پشمک خانگی، شیرین و خوش طعم. بله، ما در مورد پشمک صحبت می کنیم . ممکن است کنجکاو باشید که بدانید چیست. پشمک یک شیرینی نخی ایرانی یا در اصطلاح عامیانه به نام نبات پنبه ای است که صرفاً از شکر تهیه می شود.

قبلاً نوعی پشمک به رنگ سفید با بافت ابریشمی بود. اکنون می توانید طعم های مختلفی از آن مانند پشمک وانیلی، شکلاتی و حتی زعفرانی را پیدا کنید. ایرانی ها این شیرینی را دوست دارند و گردشگرانی که به ایران سفر می کنند هم همینطور. پشمک بدون شک یکی از اولین چیزهایی است که گردشگران از ایران با خود می برند.

طرز تهیه پشمک خانگیدر این راستا، بیایید طرز تهیه پشمک را در خانه یاد بگیریم و از مواد تشکیل دهنده آن مطلع شویم، زیرا همه ما نمی توانیم به ایران سفر کنیم یا شانس چشیدن پشمک های خوشمزه را پیدا کنیم. از طرفی این شیرینی بسیار خوشمزه است و کودکان و بزرگسالان از آن لذت خواهند برد. با این حال، این ماده غذایی سرشار از قند است، پس زیاده روی نکنید!

پشمک در ایران یکی از سوغاتی های زیبای یزد و سایر شیرینی های باستانی ایران مانند قطاب ، حاجی بادام و دیگر خوراکی های خوشمزه است. امیدواریم بتوانید پشمک را در خانه درست کنید و از طعم آن لذت ببرید.

مواد لازم برای طرز تهیه پشمک خانگی

پشمک بیشترین تعداد مواد گیاهی را دارد. به عنوان یک گیاهخوار یا وگان می توانید این شیرینی پنبه ایرانی را به صورت پهلو درست کنید و بخورید. تنها چیزی که برای تهیه آن نیاز دارید موادی است که در زیر به آنها اشاره می کنیم. حتما همانطور که در طرز تهیه گفته شده عمل کنید تا از طعم پشمک خانگی لذت ببرید.

مواد تشکیل دهنده عبارتند از:

قند 1 کیلو گرم
آرد سفید 200 گرم
سرکه 3/1 قاشق غذاخوری
روغن 400 گرم

 

طرز تهیه پشمک خانگیطرز تهیه پشمک خانگی

ادامه دهید و با اولین مرحله که حل کردن شکر است شروع کنید.

پس از حل شدن، مخلوط را در ظرفی جداگانه بریزید و روی اجاق قرار دهید. کمی به آن زمان بدهید و اجازه دهید شربت بجوشد.

سرکه را به آن اضافه کنید، کمی شروع به هم زدن کنید و اجازه دهید مخلوط غلیظ شود.

ظرف سینی را که می‌خواهید برای این کار استفاده کنید، و پس از غلیظ شدن و آماده شدن مخلوط را در سینی بریزید.

وقتی شربت خنک شد شبیه خمیر می شود.

اکنون تنها کاری که باید انجام دهید این است که خمیر را ورز دهید و به شکل نان درآورید.

طرز تهیه پشمک خانگیآرد را در روغن تفت دهید و به سینی اضافه کنید. آب نبات را در سینی قرار دهید، بکشید و به شکل هشت در بیاورید و این کار را بارها و بارها تکرار کنید تا شبیه آب نبات پنبه شود.

بعد از اینکه حالت پنبه ای به خود گرفت، آماده سرو است. به یاد داشته باشید که می توانید طعم های دلخواه خود را به آن اضافه کنید. می توانید از تهیه پشمک وانیلی یا حتی شکلاتی لذت ببرید. پشمک های خانگی خود را با پسته تزیین کنید و به طعم آن ها اضافه کنید.

پشمک یک خوراکی خوشمزه است که می توان آن را در مهمانی ها سرو کرد اما در استفاده از آن زیاده روی نکنید. این شیرینی سرشار از قند است و برای همه مضر است نه فقط افراد دیابتی. پرخوری نکنید، زیرا هیپرگلیسمی در واقع خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد. قند زیاد در این میان وعده نیز می تواند به دندان های شما آسیب برساند و باعث پوسیدگی دندان در کودک شما شود.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید