عشق به خود و عزت نفس اغلب با هم مرتبط هستند و می توانند به سلامت روان شما مرتبط باشند. با این حال، بسیاری از افراد خود را با سطوح پایین‌تری از عشق به خود نسبت به آنچه ترجیح می‌دهند، می‌یابند. تحقیقات نشان می دهد که عزت نفس می تواند در طول زمان تغییر کند، و راهبردهای متعددی وجود دارد که افرادی که می خواهند عزت نفس خود را افزایش دهند، می توانند آنها را امتحان کنند.

عشق به خودتفاوت بین اعتماد به نفس، عزت نفس و عشق به خود چیست؟

اعتماد به نفس، عزت نفس و عشق به خود اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. طبق ADDA ، هر اصطلاح تعریف منحصر به فرد خود را دارد:

اعتماد به نفس  ممکن است به احساس یک فرد در مورد مهارت ها و توانایی های خود مربوط می شود. اگر این معیار مثبت باشد، ممکن است فرد احساس کند که کنترل بیشتری بر زندگی خود دارد و برای رویارویی با چالش‌هایی که ممکن است پیش بیاید، آماده است.

عزت نفس اغلب به نحوه درک یک فرد از ارزش و ارزش خود مربوط می شود. عزت نفس بالا می تواند به صورت سهولت نسبی در موقعیت های اجتماعی و امنیت در خود ظاهر شود.

عشق به خود اغلب معیاری گسترده تر و کلی  است   که به نحوه رفتار شما با خودتان مربوط می شود. ممکن است این احساس را داشته باشید که عشقی که به شخص مهمی دارید، اما به درونتان معطوف شده است. عشق به خود می تواند به معنای پذیرفتن آنچه هستید و رفتار با مهربانی، ملایمت و صبر نسبت به خودتان باشد.

این سه ویژگی ممکن است با معیارهای مختلف در افراد ظاهر شود. به عنوان مثال، فردی می‌تواند به توانایی‌های خود اعتماد به نفس داشته باشد و ترسی از اینکه خودش را برای ترفیع قرار دهد ندارد، اما احساس می‌کند ارزش عشق را ندارد و در تلاش برای قرار ملاقات با مشکل مواجه است.

عشق به خود را می توان کلید باز کردن قفل در نظر گرفت. با تلاش برای افزایش سطح عشق به خود، فرد مثال می تواند یاد بگیرد که خود را بپذیرد و قدردانی کند، که می تواند به او کمک کند تا درک خود را از آنچه در زندگی و روابط سزاوارش است افزایش دهد.

چه چیزی باعث کمبود عشق به خود می شود؟

وقتی صحبت از تلاش برای احساس عشق به خود می شود، هر فردی ممکن است متفاوت باشد. با این حال، چند علت نسبتاً شایع کم عشق به خود شناسایی شده است.

روابط بین فردی ناسالم، به ویژه در دوران کودکی ، ممکن است باعث ایجاد مشکل در عشق به خود شود. به عنوان مثال، فردی که در شرایطی بزرگ شده است که از والدین، معلمان یا فرهنگ آنها انتظار کمال می رود، ممکن است در بزرگسالی عزت نفس و عشق به خود کمتری داشته باشد.

برخی از موقعیت‌های دیگر که ممکن است فردی عشق به خود کم تجربه کند می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • گذشته ای از روابط بد یا ناسالم
 • نگرانی های مالی
 • مشکلات در مدرسه یا محل کار
 • افسردگی یا اضطراب
 • تشخیص سلامت روان
 • معلولیت های جسمی

فقدان عشق به خود همچنین می‌تواند ناشی از شنیدن پیام‌های نادرست یا ناخوشایند از سوی دیگران باشد، مانند قلدری یا استانداردهای سختگیرانه‌ای که مراقبان با آن مخالفت می‌کنند.

عشق به خودعشق به خود چگونه است؟

عشق به خود می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، اما چند گزینه وجود دارد که ممکن است تصمیم بگیرید آنها را امتحان کنید:

 • تعیین و دفاع از مرزهایی که به شما احساس امنیت و راحتی می دهد
 • وقتی اشتباهی مرتکب می شوید، به خودتان عفو ​​کنید
 • خواب کافی
 • شروع یک برنامه ورزشی
 • تمرین تمرکز حواس یا مدیتیشن
 • خوردن یک رژیم غذایی سالم
 • گذراندن زمان در طبیعت
 • خود را همانگونه که هستید بپذیرید، از جمله نقص هایتان
 • شناخت و قدردانی از ویژگی ها و دستاوردهای خوب شما
 • خود را به معیارهای واقع بینانه و نه کمال گرایانه نگه دارید

مطالعات نشان می‌دهد که به‌ویژه  تمرکز حواس و مراقبه می‌تواند در افزایش شفقت به خود و عشق به خود بسیار مؤثر باشد.

داشتن عشق به خود لزوماً به این معنا نیست که 100٪ مواقع از خود احساس خوشبختی می کنید یا هرگز از اعمال یا رفتار خود ناامید یا ناراحت نمی شوید. مواقعی وجود دارد که ممکن است از رفتار کسی که دوستش دارید ناامید یا ناراضی باشید و ممکن است برای خودتان نیز همین اتفاق بیفتد.

به عنوان مثال، اگر با عصبانیت واکنش نشان دهید و هر کسی را در زندگی خود که اشتباهی مرتکب شده است طرد کنید، حفظ هر گونه رابطه با آنها در دراز مدت می تواند چالش برانگیز باشد. همین امر ممکن است در مورد شما نیز صدق کند. عشق به خود می تواند به معنای کار بر روی رشد خود باشد و در عین حال احساسات خود را تأیید کنید و در نهایت خود را برای هر اشتباهی ببخشید.

چرا عشق به خود می تواند مفید باشد؟

تحقیقات دانشگاهی فراوانی در زمینه عزت نفس و عشق به خود انجام شده است. مطالعات نشان می دهد که این دو مفهوم با شادی – حتی در زمان استرس – مرتبط هستند و سطوح پایین این ویژگی ها گاهی اوقات می تواند با شرایطی مانند افسردگی مرتبط باشد.

یک بررسی از مطالعات در این زمینه نتیجه می‌گیرد که عزت نفس بالاتر به افراد کمک می‌کند تا با حوزه‌های مختلف زندگی سازگار شوند و در آن موفق شوند، از جمله داشتن روابط رضایت‌بخش‌تر، عملکرد بهتر در مدرسه و کار، برخورداری از سلامت روحی و جسمی بهتر، و خودداری از ضد رفتار اجتماعی.”

برای افرادی که سطح عزت نفس و عشق به خود پایین‌تری دارند، تلاش برای افزایش این اقدامات می‌تواند طیف وسیعی از اثرات مثبت بر زندگی آنها داشته باشد.

عشق به خودچگونه عشق به خود را تمرین کنیم

اگر یاد می گیرید که خود را بیشتر دوست داشته باشید، چه کاری می توانید انجام دهید؟ چندین استراتژی وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید تا به طور بالقوه از نتایج بهتر زندگی لذت ببرید. شاید شایان ذکر باشد که مانند بسیاری از مهارت‌ها و توانایی‌ها، برای شروع مشاهده نتایج، اغلب باید متعهد به تمرین منظم باشد.

ذهن آگاهی را تمرین کنید

یکی از مزایای بالقوه تمرکز حواس، که می تواند از طریق فعالیت هایی مانند مدیتیشن تمرین شود، این است که ممکن است یاد بگیرید که در هنگام وقوع افکار خود از آنها آگاه تر شوید. این توانایی می‌تواند در افزایش عشق به خود مفید باشد، زیرا ممکن است متوجه نحوه بی‌محبتی که در درون خود با خود صحبت می‌کنید، نباشید.

خودگویی می تواند قدرتمند باشد. اگر در مونولوگ درونی‌تان دائماً با خود تند صحبت می‌کنید، ممکن است پیام‌های منفی را که می‌فرستید باور کنید. آگاه شدن ممکن است اولین قدم به سوی تغییر باشد.

یک مطالعه همبستگی مثبتی بین ذهن آگاهی، عزت نفس و پذیرش بدون قید و شرط خود پیدا کرد و دیگران نیز یافته های مشابهی را گزارش کردند. تمرین تمرکز حواس می تواند راهی موثر برای شروع افزایش عشق به خودتان باشد.

روی مثبت بودن تمرکز کنید

افرادی که سطوح پایین‌تری از عشق به خود دارند ممکن است دچار یک تحریف شناختی به نام  فیلتر شوند . فیلتر کردن تمایلی است برای تأکید نامتناسب بر عناصر مضر یک موقعیت و نادیده گرفتن عناصر مثبت به طور کلی.

به عنوان مثال، ممکن است شخصی در محل کار خود ارائه داده باشد که مورد استقبال رئیس و همکارانش قرار گرفته است. فرض کنید آنها مستعد تحریف شناختی فیلتر هستند. در آن صورت، ممکن است آن شب در رختخواب دراز بکشند و فقط به مشکلات فنی که در شروع ارائه داشتند فکر کنند و نه به تحسینی که بعد از آن دریافت کردند.

تلاش برای داشتن دیدگاه متعادل‌تر و منصفانه‌تر – به‌ویژه در مورد خود و اعمالتان – ممکن است به شما کمک کند نسبت به خودتان خشن‌تر نباشید و عشق به خود را افزایش دهید. تمرین تمرکز حواس همراه با این ممکن است به شما کمک کند متوجه شوید که چه زمانی تحت تاثیر یک تحریف قرار می گیرید، بنابراین می توانید یاد بگیرید که آن را اصلاح کنید.

ورزش را امتحان کنید

ممکن است از شنیدن آن تعجب کنید، اما تحقیقات ارتباط قوی بین سلامت جسمی و روانی را کشف کرده است. یک مطالعه در سال های گذشته ارتباط بین تمرین بدنی و عزت نفس را نشان داد.

فعالیت بدنی منظم، مانند پیاده روی، دویدن، وزنه برداری یا ورزش، ممکن است احتمال تجربه علائم یا شرایط سلامت روان را کاهش دهد.

رابطه بین مغز و بدن اغلب نزدیک و پیچیده است. اگر می خواهید سطح عزت نفس و عشق به خود را بهبود ببخشید، گنجاندن تمرینات بدنی منظم در روال خود ممکن است برای شما مفید باشد.

با یک روانشناس صحبت کنید

درک اینکه چرا ممکن است سطوح پایین تری از عشق به خود را احساس کنید ممکن است در افزایش این سطوح بسیار مهم باشد. یک درمانگر ممکن است به شما در کشف ریشه های احتمالی این احساسات کمک کند و می تواند شما را با ابزارهایی برای تغییر نحوه ارتباطتان با خودتان تجهیز کند. تحقیقات نشان می دهد که کار با یک متخصص سلامت روان در این ظرفیت ممکن است به بهبود عزت نفس کمک کند.

برخی از افراد ممکن است احساس راحتی کنند که با یک درمانگر آنلاین ملاقات کنند، که امکان انتخاب گزینه مقرون به صرفه تری را نسبت به بسیاری از روش های درمانی سنتی فراهم می کند. اگر در تصویربرداری از خود مشکل دارید، ممکن است از صحبت کردن با یک متخصص در خانه نیز احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

طبق  تحقیقات اخیر، آنلاین درمانی مزایای مشابهی را برای جلسات حضوری ارائه می دهد که آن را به گزینه ای مناسب برای کسانی که به دنبال درمان هستند تبدیل می کند. اگر احساس می کنید ممکن است از راهنمایی یک درمانگر بهره مند شوید، می توانید از طریق یک سرویس درمانی آنلاین با یک متخصص ارتباط برقرار کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید