هویج پلو چیزی فراتر از یک غذای خوشمزه برنج ایرانی است. در عوض، این یک تجربه و یک مقصد است، مانند یک تمبر در پایان یک سفر عجیب و غریب! این غذا یک سفر رنگ و طعم است! امروزه به لطف اینترنت، ما خوش شانس هستیم که می توانیم غذاهای مختلف محلی و ملی را در خانه میل کنیم.

هویج پلو در بالای لیست 5 غذای برنج ایرانی برای همه ایرانی ها و خارجی ها قرار دارد.

چیزی که این غذا را بسیار متمایز می کند، ترکیب ظریفی از سادگی و مواد است که برای غذاهای بسیار خوش طعم، کمی شیرین و معطر مفید است.

هویج پلوالبته هر منطقه با افزودن طعم هایی مانند دارچین، زیره، گلبرگ های گل رز و گلاب، تنوع خود را در این غذا ایجاد می کند. افزودن چند عدد کشمش و خرما نیز به این غذا رایج است.

این یک نمونه عالی از غذاهای ایرانی است که به راحتی می توان آن را مطابق با سلیقه و ذائقه شما سفارشی کرد. به عنوان مثال، مرغ را می توان با گوشت بره یا گوشت گاو بخارپز جایگزین کرد.

مواد لازم برای طرز تهیه هویج پلو برای 4 نفر

گوشت مرغ 500 گرم
برنج 3 پیمانه
شکر 1/3 پیمانه
زرشک ½ پیمانه
هویج 6 عدد متوسط
زعفران دم کرده 2 قاشق غذاخوری
پیاز 2 عدد بزرگ
خلال پوست پرتقال ¼ پیمانه
روغن به میزان لازم
نمک، زردچوبه، فلفل به میزان لازم
خلال بادام و پسته به دلخواه

 

هویج پلوطرز تهیه هویج پلو برای 4 نفر

مرحله 1: زعفران. از هاون صاف استفاده کنید و زعفران را آسیاب کنید و آب داغ را اضافه کنید و هم بزنید و کنار بگذارید.

مرحله 2: پرتقال را پوست بگیرید و تا جایی که ممکن است مغز آن را جدا کنید. پوست پرتقال را نازک به صورت چوب کبریت برش دهید.

مرحله 3: پوست پرتقال را با آب و شکر در یک قابلمه کوچک بریزید، هم بزنید و بگذارید تا به آرامی بجوشد. روی حرارت متوسط ​​به مدت 15 دقیقه بدون درب یا تا زمانی که آب و شکر بجوشد تا مقدار کمی شربت بجوشد. کنار بگذارید.

مرحله 4: در یک قابلمه بزرگ و سنگین، پیازها را در 2 قاشق غذاخوری روغن روی حرارت متوسط ​​تا زیاد حدود 10 دقیقه تفت دهید. زردچوبه، نمک و فلفل را اضافه کنید و ۲ دقیقه دیگر تفت دهید.

مرحله 5: از ماهیتابه خارج کنید و کنار بگذارید. یک قاشق غذاخوری روغن باقی مانده را به همان ماهیتابه اضافه کنید و مرغ ها را به مدت 5 دقیقه از دو طرف روی حرارت متوسط ​​به بالا بپزید. پیازها را در ماهیتابه برگردانید، 1 فنجان آب اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.

مرحله 6: روی مرغ را بپوشانید و به مدت 75 تا 90 دقیقه روی حرارت ملایم بپزید تا مرغ کاملا نرم شود. مرغ را تا نیمه برگردانید و سطح مایع را بررسی کنید. در صورت لزوم، در حین پخت مقدار کمی آب اضافه کنید. با این حال، مراقب باشید که ظرف آماده آبکی نشود.

هویج پلومرحله هفتم: سه ​​قاشق غذاخوری آب زعفران اضافه کنید و پس از پخته شدن مرغ، هم بزنید. 5 دقیقه بپزید و از اجاق گاز بردارید.

مرحله هشتم: هویج را حدود 5 دقیقه تفت دهید، پوست پرتقال، شربت و سه قاشق غذاخوری آب زعفران را اضافه کنید و 1 دقیقه دیگر تفت دهید. لطفا آن را از روی اجاق بردارید و کنار بگذارید.

مرحله نهم: یک قابلمه با کف بزرگ و سنگین انتخاب کنید، روی آن را بپوشانید و 8 فنجان آب و نمک را به جوش بیاورید و برنج شسته شده را اضافه کنید. وقتی برنج پخته شد، برنج را ابکش کنید کنید.

مرحله 10: برنج را همراه با مایه هویج پلو به صورت لایه لایه داخل قابلمه ریخته و این کار را تا تمام شدن مواد ادامه دهید. در قابلمه را همراه با یک دمکنی بسته و آن را روی حرارت کم قرار دهید تا هویج پلو به مدت ۴۵ الی ۶۰ دقیقه به خوبی پخته شود. سپس غذا را به ظرف سرو موردنظر منتقل کرده و آن را میل کنید.

آنقدرها هم که در ابتدا فکر می کردید سخت نیست. هویج پلو غذای فوق العاده ای است که همه در ایران دوست دارند و حتی در خارج از مرزهای ایران نیز تقاضای قابل توجهی را نشان داده است.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید