سوپ جو یکی از معروف ترین سوپ های ایرانی است که در رستوران ها نیز سرو می شود. برخلاف تصور اکثر مردم، وجود مواد مغذی و ویتامین های مختلف در سوپ جو ایرانی این غذا را به یک وعده غذایی کامل تبدیل کرده است. این سوپ بیشتر در مجالس و مهمانی ها سرو می شود. برای یادگیری طرز تهیه سوپ جو، با نجوا نیوز همراه باشید.

طرز تهیه سوپ جوچگونه سوپ جو درست کنیم؟

  • 1 فنجان جو پوست کنده
  • ½ سینه مرغ
  • 1 عدد هویج متوسط
  • 1 عدد لیمو بزرگ
  • 2 عدد پیاز متوسط
  • رب گوجه فرنگی 2 قاشق غذاخوری
  • جعفری برای تزئین
  • نمک و فلفل سیاه به میزان لازم
  • زردچوبه و روغن به میزان لازم

طرز تهیه سوپ جوطرز تهیه سوپ جو

مرحله اول

جو را چند ساعت (حداقل دو ساعت) خیس کنید تا زودتر بپزد. توصیه می کنیم هر زمان که می خواهید سوپ جو درست کنید، جو را فورا خیس کنید تا زمان پختن سوپ را تلف نکنید.

مرحله دوم

بعد از اینکه جو خوب خیس خورد، آنها را با 5 تا 6 لیوان آب در قابلمه بریزید و با حرارت ملایم بگذارید بپزد. البته هنگام پخت جو باید به قابلمه توجه کنید و هر چند وقت یکبار آنها را هم بزنید تا به ته قابلمه نچسبد.

مرحله سوم

جو حدود یک ساعت طول می کشد تا با حرارت ملایم بپزد تا نرم شود. در حین پخت جو می توانید مواد دیگری را تهیه کنید. حالا مرغ را با یکی از پیازها و کمی ادویه زردچوبه و آب در قابلمه کوچکی بریزید تا بپزد.

مرحله چهارم

پیاز را نگینی خرد کنید و در تابه ای با کمی روغن تفت دهید تا نرم شود. توجه داشته باشید که در این مرحله باید از روغن کمی استفاده کنید زیرا روغن زیاد سوپ شما را چرب می کند.

طرز تهیه سوپ جومرحله پنجم

پس از نرم شدن پیاز، هویج را به قطعات کوچک خرد کرده و به پیاز اضافه کنید. هویج را کمی تفت دهید سپس زردچوبه و فلفل سیاه را به مواد اضافه کنید. یک دقیقه دیگر آنها را سرخ کنید تا با ادویه ها مخلوط شوند سپس از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید.

مرحله ششم

بعد از اینکه سینه مرغ کاملاً پخت، آن را به قطعات کوچک خرد کرده و با پیاز و هویج به تابه اضافه کنید. تابه را روی حرارت بگذارید و تفت دهید تا مواد با هم ترکیب شوند و تکه های مرغ سرخ شوند. سپس رب گوجه فرنگی را اضافه کنید و خوب تفت دهید تا کاملا سرخ شود. سرخ کردن رب گوجه فرنگی طعم و رنگ سوپ را در پایان پخت عالی می کند.

مرحله هفتم

بعد از اینکه جو حدود یک ساعت با حرارت ملایم پخت، مواد (مخلوط پیاز، هویج و مرغ) را به جو اضافه کنید و یک تا یک و نیم ساعت دیگر اجازه دهید سوپ با حرارت بسیار ملایم بپزد.

مرحله هشتم

نکته مهم در مورد سوپ جو قرمز این است که هر چه بیشتر با حرارت ملایم بپزد، خوشمزه تر می شود. نمک و فلفل را در 15 دقیقه آخر پخت سوپ تست کنید. می توانید در این مرحله آبلیمو را اضافه کنید یا بعد از آماده شدن سوپ آن را در کناره سرو کنید.

مرحله نهم

در 5 دقیقه آخر پخت، جعفری را خرد کرده و روی سوپ بریزید.

توجه: بعد از افزودن جعفری درب قابلمه را نگذارید زیرا ظاهر آن در آخر خوب نمی شود. می توانید روی آن جعفری هم بزنید.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید