دلایل از دست دادن میل جنسی می تواند فردی باشد. به عنوان مثال: افرادی که استرس یا یک رویداد مهم زندگی را تجربه می کنند ممکن است میل جنسی را کاهش داده باشند. نوسانات هورمونی همچنین می تواند بر میزان و زمان رابطه جنسی ما تأثیر بگذارد و شرایط جسمی نیز می تواند بر میل جنسی تأثیر بگذارد. برخی از افراد به طور کلی علاقه زیادی به رابطه جنسی یا کشش جنسی ندارند، مانند افرادی که بخشی از جامعه غیرجنسی هستند.

با این حال، زمانی که فقدان میل جنسی بدون دلیل ظاهراً اتفاق می افتد یا به طور غیر مشخصی ثابت به نظر می رسد، می تواند نشانه چیز جدی تری باشد که احتمالاً باعث ایجاد فشار در روابط، عزت نفس و موارد دیگر می شود. اگر نگرانی‌های مربوط به از دست دادن میل جنسی را تجربه می‌کنید، استراتژی‌هایی وجود دارد که زوج‌ها و افراد می‌توانند برای رفع آن‌ها استفاده کنند. ما آنها را در زیر فهرست کرده ایم:

علائم از دست دادن میل جنسیعلل احتمالی از دست دادن میل جنسی

تغییرات هورمونی

عدم تعادل و تغییرات هورمونی ممکن است دلیل از دست دادن میل جنسی باشد. علل بالقوه زیادی برای عدم تعادل هورمونی وجود دارد، مانند روش های خاص کنترل بارداری، سن و تغییرات سلامت روان. متخصصان پزشکی می توانند با توجه به علت این نگرانی را برطرف کنند. تشخیص عدم تعادل هورمونی می تواند نسبتاً ساده باشد، زیرا می توان این موارد را با آزمایش خون تشخیص داد.

فشار

استرس روانی می تواند باعث تغییرات در سطح هورمون های جنسی شود . علاوه بر این، استرس روانی، به ویژه شدید یا مداوم، می تواند با چندین اثر نامطلوب همراه باشد که می تواند به شدت ذهن و بدن را تحت فشار قرار دهد. این موارد عبارتند از: مشکلات خواب، بدن درد یا تنش عضلانی، خستگی، تحریک پذیری، فشار خون بالا، تیرگی روابط بین فردی، مشکل در تمرکز و موارد دیگر. بنابراین، مدیریت استرس می تواند برای رفاه ما حیاتی باشد – از جمله سلامت جنسی ما.

مشکلات رابطه

مسائل حل نشده در یک رابطه می تواند به میزان قابل توجهی به تردید صمیمیت جنسی کمک کند. اگر شما و شریک زندگیتان مشکلات ارتباطی، احساس رنجش، مسائل مربوط به اعتماد یا هر موضوع دیگری که باعث ایجاد تنش در رابطه شما می شود، دارید، مشورت با یک مشاور زوج می تواند کمک کننده باشد.

علائم از دست دادن میل جنسیشرایط سلامت فیزیکی مزمن

شرایط مختلف سلامت جسمانی، از جمله درد مزمن، بیماری روده تحریک پذیر (IBD)، اختلالات تیروئید و دیابت می تواند منجر به از دست دادن میل جنسی یا کاهش میل جنسی شود. شرایط پزشکی که ممکن است میل جنسی را برای افرادی که دارای AFAB هستند کاهش دهد ممکن است شامل اندومتریوز، عفونت های قارچی واژن، عفونت های ادراری، خشکی واژن، رابطه جنسی دردناک و موارد دیگر باشد. برعکس، افرادی که AMAB هستند ممکن است به دلیل مشکلاتی مانند تاخیر در انزال، انزال زودرس، اختلال نعوظ و تستوسترون پایین، از دست دادن میل جنسی را تجربه کنند.

داروهای خاص

داروهای فشار خون، داروهای شیمی درمانی، داروهای ضد افسردگی خاص، داروهای ضد روان پریشی و سایر موارد می توانند بر میل جنسی تأثیر منفی بگذارند. اگر متوجه علائم یا اثرات احتمالی ناشی از مصرف دارو شدید، ممکن است با پزشک تجویز کننده خود مشورت کنید. آنها می توانند راه حل های جایگزین یا درمان های دارویی اضافی را برای رفع علائم به شما ارائه دهند.

سالخوردگی

میل جنسی ممکن است با افزایش سن به دلیل تغییرات هورمونی، مشکلات مربوط به تصویر بدن، عزت نفس و موارد دیگر کاهش یابد. این می تواند به ویژه برای کسانی که یائسگی یا کاهش سطح تستوسترون را تجربه می کنند رایج باشد.

افسردگی و اختلالات اضطرابی

افسردگی و اختلالات اضطرابی شرایط رایج سلامت روانی هستند که می‌توانند باعث از دست دادن علاقه به فعالیت‌هایی شوند که معمولاً از آن لذت می‌برند – از جمله رابطه جنسی. گذشته از این، افسردگی و اختلالات اضطرابی علائم مشترک دیگری نیز دارند که می‌توانند باعث تردید جنسی شوند – از جمله اختلالات خواب، مشکل در تمرکز، خستگی، تغییر در اشتها و موارد دیگر.

تحقیقات در حال حاضر نشان می دهد که درمان افسردگی می تواند به میل جنسی کمک کند و کاهش استرس از طریق روان درمانی نیز می تواند تأثیر مثبت و مکملی داشته باشد.

علائم از دست دادن میل جنسیاختلالات خواب و کمبود خواب

اختلالات خواب، مانند آپنه خواب، بی خوابی، و سندرم پای بیقرار می تواند بر زندگی جنسی افراد تأثیر بگذارد. این اختلالات می تواند باعث خستگی شود که می تواند مستقیماً بر سلامت روانی و توانایی فرد برای انجام یا پیگیری جنسی تأثیر بگذارد. کار با پزشک خود برای تعیین دلایل اصلی کمبود خواب (و راه حل بعدی) می تواند راهی قدرتمند برای بهبود زندگی جنسی شما باشد.

مشکلات رابطه

همانطور که از دست دادن میل جنسی می تواند بر یک شراکت عاشقانه تأثیر بگذارد، ممکن است متوجه شوید که مشکلات رابطه ممکن است بر زندگی جنسی شما تأثیر منفی بگذارد. صحبت کردن با یک درمانگر می تواند به بسیاری از افراد کمک کند تا دلایل اصلی تنش رابطه را حل کنند و احتمالاً بعداً استرس را کاهش دهند.

درمان برای کاهش میل جنسی

از آنجایی که سلامت جنسی می تواند به چیزهای مختلفی مرتبط باشد، یافتن راه حلی برای از دست دادن میل جنسی به طور کلی به شرایط منحصر به فرد آنها بستگی دارد. چیزی که برای یک فرد موثر است ممکن است برای دیگری جواب ندهد، بنابراین جستجوی راهنمایی های حرفه ای از پزشکان دارای مجوز (مانند پزشکان و درمانگران) می تواند مفید باشد.

می توانید با مراجعه به پزشک خود برای معاینه، شروع مراحل لازم برای کارهای آزمایشگاهی و بررسی تشخیصی سابقه پزشکی خود شروع کنید. این می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا منبع فیزیکی، عاطفی یا به دلیل دلایل زمینه ای دیگر است. این می تواند به تیم مراقبت متحد شما کمک کند تا گام صحیح بعدی را ترسیم کند.

به عنوان مثال: اگر پزشک شما مشکوک باشد که مشکل هورمونی است، مانند یائسگی یا تستوسترون پایین، ممکن است شما را برای هورمون درمانی نزد یک متخصص بفرستد.

مهم نیست که علت مشکوک چیست، پزشک عمومی شما ممکن است شما را به یک درمانگر متخصص در سلامت جنسی و مشاوره زوجین برای حمایت بیشتر در مورد خاص خود ارجاع دهد. جدای از زوج درمانی یا رابطه جنسی، درمانگر شما نیز ممکن است به صورت جداگانه با شما کار کند تا سطح استرس شما را کاهش دهد و مهارت های مقابله ای را در زمانی که استرس طاقت فرسا می شود، بیاموزد.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید