قورمه سبزی به طرز لذیذی خوش طعم و مملو از طعم چند سبزی مختلف است. به طور سنتی بر روی برنج سفید (پولو) سرو می شود.

طرز تهیه خورشت قرمه سبزیقرمه سبزی چیست؟

قورمه سبزی که برخی به آن «غذای ملی ایران» می‌گویند، خورشتی است که از چند نوع سبزی، لوبیا قرمز، لیموترش و گوشت بره درست می‌شود. پایه این غذای شگفت‌انگیز سبزی‌هایی است که در روغن تفت داده شده و با گوشت بره و لوبیا مخلوط شده و روی حرارت متوسط ​​پخته شده و سپس با برنج ایرانی و تهدیگ یا کته سرو می‌شود.

مواد تشکیل دهنده و جایگزین ها

بیایید نگاهی به لیست مواد تشکیل دهنده بیندازیم. برای درست کردن این خورشت خوشمزه به سبزی و گوشت بره و همچنین چند غذای اصلی ایرانی نیاز دارید. در اینجا نکاتی در مورد هر یک از مواد تشکیل دهنده وجود دارد:

سبزی:  جعفری، گشنیز، پیازچه و شنبلیله، اگر شنبلیله تازه در دسترس نیست، همیشه می توانید نسخه خشک شده را پیدا کنید، که به همان اندازه کار می کند. حتما از شنبلیله زیاد استفاده نکنید چون طعم خورش شما را تلخ می کند. همچنین می توانید این غذا را با استفاده از سبزی های خشک درست کنید که در ادامه به آن می پردازیم.

گوشت:  قورمه سبزی را به طور سنتی با تکه های گوسفندی درست می کنند که به قطعات کوچک بریده می شود. با این حال، طعم آن با گوشت خورش گاو نیز عالی است. همچنین اگر می خواهید این غذا را گیاهی کنید، می توانید گوشت را به راحتی کنار بگذارید.

لوبیا: اکثر دستور العمل ها به یکی از سه نوع مختلف لوبیا نیاز دارند: لوبیا چیتی، لوبیا چشم بلبلی یا لوبیا قرمز.

لیموهای خشک ایرانی:  که به نام لیمو امانی نیز شناخته می شود، طعم ترش و لطیفی شگفت انگیزی به غذا می دهد. آنها با لیموهای معمولی متفاوت هستند زیرا خشک می شوند و رنگ آنها قهوه ای روشن است.

طرز تهیه خورشت قرمه سبزیطرز تهیه قرمه سبزی برای 4 نفر

  • گوشت خورشتی:۳۰۰ گرم
  • سبزی خورشتی: ۵۰۰ گرم
  • لوبیا قرمز: ۲۰۰ گرم
  • پیاز: ۱ عدد
  • لیمو عمانی: ۲ عدد
  • روغن: ۳ قاشق غذاخوری
  • زردچوبه، فلفل سیاه و نمک: به میزان لازم
  • ادویه مخصوص قورمه سبزی : یک قاشق مرباخوری

درست کردن این غذای کلاسیک ایرانی نیاز به مهارت خاصی ندارد و در واقع بسیار ساده است اگر دستور پخت را به دقت دنبال کنید.

اگر از لوبیا خشک شده استفاده می کنید، آن را به مدت 3 تا 8 ساعت در آب خیس کنید.

سبزی ها را بشویید و کاملا خشک کنید. آنها را ریز خرد کنید و کنار بگذارید.

روغن نباتی را در یک تابه بزرگ گرم کنید و پس از داغ شدن، سبزی ها را حدود 15 دقیقه تفت دهید تا رنگ آن ها کمی تیره و معطر شوند. حرارت را خاموش کنید و سبزی ها را کنار بگذارید.

روغن نباتی را در یک قابلمه بزرگ گرم کنید و پیاز را تفت دهید تا طلایی شود. گوشت بره و زردچوبه را اضافه کنید. حدود 5-7 دقیقه بپزید و هر از گاهی هم بزنید تا گوشت بره از همه طرف سرخ شود.

به آب اضافه کنید و بگذارید بجوشد. لوبیای خیس شده را بشویید و به گوشت بره اضافه کنید. در آن را بگذارید و 30 دقیقه بپزید.

سبزی سرخ شده را به خورش اضافه کنید. اجازه دهید خورشت قرمه سبزی شما با شعله کم پخته شود و به گفته ای جا بیفتد این روند حدود سه الی چهار ساعت زمان می برد و در آخر

لیموهای خشک را با چنگال سوراخ کرده و به همراه ادویه ها به خورش اضافه کنید. بعد از نیم ساعت خورشت قرمه سبزی شما آماده است.

می توانید با برنج سرو کنید.

طرز تهیه خورشت قرمه سبزیقرمه سبزی با سبزی خشک

جالب است بدانید که می توانید این خورش سبزی کلاسیک ایرانی را با استفاده از سبزی خشک درست کنید. برای تهیه این خورش ایرانی می توانید مخلوط سبزی خشک را در اینجا (لینک وابسته) پیدا کنید. من شخصاً به دو دلیل استفاده از سبزی های خشک را به گیاهان تازه ترجیح می دهم: اول اینکه خیلی راحت تر از شستن سبزی ها، خشک کردن و خرد کردن آنها است و دوم اینکه استفاده از سبزی های خشک کل زمان پخت شما را کاهش می دهد.

برای هر نفر به 5 قاشق غذاخوری مخلوط سبزی خشک قورمه سبزی نیاز دارید. سبزی های خشک را به مدت 10 دقیقه در آب خیس کنید و به شدت فشار دهید تا تمام آب آن خارج شود. یک تابه بزرگ را روی حرارت متوسط ​​گرم کنید و پس از داغ شدن، سبزی ها را به مدت 10 تا 15 دقیقه تفت دهید تا آب اضافی آن تبخیر شود. سپس حدود ⅓ فنجان روغن نباتی را اضافه کنید و به مدت 15-25 دقیقه تفت دهید تا گیاهان معطر و کمی تیره رنگ شوند. حرارت را خاموش کنید و کنار بگذارید.

روغن نباتی را در یک قابلمه بزرگ گرم کنید و پیاز را تفت دهید تا طلایی شود. گوشت گوسفند مکعبی و زردچوبه را اضافه کنید. تفت دهید تا همه طرف آن طلایی شود. آب اضافه کنید و آن را به جوش بیاورید. حبوبات خیس شده را آبکشی کرده و به خورش اضافه کنید. در ظرف را گذاشته و حدود 60 دقیقه بپزید.

بعد از 60 دقیقه سبزی سرخ شده را به خورش اضافه کنید و خوب هم بزنید. روی آن را بپوشانید و حدود 2 ساعت بپزید. لیموهای خشک را سوراخ کنید و به خورش اضافه کنید. 15 تا 20 دقیقه بپزید. با برنج سفید سرو کنید.

طرز تهیه خورشت قرمه سبزی قرمه سبزی یا استفاده از آرام پز

استفاده از آرام پز برای تهیه خورش نیز مرسوم است، زیرا ایرانی ها معتقدند که هر چه بیشتر بپزد، خوشمزه تر می شود. اگر این خورش را در آرام پز درست می کنید، حتما از کنسرو لوبیا استفاده کنید.

اگر از اجاق گاز آهسته استفاده می کنید، سبزی های سرخ شده، پیاز و گوشت بره را طبق دستورالعمل در کارت دستور تهیه کنید. گوشت بره و پیاز سرخ شده و سبزی ها را در آرام پز بریزید و آب اضافه کنید. روی آن را بپوشانید و به مدت 6 ساعت با حرارت کم بپزید. پس از پخته شدن کامل بره، کنسرو لوبیا و لیموترش خشک ایرانی را به آن اضافه کنید. 30 دقیقه با حرارت زیاد بپزید. سپس آن را با مقداری برنج سفید گرم سرو کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید