زیتون پرورده یکی از پرطرفدارترین مخلفات در ایران است. همچنین، زمانی که حوصله دارید، می تواند یک میان وعده لذت بخش باشد. خیلی سریع شما را شارژ می کند. زیتون پرورده زیتونی است که با گردو، رب انار، سیر و سبزی ترش شده است. زیتون ایرانی ما اصالتاً از شمال ایران و عمدتاً استان گیلان است. میرزا قاسمی  یکی دیگر از غذاهای شمال ایران است که می توانید آن را خیلی سریع بپزید، آن را از دست ندهید.

می توانید به سادگی زیتون پرورده را در خانه خود درست کنید. درست کردن غذا در خانه مزیتی دارد زیرا می توانید طعم هایی را که دوست دارید مدیریت کنید و آنها را به روشی که ترجیح می دهید تنظیم کنید. برای درست کردن این غذای فوق العاده با نجوا نیوز همراه باشید.

طرز تهیه زیتون پروردهمواد لازم برای طرز تهیه زیتون پرورده

برای تهیه زیتون پرونده به مواد ساده ای مانند زیتون سبز، روغن زیتون، رب انار، گردو و گیاهانی مانند گشنیز و برگ نعناع نیاز داریم. رب انار را می توانید از فروشگاه ها یا برخی از فروشگاه های اینترنتی خریداری کنید. خوب، وقت آن است که آن را تهیه کنید. این مواد را تهیه کنید و برای دستور زیتون پرورده همراه باشید.

  • زیتون سبز بدون هسته، 1 فنجان
  • روغن زیتون، چهار قاشق غذاخوری
  • رب انار 1/3 پیمانه
  • گردو نصف ۱ پیمانه
  • سیر، دو حبه
  • نعناع تازه خرد شده، 1/4 فنجان
  • گشنیز تازه خرد شده، 1/5 فنجان
  • گلپر آسیاب شده (اختیاری)، یک قاشق چایخوری
  • نمک، ½ قاشق چایخوری
  • آب انار 1/4 پیمانه

طرز تهیه زیتون پروردهطرز تهیه زیتون پرورده

دو نوع دستور پخت زیتون پرورده وجود دارد. آنها بر اساس اندازه مواد تشکیل دهنده هستند. برخی از افراد ترجیح می دهند آنها را به اندازه های کوچک برش دهند. در این دستور، گردو و سیر رنده شده هستند. اما برخی گردوی آسیاب شده و سیر را ترجیح می دهند. نرم تر است و مانند سس درست می کنند. همچنین می توانید دانه های انار را به زیتون پرورده اضافه کنید. رنگ قرمز زیبایی به ما می دهد.

من ترجیح میدم مواد رو آسیاب کنم و امروز میخوام اینطوری درست کنم. بیایید به  دستور غذای ایرانی امروز خود بپردازیم .

ابتدا باید 1 پیمانه نصف گردو و دو حبه سیر را در غذاساز چرخ کنیم.

اگر زیتون ها ترش یا شور هستند، آن ها را بشویید و در آب سرد خیس کنید. بعد از یک ساعت در زیتون پرورده آماده استفاده هستند.

1/5 فنجان گشنیز و ¼ فنجان نعناع تازه را به قطعات کوچک خرد کنید. اگر تازه پیدا نکردید، از دو قاشق غذاخوری نعناع خشک و یک قاشق غذاخوری گشنیز خشک استفاده کنید.

در یک کاسه بزرگ، گردو و سیر چرخ شده را با سبزی خرد شده، رب انار، آب انار مانند سس برای ترشی مخلوط کنید.

طرز تهیه زیتون پروردهسپس زیتون سبز بدون هسته را به سس اضافه کنید. آنها را به آرامی مخلوط کنید.

چهار قاشق غذاخوری روغن زیتون، ½ قاشق چایخوری نمک و یک قاشق چایخوری گلپر آسیاب شده را به مخلوط اضافه کنید. دوباره آنها را با دقت مخلوط کنید.

روی کاسه را با پلاستیک بپوشانید و بگذارید 2 ساعت بماند. زیتون پرورده خوش طعم ما آماده است!

چگونه زیتون پرورده را سرو کنیم؟

زیتون پرورده را می توانید به عنوان پیش غذا با بسیاری از غذاهای ایرانی سرو کنید. با ماهی،  لوبیا پلو، کوکو سبزی، اکبر جوجه،  زرشک پلو با مرغ و … عالی می شود. همچنین می توانید آن را به عنوان میان وعده بعد از ظهرمیل کنید.

می توانید روی آن را با دانه های انار یا گردو تزیین کنید.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید