کباب ترش یا به اصطلاح محلی «تورش کباب» نوعی کباب است که خاستگاه آن در شمال ایران است. این غذا مانند سایر غذاهای شمالی بسیار خوشمزه است. کباب ترش برای طرفداران کباب که از طعم کباب های دیگر خسته شده اند و به دنبال کمی تنوع هستند گزینه ای عالی است. راز اصلی ترش مزه کباب استفاده از سبزیجات معطر محلی است.

طرز تهیه کباب ترشچگونه کباب ترش درست کنیم؟

مواد لازم برای طرز تهیه کباب ترش

  • سفارش گوشت گاو 600 گرم
  • 1 فنجان گردوی خرد شده
  • ½ فنجان شربت انار
  • 1 عدد پیاز متوسط
  • 1 حبه سیر
  • 3 قاشق غذاخوری روغن گیاهی
  • 1 عدد گوجه فرنگی متوسط
  • 1 قاشق غذاخوری نعنا خشک
  • نمک و فلفل سیاه به اندازه کافی
  • زعفران دم کرده

طرز تهیه کباب ترشطرز تهیه کباب ترش

مرحله اول

برای تهیه کباب ترش گوشت گاو را تکه تکه کرده و در ظرف مناسبی بریزید. سپس پوست گوجه ها را گرفته و پس از رنده شدن به ظرف حاوی گوشت اضافه می کنیم.

مرحله دوم

در این مرحله پیاز را با سیر رنده کرده و به کاسه اضافه کنید. سپس گردوها را خرد کرده و به کاسه اضافه کنید و با شربت انار و کمی فلفل سیاه به کاسه اضافه کنید.

مرحله سوم

مواد را زیر و رو کنید تا گوشت کاملا مزه دار شود. روی کاسه را با سلفون بپوشانید و به مدت 24 ساعت در یخچال قرار دهید تا گوشت کاملا نرم و مزه دار شود.

مرحله چهارم

نکته مهم در مورد نرم کردن و خوش طعم ترش کباب ترش رستورانی این است که اجازه دهید گوشت به مدت طولانی با مواد مزه دار شود. بعد از 24 ساعت ظرف را از یخچال خارج کرده و کمی نمک به آن اضافه کنید و مخلوط کنید.

مرحله پنجم

در این مرحله زغال را روشن کرده و شروع به سیخ کشیدن کباب ترش خود می کنیم. بعد از سیخ کشیدن، آنها را روی گریل قرار دهید.

طرز تهیه کباب ترشمرحله ششم

این کباب نیازی به دمیدن ندارد زیرا دمیدن باعث می شود کباب بسوزد و هسته آن خام بماند. برای پخت ترش کباب باید با حوصله بایستید و حرکت کنید تا مطمئن شوید که همه طرف ها به یک اندازه خوب پخته شوند.

مرحله هفتم

در بین پخت کباب در صورت تمایل می توانید چند عدد گوجه فرنگی و فلفل سبز را به سیخ بکشید و در کنار کباب ها بپزید.

چگونه کباب ترش را سرو کنیم؟

کباب ها را با گوجه و فلفل کبابی در ظرف مورد نظر می چینیم و با برنج سرو می کنیم (بعضی ها دوست دارند کباب خود را با نان سرو کنند.) زیتون پرورده و سبزی تازه ایرانی مناسب ترین رویه کباب ترش است.

طرز تهیه کباب ترشنکات کلیدی برای طرز تهیه کباب ترش

برای تهیه کباب ترش به هیچ عنوان گوشت را نکوبید; زیرا با این روش فقط آب بین بافت های گوشت خارج می شود و باعث سفت شدن گوشت می شود.

برای این غذا از پیاز متوسط ​​استفاده کنید. از آنجایی که دارای بافتی منسجم و آبدار است، ویژگی که در پیازهای بزرگ یافت نمی شود.

سس سویا به نرم شدن بافت گوشت کمک می کند و به دلیل طعم شوری که دارد نیازی به نمک نیست.

برخی از افراد از کیوی نارس یا انجیر خام برای طعم دادن و نرم شدن گوشت استفاده می کنند که در این صورت باید آن را در یکی دو ساعت آخر به گوشت اضافه کنید تا بافت آن از هم نپاشد.

به جای استفاده از گردو خرد شده، می توانید از آجیل آسیاب شده استفاده کنید. بهتر است سعی کنید مقدار زیادی آجیل آسیاب شده را با کباب مخلوط نکنید. در غیر این صورت از پختن درست آن جلوگیری می کند و ممکن است باعث سوختن کباب شود.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید