وقتی اکثر مردم کلمه “عشق” را می شنوند، بلافاصله به روابط عاشقانه فکر می کنند. با این حال، انواع مختلفی از عشق وجود دارد. یکی از انواعی که احتمالاً بیش از همه نادیده گرفته می شود، عشق فیلیایی است.

عشق فیلیایی 

برای درک عشق فیلیایی، ابتدا باید انواع مختلف عشق را درک کنید.

عشق آگاپه عشق بی قید و شرط است. این بزرگترین نوع عشق و چیزی است که مردم بیشتر به دنبال آن هستند. این عشقی است که شما را همانگونه که هستید می پذیرد، علیرغم نقص ها و عیب هایتان. این به عنوان عالی ترین شکل عشق شناخته می شود. خالص و کاملاً بی خود است.

عشق استورج به عنوان عشق خانوادگی نیز شناخته می شود. این نوع عشقی است که به طور طبیعی در بیشتر روابط والدین و فرزندان اتفاق می افتد. این به والدین این امکان را می دهد که به طور غریزی فرزند خود را دوست داشته باشند، مهم نیست که چه باشد.

عشق اروس نوع شدید و پرشور عشق است. احساسات عاشقانه از اینجا سرچشمه می گیرد. این عشقی است که در آغاز روابط وجود دارد و به رابطه جنسی و عواطف مرتبط است. این لزوما یک عشق پایدار نیست، اما می تواند به آن تبدیل شود.

عشق فیلیا عشق دوستی است. فیلیا در یونانی  به معنای عشق برادرانه است. از اخلاق ارسطو سرچشمه گرفته است، اما از آن زمان در زمینه های مختلف استفاده شده است. ما مترادف ها یا کلمات مختلفی برای عشق داریم : جذابیت، عاشقانه، دلبستگی و محبت. این مترادف های عشق همگی بیانگر تجربیات و احساسات مختلف هستند.

 

 چگونه می توانید از عشق فیلیایی بهره مند شوید؟

ارسطو ثابت کرد که سه نوع اصلی عشق فیلیایی وجود دارد. این انواع بر اساس مزایای بالقوه رابطه ایجاد شدند.

  • مفید – این زمانی است که شما با کسی دوست هستید، زیرا ارتباط و پتانسیلی وجود دارد که دوستی به چیزی که می‌خواهید منجر شود، مانند شغل، تماس تجاری یا مزایای دیگر.
  • لذت بخش – این زمانی است که یک دوستی مبتنی بر لذت و ساده است. این می تواند معاشرت و صحبت با دوستان خود یا بیرون رفتن برای نوشیدنی باشد.
  • فضیلت – این زمانی است که یک عشق فیلیایی بر اساس دوستی واقعی است و نه چیزی که کسی از رابطه بدست می آورد. با یک ارتباط عمیق‌تر مشخص می‌شود و شما را با در نظر گرفتن رفاه شخص دیگر شامل می‌شود.

عشق فیلیایی بخش مهمی از زندگی است. شاید بهترین نوع عشقی که در یک دوستی وجود دارد، عشقی است که برای دو طرف سودمند باشد. این جایی است که شما ارتباطات خود را با شخص دیگری شکل می دهید و رابطه ای مبتنی بر اعتماد و همراهی ایجاد می کنید. محبت و گرمی حاصل از داشتن یک دوست خوب را نمی توان جایگزین کرد.

این در روابط دوستانه مهم است زیرا چیزی است که به رابطه شما اجازه می دهد سالم و طولانی مدت باشد. هر دو نفر می توانند از این رابطه سود ببرند و به آن کمک کنند. اینگونه است که ما دوستی های فیلیایی عمیقی تشکیل می دهیم که به ما کمک می کند خودمان را بهتر کنیم و به عنوان مردم رشد کنیم. دلبستگی در چنین رابطه ای نیز مهم است زیرا به شما امکان می دهد فردی را داشته باشید که به خوبی با او ارتباط برقرار کنید و از گذراندن وقت با او لذت ببرید.

 

نکاتی در مورد ایجاد روابط سالم در عشق فیلیایی

داشتن دوستان در زندگی مهم است. از یک طرف، حتی اگر در یک رابطه عاشقانه هستید، برای شما غیر واقعی است که انتظار داشته باشید که یک نفر تمام نیازهای شما را برآورده کند. به عنوان مثال، اگر شما عاشق خرید کردن هستید، اما طرف مقابلتان دوست ندارد، ممکن است این فرصت خوبی برای شما باشد تا زمانی را با دوستانی بگذرانید که از این فعالیت نیز لذت می برند.

دوستان واقعی ارزشمند هستند زیرا آنها مکانی امن را برای شما فراهم می کنند تا خودتان باشید. دوستان واقعی و دلسوز شما را قضاوت نخواهند کرد یا به خاطر نقص‌هایتان به شما نگاه نمی‌کنند، و همچنین از اینکه شما را به خاطر رفتار بدتان صدا کنند، نمی‌ترسند. این همیشه پیدا کردن آن آسان نیست. این استراتژی ها را برای ایجاد یک دوستی سالم در نظر بگیرید:

 

ایجاد اعتماد

شما باید بتوانید به یک دوست اعتماد کنید و مطمئن باشید که او شما را قضاوت نمی کند یا پشت سرتان درباره شما صحبت نمی کند.

تعادل و برابری

اگر یک نفر از رابطه سود می برد و دیگری دائماً می بخشد، رابطه سالمی نیست. اغلب اوقات، افرادی که اعتماد به نفس پایینی دارند، خود را در روابطی می یابند که در آن ها پشت در هستند. آن‌ها دائماً کارهایی را برای طرف مقابل انجام می‌دهند بدون اینکه در ازای آن چیز زیادی دریافت کنند. این شکل سالم دوستی نیست.

همدل و دلسوز بودن

شفقت بخش مهمی از عشق فیلیایی است. دوست خوب کسی است که در زمان سختی در کنار شما خواهد ماند. حتی اگر آنها دقیقا متوجه آنچه که شما از سر می گذرانید ندانند، تلاش می کنند تا آن را به بهترین شکل ممکن درک کنند. وقتی آنها دقیقا نمی دانند برای بهبود وضعیت چه کاری باید انجام دهند، آنها همچنان به بهترین نحوی که می دانند در کنار شما خواهند بود، حتی اگر فقط به معنای گوش دادن باشد. دوستان برای حمایت از یکدیگر کار می کنند و در کنار یکدیگر هستند، حتی زمانی که دیگران نیستند.

صداقت

دوستان واقعی فقط به یکدیگر چیزی نمی گویند که فکر می کنند طرف مقابل می خواهد بشنود. درعوض، آنها کار می‌کنند تا با یکدیگر روراست و صادق باشند، حتی زمانی که این چیزی نیست که طرف مقابل بخواهد بشنود. آنها می دانند که در درازمدت، حقیقت مهم تر از تلاش برای خوشحال نگه داشتن طرف مقابل در لحظه است.

کمی استقلال

فقط به این دلیل که شما دوستان خوبی – یا حتی بهترین دوستان – با یک شخص هستید، به این معنی نیست که شما باید فقط به آنها تکیه کنید یا تمام وقت خود را با آنها بگذرانید. استقلال بخش مهمی از دوستی ها است و اغلب این چیزی است که دوستی را قوی نگه می دارد. اگر می خواهید دوستی های خوب و سالمی داشته باشید، مطمئن شوید که طرف مقابل را خفه نمی کنید.

 

وقتی یک دوستی به چیزی بیشتر تبدیل می شود

اگر خود را در یک دوستی می بینید که در حال تبدیل شدن به چیزی بیشتر است، اولین کاری که باید انجام دهید این است که در مورد احساسات خود صادق باشید. اگر احساساتی را که نسبت به طرف مقابل دارید پنهان کنید، احتمالاً دوستی شما سالم نخواهد بود. بنابراین، باید در مورد تغییری که تجربه می‌کنید با دوستتان صحبت کنید تا ببینید که چگونه پاسخ می‌دهند.

اگر آنها همین احساس را داشته باشند، پس رابطه شما به طور طبیعی می تواند در زمینه های جدیدی پیشرفت کند. اگر نه، پس شما دو نفر می توانید تصمیم بگیرید که چگونه به دوستی خود ادامه دهید. نظرات متفاوت زیادی در مورد اینکه آیا یک رابطه زمانی که به عنوان دوست شروع می کنید می تواند موفق باشد وجود دارد. برخی از مردم معتقدند که بهترین روابط عاشقانه با دوستی شروع می شود. برخی دیگر بر این باورند که غیرممکن است که با کسی که به او علاقه دارید، دوستی داشته باشید، که بخش مهمی از یک رابطه عاشقانه سالم است.

 

دریافت کمک با عشق

عشق چیز ساده ای نیست، حتی در دوستی ها. اگر متوجه شدید که با ایجاد روابط سالم دست و پنجه نرم می کنید، می توانید با یک درمانگر باتجربه صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا مناطقی را که شما را از ایجاد دوستی خوب باز می دارد، شناسایی کنید.

صحبت کردن در مورد عشق در حالی که روبروی یک غریبه نشسته اید می تواند یک چشم انداز ترسناک باشد، حتی اگر عشق افلاطونی باشد. این امر بسیاری از افراد را از شرکت در جلسات درمانی سنتی با یک مشاور حضوری باز می دارد. درمان آنلاین ممکن است جایگزین بهتری برای افرادی باشد که با چالش هایی روبرو هستند که احساسات خود را باز می کنند.

داشتن افرادی در زندگی مفید است که بتوانید در مواقع ضروری به آنها مراجعه کنید و در اوقات خوش با آنها بخندید. حتی اگر در حال حاضر در یک رابطه عاشقانه هستید، داشتن دوستی های خوب و سالم همچنان مهم است و فیلیا را به بخشی حیاتی از یک زندگی سالم و کامل تبدیل می کند. اگر در این زمینه از زندگی خود با چالش هایی روبرو هستید، امروز اولین قدم را با مشاور بردارید.

 

سوالات متداول

فیلیا چه نوع عشقی است؟

در «اخلاق نیکوماخوس» ارسطو، او ایده‌های مختلف متعددی را در مورد نظریه عشق شناسایی می‌کند، از جمله ایده «فیلیا» یا عشق برادرانه.

یکی از رایج ترین کلمات یونان باستان که برای عشق مورد بحث قرار می گیرد، “آگاپ”، به اشتباه تعریف “عشق برادرانه” را نسبت داده است.

انواع فیلیا چیست؟

بنابراین، انواع فیلیا، همه شامل عشق افلاطونی است، اگرچه بیان دقیق عشق افلاطونی می تواند متفاوت باشد. در حالی که کلمات عشق که در میان کلمات یونانی برای عشق یافت می شود ممکن است در ابتدا پیچیده به نظر برسند، اما آنها منعکس کننده بسیاری از دیدگاه ها و تجربیات عشقی هستند که مردم امروز به تجربه آن ادامه می دهند.

4 نوع عشق چیست؟

چهار عشق رایج در اشکال یونانی عبارتند از آگاپه، اروس، فیلیا و استورگه. هر یک از این کلمات برای عشق شامل نوع متفاوتی از عشق است – هم از نظر تجربه و هم از نظر بیان. برای مثال، آگاپه اغلب به فلسفه، دیدگاه‌های دینی، عشق بین بشر و خدا، یا عشق ابراز شده نسبت به بشر از جانب خدا نسبت داده می‌شود. در میان کلمات عشق، آگاپه شاید اسیری‌ترین فلسفه عشق باشد، زیرا همه آن را به آسانی اندازه‌گیری نمی‌کنند. افرادی که مذهبی نیستند ممکن است امکان عشق بین خدا و انسان را درک نکنند یا به آن فکر نکنند، و در عوض عشق آگاپه را نوعی عشقی می دانند که از یک فرد نسبت به همه نوع بشر احساس می شود – عشق مشفقانه، در اصل، که یک عشق واحد ندارد. شکل یا شخصی که باید به آن وصل شود.

اروس نوع عشق وسواسی تر است – عشقی که عمدتاً بر جذابیت فیزیکی تمرکز دارد و شامل علاقه یا اشتیاق جنسی است. اروس نیز اغلب منبع عشق در نگاه اول در نظر گرفته می شود. از آنجا که اروس عمدتاً ماهیت جنسی دارد، معمولاً منبع اشتیاق و علاقه بصری است. به عنوان مثال، اروس عشقی است که معمولاً در روز ولنتاین جشن گرفته می شود و اساس عشق رمانتیک، عشق نامه عاشقانه و عشق عاشقانه پایدار در نظر گرفته می شود. اگرچه اروس به عنوان منبع عشق رمانتیک شناخته می شود، اما آنقدر عمیق در شور و اشتیاق و تمایلات جنسی ریشه دوانده است که به عنوان “عشق توله سگ” نیز تنزل یافته است. اگر مفاهیم Yaghan “mamihlapinatapai” را به کار ببرید، تئوری چرخ رنگ می تواند به توضیح راه های مختلف عشق های عاشقانه (یا دور از آنها) از جمله اروس کمک کند.

فیلیا عاشق نمی شود. دوستی یا همراهی، در عوض، هدف و وسعت فیلیا است. در فیلیا یک مبنای بیولوژیکی وجود دارد. نامه های عاشقانه و دیگر نشانه های عاشقانه در فیلیا رد و بدل نمی شوند. در عوض، نشانه های محبت اغلب رد و بدل می شود، مانند هدایای متفکرانه، کارت های معنادار، یا هدیه های ساده و بی اندازه اعتماد، احترام و محبت.

استورج یکی دیگر از نظریه های عشق است که پایه بیولوژیکی قوی دارد و شکلی دلسوزانه از عشق است. عشق زناشویی، عشق درباری، عشق اعتیاد، عاشق شدن، دوستی و بسیاری از انواع دیگر عشق، همگی مستلزم این هستند که گیرنده توجه و محبت فرد شایسته عشق و محبت ذکر شده باشد، اما در عشق توصیف شده اینطور نیست. توسط متون زبان یونانی به عنوان “storge”. استورج به دست نیامده، آزادانه داده می شود و چیزی عمیق تر از عشق به دست آمده هدایت می شود. این عشق بی قید و شرطی است که والدینشان به فرزندان داده اند، که (معمولا) از بدو تولد شروع می شود و تا بزرگسالی و بعد از آن ادامه می یابد.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید