نیرویی است که خون بر روی دیواره های داخلی رگ ها اعمال می کند. اگرچه میانگین فشار خون برای یک فرد ثابت می ماند، اما در طول روز نوسانات جزئی را نشان می دهد – در هنگام استراحت کاهش می یابد و در هنگام هیجان یا استرس به طور لحظه ای افزایش می یابد. افزایش فشار خون در حالت استراحت می تواند باعث زخم یا سفت شدن رگ ها شود. نجوا نیوز به شما کمک می کند تا علائم افت فشار خون در بارداری را بشناسید.

بارداری یک مرحله بسیار فشرده و در عین حال حساس در زندگی یک زن است. این باعث تغییرات عمده هورمونی، تغییر در ظاهر مادر، رژیم غذایی، تحمل و انگیزه مادر می شود. در این مواقع، نوسانات فشار خون در زنان باردار بسیار رایج است. اکثر زنان در دوران بارداری فشار خون پایینی را تجربه می کنند و این فشار خون در 24 هفته اول دوره بارداری رخ می دهد. فشار خون پایین در نتیجه انتقال مجدد خون بیشتر به سمت جنین اتفاق می افتد. همچنین زمانی رخ می دهد که رگ های خونی در این مرحله منبسط می شوند تا خون بیشتری را در خود جای دهند. گاهی اوقات فشار خون پایین به دلیل نشستن یا دراز کشیدن طولانی مدت یا به دلیل گذراندن دوره های طولانی مدت در وان آب گرم رخ می دهد.

به زنان توصیه می شود در طول بارداری خود به طور منظم با پزشک مشورت کنند و تمام آزمایشات توصیه شده را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که هیچ عارضه ای که می تواند به مادر یا جنین آسیب برساند بدون مراقبت باقی نماند.

 

Low-blood-pressure

 

عوامل دیگری که می توانند باعث کاهش فشار خون در دوران بارداری شوند عبارتند از:

 • واکنش های آلرژیک
 • عوامل عصبی
 • تنگی نفس
 • حالت تهوع
 • خستگی
 • کم آبی بدن
 • کمبود اکسیژن به خون
 • پارگی عروق
 • مشکلات با قلب
 • لخته شدن خون
 • و سایر مشکلات مربوط به غدد

داروهای کمی نیز برای کاهش فشار خون در زنان شناخته شده است. از این رو، ضروری است که زنان باردار پزشکان مشاور خود را در مورد داروهایی که مصرف می‌کنند در جریان قرار دهند تا هر داروی جدیدی که تجویز می‌شود با رژیم موجود واکنش نشان ندهد.

فشار خون طبیعی هر انسانی 80/120 در نظر گرفته می شود. با این حال، مشخص است که فشار خون در 24 هفته اول بارداری کاهش می یابد. با توجه به این موضوع، از زنان باردار خواسته می شود در صورت کاهش فشار خون به زیر 90/60، فوراً با پزشک تماس بگیرند یا کمک پزشکی دریافت کنند.

 

Low-blood-pressure

 

  علائم فشار خون پایین می تواند خود را به روش های مختلفی نشان دهد. آن ها هستند:

 • سرگیجه
 • خستگی
 • غش بعد از بلند شدن سریع
 • اختلال بینایی (تاری یا دوبینی)
 • تنگی نفس
 • احساس تشنگی مداوم حتی پس از نوشیدن آب

فشار پایین چه تاثیراتی در بارداری می تواند داشته باشد؟

اثرات فشار کم بر بارداری بیشتر غیر مستقیم است تا مستقیم. اغلب به دلیل خستگی و تنگی نفس، مادر باردار ممکن است غش کند و بیهوش شود و باعث خونریزی داخلی و آسیب به جنین شود که منجر به آسیب های جبران ناپذیری به جنین شود.

فشار خون پایین می تواند سرعت دریافت مداوم خون را به جنین کاهش دهد. فشار خون پایین در زنان باردار می تواند باعث آسیب مغزی به جنین شود و همچنین در موارد معدودی منجر به مرده زایی شود.

 

Low-blood-pressure

 

گزینه های درمان

در بیشتر موارد، رژیم درمانی خاصی برای درمان فشار خون پایین در بارداری لازم نیست زیرا فشار خون پس از سه ماهه سوم به حالت عادی باز می گردد.

در موارد معدودی، بسته به ماهیت و دوره بارداری، داروهای کمی برای درمان علت زمینه ای که باعث افت فشار خون می شود توصیه می شود. آنها شامل تقویت کننده های هورمونی و کم خونی هستند.

ویتامین ب 12 می تواند به رفع کم خونی و از سرگیری عملکرد کامل سلول های خونی کمک کند.

بسیاری از درمان های خانگی دیگر وجود دارد که زنان باردار می توانند برای جلوگیری از بروز فشار خون پایین در این دوره در نظر بگیرند:

رزیم: خوردن یک رژیم غذایی سالم و مغذی می تواند به تنظیم فشار خون ثابت در زنان باردار کمک کند. مصرف میوه ها و سبزیجاتی که سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند می تواند در کنترل وزن در بارداری و از بروز هر گونه فشار خون پایین جلوگیری کند.

ورزش: ورزش می تواند تاثیر فوق العاده ای در تنظیم فشار خون بالا در بدن داشته باشد. با این حال، تعداد کمی از بیماران ممکن است سرگیجه و خستگی را تجربه کنند. توصیه می شود قبل از شروع هر گونه برنامه تمرینی با شدت بالا در دوران بارداری با یک پزشک مشورت کنید.

استراحت کافی: زنان باردار و مراقبان آنها باید از وضعیت و چگونگی نوسانات فشار خون در دوران بارداری آگاه باشند. از این رو، بیمار نباید پس از دراز کشیدن/خوابیدن یا نشستن طولانی مدت خود را درگیر هیچ گونه حرکات تند و تند باشد.

خوردن مایعات: کم آبی یکی از عوامل اصلی کاهش فشار خون در زنان باردار است. مصرف چای سبز و مایعات می تواند به از بین بردن علائمی مانند استفراغ و حالت تهوع در دوران بارداری کمک کند.

 

Low-blood-pressure

 

هنگام مواجهه با فشار خون پایین در دوران بارداری، مهم است که به یاد داشته باشید که کارها را به آرامی انجام دهید:

وقت گذاشتن برای آهسته بیدار شدن در صبح به جای پریدن از رختخواب و بلند شدن آهسته از روی صندلی یا مبل در طول روز می تواند به جلوگیری از سرگیجه یا غش کمک کند.

اگر زنی احساس ضعف کرد، باید به آرامی بنشیند یا دراز بکشد تا از افتادن خودداری کند و به آرامی نفس بکشد. دراز کشیدن به پهلوی چپ نیز ممکن است به افزایش جریان خون به قلب کمک کند، که ممکن است به تثبیت بدن کمک کند.

همچنین استراحت مکرر برای زنان باردار، به خصوص زمانی که فشار خون پایینی دارند، ضروری است. بلند شدن از پا و استراحت دوره ای در طول روز می تواند به بدن زمان برای بهبودی و کاهش خستگی بدهد.

پوشیدن لباس های گشاد و غیر محدود کننده ممکن است به جلوگیری از سرگیجه و خستگی نیز کمک کند. برخی از زنان ممکن است متوجه شوند که پوشیدن جوراب‌های فشرده یا جوراب‌های بلند تا زانو می‌تواند به بهبود گردش خون کمک کند.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید