کباب برگ یکی از کباب های قدیمی و سنتی است که در بین ایرانیان طرفداران زیادی دارد. این کباب به عنوان یکی از مجلل ترین کباب ها شناخته می شود. کباب برگ در گذشته فقط با گوشت گوسفندی درجه یک تهیه می شد، اما امروزه این کباب خوشمزه را با گوشت های سفید مانند مرغ نیز تهیه می کنند. کباب برگ به دلیل استفاده از گوشت گوسفندی به عنوان یکی از گران ترین کباب های ایرانی نیز شناخته می شود. با دستور پخت کباب برگ خوشمزه با نجوا نیوز همراه باشید.

طرز تهیه کباب برگچگونه کباب برگ درست کنیم؟

اگر از طرفداران کباب برگ رستورانی هستید و فکر می کنید برای خوردن یک کباب خوش طعم حتما باید به رستوران بروید، در اشتباهید. این غذای خوشمزه را به راحتی می توانید در منزل تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید. راز کباب برگ یک رستوران در انتخاب گوشت آن است، پس به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشید. نکته مهم این است که گوشت باید نرم باشد. برای پخت برگ کباب می توان از گوشت گاو یا گوسفند استفاده کرد اما گوشت گوسفند گزینه بهتری است.

مواد لازم برای تهیه کباب برگ

  • 500 گرم گوشت گوسفند (پشت بره)
  • 2 عدد پیاز متوسط
  • روغن مایع 4 قاشق غذاخوری
  • زعفران دم کرده ۴ قاشق غذاخوری
  • 50 گرم کره
  • نمک و فلفل سیاه به میزان لازم

طرز تهیه کباب برگطرز تهیه کباب برگ

مرحله اول

برای تهیه کباب برگ ابتدا گوشت را روی سطح کار قرار دهید سپس با گوشت کوب یا پشت چاقو خوب نرم کنید تا کاملا صاف شود و ضخامت آن در تمام قسمت های گوشت به نیم سانتی متر برسد.

مرحله دوم

اگر گوشت خیلی کلفت بود، می توانید آن را از عرض به دو قسمت تقسیم کنید. بعد از اینکه گوشت را خوب نرم کردیم باید برش بزنیم. بهترین عرض برای سیخ کشیدن کباب 4 انگشتی است که اگر در خانه کباب برگ درست می کنید می توانید کمی کمتر آن را در نظر بگیرید.

مرحله سوم

پس از برش و آماده شدن گوشت، آن را در ظرف مناسبی بریزید، سپس روغن مایع را به همراه پیاز خرد شده، زعفران و مقداری نمک و فلفل سیاه به ظرف حاوی گوشت اضافه کنید.

مرحله چهارم

حالا مواد را خوب مخلوط کنید تا مواد طعم دهنده تمام قسمت های گوشت را بپوشاند سپس سلفون را داخل کاسه قرار دهید و حداقل 8 ساعت در یخچال قرار دهید تا گوشت مزه دار شود.

طرز تهیه کباب برگمرحله پنجم

بعد از اینکه گوشت به خوبی مزه دار شد آن را به سطح کار منتقل کنید سپس گوشت را با دست محکم بگیرید و سیخ را با کمی فشار داخل گوشت فشار دهید. به همین ترتیب بقیه کباب ها را به سیخ بکشید.

مرحله ششم

بعد از سیخ کشیدن همه کباب ها لبه های گوشت از سیخ خارج می شود که جای نگرانی نیست چون وقتی کمی گرم شود کاملا صاف می ایستد. حالا وقت آن است که زغال را روشن کرده و کباب ها را روی گریل بپزید.

مرحله هفتم

حالا سیخ ها را مدام بچرخانید تا همه طرف کباب برگ بپزد. در حین پختن کباب ها، کره را در ظرف کوچکی آب کرده و زعفران دم کرده را اضافه کرده و با کره مخلوط کنید. در اواسط پخت کباب، سس کره را با قلم مو روی کباب ها بمالید. مالیدن کره روی کباب باعث لذیذتر شدن کباب شده و از خشک شدن آن جلوگیری می کند. بعد گوجه ها را از وسط نصف کرده و به سیخ بکشید. سپس آن را در کنار کباب ها قرار دهید تا کمی کباب شود.

چگونه کباب برگ را سرو کنیم؟

پس از آماده شدن کباب آن را با نان یا برنج سرو کنید. گوجه فرنگی ها را جداگانه گریل کنید و در کنار برنج یا نان سرو کنید. می توانید کباب ها را با سماق نیز مزه دار کنید.

طرز تهیه کباب برگنکات کلیدی برای طرز تهیه کباب برگ

برای تهیه یک برگ کباب خوشمزه باید گوشت مزه دار شده را حداقل 6 ساعت در یخچال بگذارید (بهتر است یک شب در یخچال بگذارید) تا کباب برگ نرمی داشته باشید.

برخی از افراد ترجیح می دهند یک کیوی را در ظرف گوشت رنده کنند تا گوشت نرم شود. طرز تهیه کباب با کیوی به این صورت است که کیوی را در ظرف رنده کرده و مواد را خوب مخلوط کرده و در یخچال قرار دهید.

هنگام سیخ کشیدن کباب باید تکه های گوشت را روی تخته گوشت قرار داده و با دست ثابت نگه داریم سپس سیخ را از داخل گوشت رد کرده و همه گوشت ها را به همین ترتیب به سیخ بکشیم.

درست کردن این کباب با مرغ نیز مرسوم است. برای تهیه برگ کباب با مرغ، مرغ را مزه دار کنید، به همین ترتیب با چرخ گوشت بکوبید و با چاقو و سیخ برش دهید.

مراقب باشید هرگز از نمک برای چاشنی گوشت قرمز استفاده نکنید زیرا باعث سفت شدن آن می شود.

وقتی پیاز را به گوشت اضافه می کنید فقط رنگ گوشت تغییر می کند و داخل گوشت قرمز می ماند. بنابراین، نگران آن نباشید.

اگر می خواهید مطمئن شوید که گوشت انتخابی شما گوشت گوسفندی است، گوشت باید بافت چربی داشته باشد.

اندازه چاقویی که با آن به گوشت می زنید باید به اندازه خود گوشت باشد تا تمام قسمت های گوشت با چاقو زده شده باشد.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید