگر استفاده کنند.

پزشکان علاوه بر انجام آزمایش‌های استاندارد، آزمایش‌های خونی یا ژنتیکی خاصی را برای جستجوی اختلالات پزشکی قابل درمان یا ارثی، مانند اختلالات متابولیک ارثی و سندرم X شکننده، انجام می‌دهند .

پیش آگهی اختلالات اوتیسم

علائم اختلالات اوتیسم به طور کلی در طول زندگی باقی می ماند. پیش آگهی به شدت تحت تأثیر میزان زبان قابل استفاده کودک تا سن دبستان است. کودکان مبتلا به ASD که هوش اندازه گیری شده پایین تری دارند – به عنوان مثال، کسانی که نمره زیر 50 در تست های IQ استاندارد دارند – احتمالاً در بزرگسالی به حمایت شدیدتری نیاز دارند.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید