کباب شیشلیک یکی از معروف ترین و قدیمی ترین کباب های ایرانی است. طرز پخت آن با کباب های دیگر مانند کباب کوبیده و چنجه متفاوت است. چون شیشلیک از دنده بره، ماست و زعفران تهیه می شود، کباب کردن آن مهم ترین قسمت تهیه این کباب است.

طرز تهیه کباب شیشلیکچگونه کباب شیشلیک درست کنیم؟

مواد لازم برای تهیه کباب شیشلیک

  • دنده گوشت گاو یا گوسفند 1 کیلوگرم
  • 1 لیوان ماست
  • زعفران دم کرده ۲ قاشق غذاخوری
  • 10 قاشق غذاخوری روغن
  • 3 قاشق غذاخوری آب لیمو
  • 5 عدد پیاز
  • 10 عدد گوجه فرنگی
  • نمک و فلفل به میزان لازم

طرز تهیه کباب شیشلیک

مرحله اول

برای تهیه کباب شیشلیک باید از گوشت گاو یا دنده بره استفاده کنید. البته با دنده بره خوشمزه تر می شود. تنها تفاوت کباب شیشلیک با کباب برگ این است که شیشلیک با استخوان پخته می شود.

گام دوم

برای نتیجه بهتر، گوشت دنده را با چاقوی تیز و سنگین به اندازه های مساوی برش دهید. هنگام خرید، معمولاً می توانید از قصاب بخواهید که گوشت را برای شما برش دهد.

مرحله سوم

پیازها را بشویید و پوست بگیرید. برای گرفتن آب پیاز، آنها را با رنده ریز خرد کنید یا از مخلوط کن استفاده کنید. پیاز رنده شده، ماست، زعفران دم کرده، آبلیمو، روغن و مقداری فلفل را در ظرفی ریخته و مخلوط می کنیم سپس گوشت را داخل مواد می ریزیم.

طرز تهیه کباب شیشلیکمرحله چهارم

سپس آن را حداقل یک شب در یخچال بگذارید. این به ترد شدن کباب شما کمک می کند. نکته: در این مرحله نباید به گوشت نمک اضافه کنید زیرا باعث خشک شدن کباب می شود.

پس از استراحت دنده در طول شب، باید شیشلیک را به سیخ بکشید.

مرحله پنجم

برای سیخ کشیدن استخوان را در دست بگیرید و سپس گوشت را از بالای دنده به سیخ بکشید تا سیخ از وسط دو استخوان دنده رد شود. با این روش کباب ها دیگر روی سیخ نمی چرخند.

مرحله ششم

برای کباب کردن گوشت ها هنگام سیخ زدن باید انحنای تمام دنده ها به یک سمت باشد. نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که گوشت روی استخوان در قسمت بالایی بسیار نازک تر است به طوری که می تواند خیلی سریع بسوزد.

مرحله هفتم

برای جلوگیری از سوختن گوشت، پس از به سیخ کشیدن گوشت، یک فویل آلومینیومی روی استخوان قرار دهید.

مرحله هشتم

هنگام کباب کردن بهتر است از ذغال استفاده کنید اما اگر دسترسی ندارید می توانید شیشلیک ها را در فر یا روی اجاق با حرارت متوسط ​​تهیه کنید. در حین پخت کره را آب کرده و کمی زعفران به آن اضافه کنید و چند بار با قلم مو روی کباب ها بمالید.

مرحله نهم

وقتی کباب ها نیم پز شدند می توانید روی آن ها کمی نمک بپاشید. گوجه فرنگی در زمان کوتاه تری کباب می شود. گوجه فرنگی ها را از وسط نصف کرده و در انتهای پخت شیشلیک روی سیخ می گذاریم.

طرز تهیه کباب شیشلیکچگونه کباب شیشلیک سرو کنیم؟

همچنین می توانید روی گوجه فرنگی ها کمی نمک بپاشید تا آنها را مزه دار کنید. بعد از آماده شدن کباب ها و گوجه فرنگی ها را با برنج زعفرانی سرو کنید. برای طعم بهتر می توانید از کمی کره و برش های لیموی تازه استفاده کنید. نوش جان.

نکات کلیدی برای تهیه کباب شیشلیک

سس کباب به ترد شدن شیشلیک کمک می کند. هر چه این سس غلیظ تر باشد؛ کباب خوشمزه تر خواهد بود. به همین دلیل پس از مخلوط کردن مواد سس کباب، آن را روی حرارت ملایم قرار دهید تا کمی غلیظ شود، سپس روی تکه های گوشت و دنده ها بمالید.

اگر وقت کافی برای گذاشتن دنده ها را برای چند ساعت در یخچال ندارید، از کیوی استفاده کنید! کیوی فرآیند پخت را تسریع می کند. می توانید کباب ها را در ظرفی که کیوی خرد شده در آن ریخته اید تا یک ساعت قرار دهید. کیوی اسیدی است و بافت گوشت را خیلی سریع نرم می کند.

اگر تکه های گوشت مدت زیادی در کیوی له شده بماند، بافت خود را از دست می دهد.

مهمترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که گوشت را هرگز نباید قبل از کباب کردن آب پز کرد. فقط زمانی آن را بجوشانید که در ماهیتابه سرخ کرده باشید.

وقتی صبور باشید بهترین شیشلیک کباب را دریافت خواهید کرد. غذا را روی حرارت ملایم بپزید و در تهیه آن عجله نکنید.

یادتان باشد در مرحله آخر روی گوشت نمک بپاشید! نمک زدن از ابتدا باعث سفت شدن بافت گوشت و جلوگیری از پختن آن می شود.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید