کلوچه یکی از شیرینی های سنتی و خوشمزه ایرانی، شیرینی خانگی با آجیل است. بسیاری از مردم چای خود را با کلوچه میل می کنند زیرا به دلیل وجود آجیل فواید زیادی دارد. به دلیل خوشمزه بودن کلوچه های خانگی سنتی، در اقصی نقاط کشور به ویژه شهرهای شمالی پخت می شود. در این مطلب از نجوا نیوز طرز تهیه کلوچه خانگی خوشمزه را برای عزیزانتان آموزش می دهیم.

طرز تهیه کلوچه خانگیمواد لازم برای طرز تهیه کلوچه خانگی

برای درست کردن کلوچه های ایرانی خوش طعم، باید خمیر و مواد را هم آماده کنید.

مواد لازم برای خمیرکلوچه خانگی

آرد 350 گرم
کره 70 گرم
تخم مرغ 1 عدد
شیر ولرم 2/1 فنجان
نمک 2/1 قاشق چای خوری
شکر 3 قاشق غذاخوری
خمیر مخمر 1 قاشق غذاخوری

 

طرز تهیه کلوچه خانگیمواد لازم برای داخل کلوچه خانگی

آرد 120 گرم
شکر 200 گرم
روغن 20 گرم
کره 10 گرم
گردوی آسیاب شده 30 گرم
پودر دارچین 1 قاشق چایی خوری
پودر هل 2/1 قاشق چایی خوری
وانیل 2/1 قاشق چای خوری
جوز هندی 4/1 قشق چای خوری

 

طرز تهیه کلوچه خانگیطرز تهیه کلوچه خانگی

مرحله اول

برای تهیه کلوچه مایه را با ۱ قاشق شکر و شیر ولرم در یک لیوان بزرگ مخلوط کنید. سپس درب لیوان را بپوشانید و آن را به مدت 10 دقیقه کنار بگذارید تا مایه فعال شود.

مرحله دوم

یک کاسه بردارید و تخم مرغ و بقیه شکر و کره را به آن اضافه کنید. آنها را هم بزنید تا مواد با هم ترکیب شوند. سپس خمیر مایه را به کاسه اضافه کنید.

مرحله سوم

مایه را با مواد مخلوط کرده سپس آرد و نمک را با هم مخلوط کرده و مواد را به صورت کنترل شده الک می کنیم تا خمیر بسیار نرم و لطیفی به دست آید که به دست نچسبد.

مرحله چهارم

وقتی خمیر دیگر به دست نچسبید، آرد اضافه نکنید. خمیر را روی سطح کار آردپاشی شده منتقل کنید و 10 دقیقه ورز دهید. سپس یک کاسه بزرگ را با روغن زیاد چرب کنید.

مرحله پنجم

در این مرحله خمیر را ورز دهید و در ظرفی قرار دهید. سپس روی آن را سلفون بپوشانید و به مدت 1 ساعت تا 1 ساعت و 30 دقیقه در دمای اتاق بگذارید تا خمیر استراحت کند و حجم آن دو برابر شود.

مرحله ششم

در این فاصله باید مواد را آماده کنید. برای این منظور آرد را الک کرده و در ظرف مناسبی بریزید. سپس تابه را روی حرارت بگذارید و به مدت 5 دقیقه تفت دهید تا خامی آرد گرفته شود.

مرحله هفتم

بعد از اینکه آرد خام را الک کردید، کره را به تابه اضافه کنید و خوب هم بزنید تا مواد کاملا مخلوط شوند. حالا شکر را به تابه اضافه کنید.

مرحله هشتم

شکر را با مواد خوب مخلوط کنید سپس دارچین، پودر هل، جوز هندی و وانیل را به تابه اضافه کنید و دوباره مواد را مخلوط کنید. حالا مغز گردو را اضافه کرده و تابه را از روی حرارت بردارید.

طرز تهیه کلوچه خانگیمرحله نهم

فر را با دمای 200 درجه سانتیگراد روشن کنید تا کاملا گرم شود. سپس خمیر را پس از استراحت به سطح کار منتقل کرده و کمی ورز دهید. خمیر را به قطعات گرد 90 تا 100 گرمی تقسیم کنید.

مرحله دهم

حالا داخل هر تکه مقداری پرکننده بریزید و روی آن را بپوشانید. سپس سینی فر را با کاغذ روغنی بپوشانید و خمیر آماده شده را در فر قرار دهید.

مرحله یازدهم

در این مرحله روی خمیر را با مهر ببندید تا شکل بگیرد. حالا یک زعفران دم کرده را با 1 زرده تخم مرغ و 1 قاشق غذاخوری شیر مخلوط کرده و روی کلوچه بمالید.

مرحله دوازدهم

در صورت تمایل مقداری کنجد یا دانه خرفه روی کلوچه ها بپاشید. بعد روی کلوچه سنتی سوراخ هایی ایجاد کنید تا زیاد پف نکنند. سینی را به مدت 10 تا 15 دقیقه در فر می گذاریم تا کلوچه بپزد.

چگونه کلوچه را سرو کنیم؟

بعد از حدود 15 دقیقه شیرینی ها را از فر خارج کنید و بگذارید خنک شوند. در پایان شیرینی ها را در ظرفی بریزید و با چای سرو کنید و نوش جان کنید!

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید