گلاب گیری یک فن است که باید خیلی قواعد و مراحل را رعایت کنید تا یک گلاب درجه یک داشته باشید.

وقتی صحبت از زیبایی به میان می آید، یکی از موادی که همیشه می توانید روی آن حساب کنید گلاب است. این محصول طبیعی قرن هاست که برای کمک به بهبود چهره، تسکین پوست تحریک شده و حتی کاهش التهاب استفاده می شود. اگر به دنبال روشی ساده و آسان برای طرز تهیه گلاب در خانه هستید، تنها به چند ماده اولیه و کمی زمان نیاز دارید.

طرز تهیه گلاب گیریتاریخچه گلاب

گلاب برای قرن ها در فرهنگ های مختلف به دلیل فواید بسیاری که دارد مورد استفاده قرار گرفته است. تاریخچه گلاب به دوران باستان باز می گردد که مصریان از آن به عنوان عطر و محصول مراقبت از پوست استفاده می کردند. گفته می شود کلئوپاترا از گلاب برای حفظ جوانی و درخشندگی پوست خود استفاده می کرد.

ایرانی ها به عشق گلاب نیز شهرت دارند و از آن در غذاهای مختلف و طب سنتی خود استفاده می کنند. گلاب در قرون وسطی به اروپا معرفی شد و از آن زمان در آنجا استفاده می شود. در دوران ویکتوریا، گلاب معمولاً به عنوان عطر اتاق استفاده می شد و حتی به صابون لباسشویی اضافه می شد تا بوی خوشی به لباس بدهد.

گلاب هنوز به طور گسترده در عطر، لوازم آرایشی، صابون و مواد غذایی استفاده می شود. همچنین در برخی از مراسم مذهبی استفاده می شود و اعتقاد بر این است که خواص درمانی دارد.

چگونه در خانه گلاب درست کنیم؟

مواد لازم برای تهیه گلاب

  • گل محمدی به میزان لازم
  • آب به میزان لازم
  • یخ به میزان لازم

طرز تهیه گلاب گیریطرز تهیه گلاب گیری

مرحله اول

گلبرگ های گل محمدی را جدا کرده و در ظرفی بریزید. برای تهیه گلاب گل ها را طوری بشویید که له نشوند و از تمیزی کامل آن ها مطمئن شوید.

مرحله دوم

یک قابلمه با اندازه مناسب برمی داریم و یک کاسه فلزی یا نشکن وسطش می گذاریم. این کاسه ابتدایی ترین کار را برای تهیه گلاب در منزل انجام می دهد.

مرحله سوم

داخل کتری آب بریزید و روی حرارت قرار دهید. سپس گل محمدی را به قابلمه اضافه کنید. توجه داشته باشید که نباید آنها را در کاسه ای که در وسط قابلمه قرار داده اید قرار دهید.

مرحله چهارم

روی گل ها آب جوش بریزید (آب باید روی گل ها را بپوشاند.) درب قابلمه را وارونه قرار دهید.

مرحله پنجم

قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید. مقداری یخ روی درب قابلمه بگذارید و اجازه دهید گلاب به روش تقطیر آماده شود. پس از تمام شدن یخ، آنها را دوباره روی درب قرار دهید. پس از تخلیه آب قابلمه، آن را خاموش کنید.

گلاب شما آماده است. آن را در یک بطری بریزید و از آن لذت ببرید!

طرز تهیه گلاب گیریچگونه با دستگاه گلاب، گلاب درست کنیم؟

مواد لازم

  • گل محمدی به میزان لازم
  • آب به میزان لازم

طرز تهیه گلاب گیری

مرحله اول

گلبرگ های گل محمدی را جدا کرده و بشویید و در ظرفی بریزید. برای ساخت دستگاه گلاب گیری در خانه، یک کتری نسبتا بزرگ بردارید. سپس یک لوله بلند را به دهانه کتری وصل کنید و طرف دیگر لوله را داخل کتری دیگر قرار دهید.

مرحله دوم

دستگاه گلاب آماده است. گلبرگ های گل محمدی را در کتری اول بریزید و آب را داخل کتری بریزید تا روی گلبرگ های گل محمدی را بپوشاند.

مرحله سوم

کتری حاوی گل ها را روی حرارت متوسط ​​قرار دهید و کتری دیگر را در آب یخ قرار دهید. بدین ترتیب گلاب از طریق تقطیر به دست می آید.

گلاب شما آماده است. آن را در یک بطری بریزید و از آن لذت ببرید!

طرز تهیه گلاب گیریچگونه شربت گلاب درست کنیم؟

مواد لازم

  • 1 فنجان گلاب
  • 1 لیوان آب
  • شکر 6 پیمانه
  • رنگ خوراکی یا زعفرانی به میزان لازم

طرز تهیه شربت گلاب

مرحله اول

برای تهیه شربت گلاب، آب، شکر و گلاب را در قابلمه ای بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به نقطه جوش برسد.

مرحله دوم

بعد از چند دقیقه حرارت را کم کنید و اجازه دهید شربت روی حرارت متوسط ​​بجوشد تا کمی یکدست شود.

مرحله سوم

بعد از اینکه شربت به غلظت دلخواهتان رسید آن را از روی حرارت بردارید و رنگ خوراکی یا زعفران دم کرده را اضافه کنید و هم بزنید تا خوب یکدست شود.

مرحله چهارم

شربت را چند ساعت در یخچال بگذارید تا خنک شود سپس آن را در پارچ بریزید و آب را روی آن بریزید. در صورت تمایل چند قطره آبلیموی تازه به شربت گلاب اضافه کنید و مقداری تکه یخ بریزید و سرد سرو کنید.

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید