فالوده شیرازی یکی از کلاسیک ترین و قدیمی ترین دسرهای ایرانی است که همه مردم ایران آن را دوست دارند. گفته می شود که این دسر اولین دسر منجمد ساخته شده در تاریخ حدود 400 سال قبل از میلاد در شیراز، شهری زیبا در شرق ایران است. به همین دلیل به دسر فالوده شیرازی می گوییم. شیراز انواع غذاهای خوش طعم از جمله کلام پلو و آلبالو پلو و دسرهای خوش طعمی مانند مسقطی دارد.

طرز تهیه فالوده شیرازی خانگیفالوده از رشته نودل نیمه منجمد با طعم ترش و شیرین تشکیل شده است که با نت های گلی گلاب مشخص می شود. این یک بافت منحصر به فرد دارد که به طور جادویی روی زبان شما حل می شود. به شما قول می دهم که شبیه هیچ دسر دیگری که قبلا امتحان کرده اید نیست. پس از پیروی از دستور پخت فالوده ما، دسر استثنایی خود را برای روزهای گرم تابستان پیدا خواهید کرد! آن را با آبلیموی تازه امتحان کنید و از طعم آن لذت ببرید. در ایران مردم فالوده را با زعفران ایرانی و بستنی پسته ای به نام باستانی سوناتی سرو می کنند که این دو ترکیب بسیار خوبی را ایجاد می کنند. اما فالوده به خودی خود یک دسر عالی محسوب می شود. بنابراین، بیایید بدون هیچ مقدمه ای به سراغ دستور پخت فالوده شیرازی برویم.

مواد لازم  برای طرز تهیه فالوده شیرازی خانگی

نودل رشته ای آماده 50 گرم
شکر 150 گرم
گلاب 2 قاشق غذا خوری
آب 3 فنجان
آب لیمو ترش به مقدار لازم
پسته خلال شده برای تزیین(اختیاری)
شربت آلبالو به مقدار لازم

 

طرز تهیه فالوده شیرازی خانگیطرز تهیه فالوده شیرازی

ابتدا آب و شکر را در یک قابلمه متوسط ​​مخلوط کرده و روی حرارت متوسط ​​قرار دهید تا بپزد. سپس حرارت را کم کنید و مرتب هم بزنید تا شکر حل شود.

حالا قابلمه را از روی حرارت بردارید و گلاب را به مخلوط اضافه کنید. آن را در ظرف مناسبی بریزید و به مدت 30 دقیقه بدون درب در فریزر قرار دهید.

در این زمان رشته نودل را بر اساس جهت بسته بندی آنها بپزید. باید حدود 5 دقیقه آنها را در آب جوش خیس کنید و بعد رشته ها آماده هستند.

نودل ها را صاف کرده و با آب سرد بشویید. سپس بگذارید در صافی خشک شوند. بعد از چند دقیقه نودل ها را به اندازه دلخواه برش دهید.

طرز تهیه فالوده شیرازی خانگیرشته های برش خورده را با شربت مخلوط کرده و دوباره بدون درب به مدت یک ساعت در فریزر قرار دهید.

بعد از یک ساعت مخلوط را از فریزر خارج کرده و قسمت های یخ زده را بتراشید تا کاملا مخلوط شوند.

دوباره مخلوط را به مدت یک ساعت دیگر در فریزر قرار دهید.

بعد از این مدت آن را از فریزر خارج کرده و یک بار دیگر مخلوط را هم بزنید تا نیمه یخ زده و راحت خورده شود. حالا فالوده خوشمزه ما آماده است!

طرز سرو فالوده شیرازی خانگی

برای سرو فالوده شیرازی آن را در ظرف های سرو بریزید. بر اساس ذائقه خود می توانید آن را همراه با آبلیمو یا شربت آلبالو سرو کنید. من عاشق فالوده با مقدار زیادی آبلیمو هستم. طعم بهشت ​​می دهد! فالوده خود را با خلال پسته، آلبالو و لیمو ترش تزیین کنید.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید