دلمه کلم یکی از پرطرفدارترین و خوشمزه ترین انواع دلمه ایرانی است که علاوه بر سرو غذای کامل می توانید به عنوان پیش غذا نیز سرو کنید. در برخی شهرها به این دلمه دلمه کلم یا دلمه کلم پیچ می گویند . با دستور پخت دلمه کلم با نجوا نیوز همراه باشید.

دلمه کلممواد لازم برای تهیه دلمه کلم

کلم 1 عدد بزرگ
گوشت چرخ کرده 300 گرم
برنج 1 فنجان
لپه نصف فنجان
پیاز 1 عدد بزرگ
سبزی جات معطر به مقدار لازم
رب گوجه فرنگی 1 قاشق غذاخوری
روغن به مقدار لازم
سرکه یک قاشق غذاخوری
آبغوره نصف فنجان
نمک، فلفل، زردچوبه به مقدار لازم

 

دلمه کلمطرز تهیه دلمه کلم

مرحله اول

لپه ها را چند ساعت خیس کنید تا دلمه کلم تهیه شود و روی حرارت متوسط ​​بپزید.

نکته: می توانید کمی زردچوبه به آب در حال جوش اضافه کنید تا لپه ها خوش رنگ ترشود.

مرحله دوم

پس از پختن کامل لپه ها، آب آن را خالی کنید و کنار بگذارید. برنجی که برای پخت این غذا استفاده می کنیم اغلب نیم دانه است. برنج را بشویید، چند ساعت در آب و کمی نمک خیس کنید. سپس برنج را روی حرارت بگذارید و بگذارید بپزد.

مرحله سوم

برنج نباید زیاد پخته شود. برنج را آبکشی کنید و کنار بگذارید. پیاز را بشویید، پوست بگیرید و خرد کنید. پیاز خرد شده را به تابه با حرارت متوسط ​​اضافه کنید.

مرحله چهارم

اجازه دهید پیاز طلایی شود. گوشت چرخ کرده را اضافه کنید و کمی تفت دهید تا رنگ گوشت تغییر کند. حالا نمک و فلفل را به مواد دلمه کلم اضافه کنید و هم بزنید.

مرحله پنجم

رب گوجه فرنگی را در کمی روغن سرخ کنید. آن را به گوشت اضافه کنید و دوباره خوب مخلوط کنید. برای تهیه دلمه کلم می توانید از سبزیجات تازه یا خشک یا ترکیبی از هر دو استفاده کنید. به طور سنتی مردم از ترخون و شوید در دلمه استفاده می کنند.

دلمه کلممرحله ششم

بعد از شستن، سبزی تازه را کمی بگذارید تا آب اضافی آن گرفته شود. سپس آنها را ریز خرد کنید. سبزی را به مواد داخل تابه اضافه کنید و هم بزنید. مواد را با هم تفت دهید تا رنگ سبز بازگردد.

مرحله هفتم

لپه را به مواد دلمه اضافه کنید و دوباره مخلوط کنید. در آخر برنج پخته و آبکش شده را اضافه کنید و دوباره مواد را هم بزنید. کمی از مواد دلمه را بچشید تا مطمئن شوید دلمه کلم به خوبی مزه دار شده است یا خیر.

نکته : دلمه کلام نباید خیلی تند و شور باشد.

مرحله هشتم

حالا وسط کلم را با چاقوی تیز بردارید. سپس یک قابلمه حجیم را با آب و کمی نمک پر کنید و بگذارید بجوشد. بعد از اینکه آب به نقطه جوش رسید کلم را در آن فرو کنید.

مرحله نهم

وقتی کلم آماده شد آن را بیرون بیاورید و برگ های آن را جدا کنید. قسمت میانی برگ کلم کمی ضخیم تر است، به خصوص در برگ های بیرونی بزرگتر.

دلمه کلممرحله دهم

این قسمت ضخیم را با یک چاقوی بسیار تیز برش دهید تا کل برگ کلم ضخامت نسبتاً یکنواختی داشته باشد. برگ های کلم را روی تخته قرار دهید. داخل هر برگ یک قاشق از مواد دلمه بریزید و دور مواد را شکل دهید.

مرحله یازدهم

بهتر است برگ کلم را با مواد پر نکنید زیرا در حین پخت از بین می رود. سعی کنید برگ ها را خیلی محکم بپیچید. یک قابلمه انتخاب کنید و یک برگ کلم را در ته آن قرار دهید تا از سوختن احتمالی جلوگیری شود.

مرحله دوازدهم

دلمه کلم را کنار هم در قابلمه قرار دهید. بین آنها نباید فاصله باشد. دلمه کلم باید در سس بجوشد. برای تهیه سس رب گوجه فرنگی، گوجه فرنگی ها را در روغن سرخ کنید.

مرحله سیزدهم

سرکه و آبغوره را به آن اضافه کنید. این سس را در قابلمه بریزید و روی دلمه های کلم را بپوشانید. اگر در صورت تمایل می توانید کمی نمک و فلفل سیاه به سس اضافه کنید.

مرحله چهاردهم

یک ظرف سنگین روی دلمه ها قرار دهید تا هنگام جوشیدن سس از بین نرود. بهتر است بگذارید تا دلمه روی حرارت ملایم بپزد تا آب سس کم کم کشیده شود. وقتی سس به غلظت دلخواه رسید، حرارت را خاموش کنید. دلمه کلم شما آماده است.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید