درست کردن این مربای زردآلو نه تنها لذت بخش است، بلکه بسیار خوشمزه است، که مانند دیگر مرباها به عنوان صبحانه سرو می شود. زردآلو خاصیت زیادی دارد و به عملکرد دستگاه گوارش کمک شایانی می کند. همچنین مزه مربای زردآلو شبیه مربای قیس است، الیته باید گفت که ماندگاری این مربا کمتر از آن بوده و همچنین مقرون به صرفه تر است.

برای مشاهده طرز تهیه مربای زردآلو و ترفندهای کلیدی برای خوشمزه شدن این مربا در ادامه با نجوا نیوز همراه شوید.

طرز تهیه مربا زرد آلو

مواد لارم برای طرز تهیه مربای زردآلو

مقدار مواد لازم
2 کیلو زردآلو
1 کیلو شکر
3 قاشق غذا خوری زغفران دم کرده
2 قاشق غذا خوری گلاب
1 قاشق غذا خوری آب لیمو ترش تازه

 

طرز تهیه مربا زرد آلو به ساده ترین روش

زمان پخت مربای زردآلو

30 دقیقه آماده سازی
60 دقیقه زمان پخت
90 دقیقه مجموعه زمان پخت

 

طرز تهیه مربا زرد آلو

مراحل تهیه مربای زردآلو

ابتدا زردآلو را به خوبی بشورید و زمان بدهید آب آن گرفته شود، سپس هسته آن را در بیاورید، این روند به دلخواه شماست می توانید مربا زردآلو را بدون هسته، با هسته و یا به صورت مکعبی خرد کنید و این کاملا سلیقه ای می باشد.

یک ظرف مناسب و نسبتا بزرگ انتخاب کنید تا هنگام مخلوط کردن زردآلوها له نشود.

زردآلو و شکر را به صورت لایه به لایه درون ظرف بریزید و حدود یک ساعت اجازه دهید به همین صورت بماند تا زردآلو به خوبی آب بیندازد. این روند باعث می شود دیگر به مواد خود آب اضافه نکنید.

ظرف خود را بر روی شعله گاز قرار دهید و اجازه دهید به جوش بیاید و شکر آب شود.

به آرامی شروع به مخلوط کردن مواد خود کنید تا همه شکرها آب شود. خیلی با احتیاط این روند را انجام دهید تا زردآلو له نشود. آرام آرام مربا شروع به جوشیدن و کف کردن می کند و بالا می آید مراقب باشید تا سر نرود.

به طور کلی برای به قوام آمدن مربا نباید بیشتر از 30 دقیقه طول بکشد به خاطر اینکه میوه ها له می شود این نکته را در نظر بگیرید که تا آخر پخت مربا شعله گاز باید متوسط باشد زیرا اگر حرارت گاز زیاد باشد باعث له شدن و اگر شعله گاز کم باشد باعث می شود روند پخت کند پیش برود.

نکته مهمی که در طرز تهیه مربای زردآلو مهم است، جمع کردن کف روی مرباست که باعث می شود مربای شما خوش رنگ تر و شفاف تر شود.

هر زمانی که احساس کردید مربای شما قوام آمده است، کافی است چند قطره از شیره را بین دو انگشت خود تست کنید، اگر حالت کشسانی داشت و شل نبود بعنی آماده است.

وقتی مربای شما به این مرحله رسید گلاب و زعفران را اضافه کنید و کافی است یک قل بخورد و شعله را خاموش کنید و اجازه دهید مربا به حجم اولیه خود برسد و بعد از آن با قاشق کف های باقی مانده را بردارید.

اجازه دهید مربای شما در همان ظرف خنک شود و بعد داخل ظرف مورد نظر بریزید و داخل یخچال نگهداری کنید.

می توانید به دلخواه هسته زردآلو را بشکنید (حتما تست کنید که تلخ نباشد) مغز هسته ها را در ظرفی قرار دهید و مقداری آب جوش به آن اضافه کنید اجازه دهید تا آب جوش خنک شود، حالا می توانید مغزها را پوست کنید و به مربای خود اضافه کنید این کار باعث خوشمزه تر شدن و زیبایی مربای شما می شود.

 

 

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید