دلمه بادمجان یکی از محبوب ترین و خوشمزه ترین غذاهای ایرانی است. منشا این غذا به قفقاز، روسیه و آسیای مرکزی برمی گردد. دلمه انواع مختلفی دارد از جمله دلمه برگ انگور ، دلمه بادمجان ، دلمه برگ کلم ، دلمه پیاز و دلمه گوجه فرنگی که اغلب در بهار طبخ می شود. مواد اصلی این غذای خوشمزه بادمجان، گوشت چرخ کرده، برنج، سبزیجات و پیاز است. با دستور پخت دلمه بادمجان با نجوا نیوز همراه باشید.

طرز تهیه دلمه بادمجانچگونه دلمه بادمجان درست کنیم؟

 • 8 عدد بادمجان
 • 3 عدد گوجه فرنگی
 • 3 عدد پیاز
 • ½ فنجان برنج
 • ½ فنجان لپه
 • 4 حبه سیر
 • 200 گرم سبزیجات خرد شده
 • 100 گرم گوشت چرخ کرده
 • رب گوجه فرنگی 2 قاشق غذاخوری
 • نمک و فلفل سیاه به میزان لازم
 • زردچوبه و روغن به میزان لازم

طرز تهیه دلمه بادمجانطرز تهیه دلمه بادمجان

مرحله یک

برای تهیه دلمه بادمجان ابتدا لپه را در ظرف آب به مدت حداقل 4 ساعت خیس کنید تا نفخ آن برطرف شود. آنها را روی حرارت متوسط ​​قرار دهید و لپه ها را به مدت 1 ساعت بپزید.

مرحله دوم

برنج را در ظرفی حاوی آب و نمک خیس کنید سپس یک قابلمه مناسب را تا نیمه از آب پر کنید و 1 قاشق غذاخوری روغن و 1 قاشق چایخوری نمک به قابلمه اضافه کنید. سپس قابلمه را روی حرارت زیاد قرار دهید تا آب به جوش بیاید.

مرحله سوم

بعد از اینکه آب به نقطه جوش رسید، برنج خیس خورده را به قابلمه اضافه کنید و بگذارید 7 تا 10 دقیقه بپزد. پس از نرم شدن دانه های برنج و سفت شدن مغز آن ها، آن ها را با آب سرد بشویید و کنار بگذارید.

مرحله چهارم

دو عدد پیاز را به صورت نگینی خرد کرده و با کمی روغن در تابه ای مناسب تفت دهید تا طلایی شود. سپس دو عدد سیر را خرد کرده و به پیازها اضافه کنید و تفت دهید.

مرحله پنجم

گوشت چرخ کرده را به همراه مقداری زردچوبه، نمک و فلفل سیاه به مخلوط سیر و پیاز اضافه کنید و خوب تفت دهید تا رنگ گوشت تغییر کند. رب گوجه فرنگی را اضافه کرده و تفت دهید تا طعم خام رب گوجه فرنگی گرفته شود.

مرحله ششم

در این مرحله لپه ها را اگر نرم هستند آبکشی کنید و به تابه حاوی گوشت چرخ کرده اضافه کنید. در مرحله بعد سبزی ها را خرد کرده و به تابه اضافه می کنیم و حرارت را کمی زیاد می کنیم و مواد را مدام هم می زنیم تا سبزی ها آب نشوند.

طرز تهیه دلمه بادمجانمرحله هفتم

بعد از اینکه سبزی دلمه کمی سرخ شد و تغییر رنگ داد درب تابه را به مدت 5 دقیقه می گذاریم سپس برنج را اضافه می کنیم و با مواد دیگر مخلوط می کنیم.

مرحله هشتم

پس از مخلوط شدن برنج با سایر مواد، اجازه دهید آب داخل تابه کاملا تبخیر شود، سپس قابلمه را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید. حالا با احتیاط درپوش بادمجان ها را بردارید سپس داخل بادمجان ها را خالی کنید.

مرحله نهم

وقتی بادمجان ها آماده شد آنها را در کمی روغن سرخ کنید تا کمی سرخ شوند و له نشوند. وقتی بادمجان ها سرخ شدند روغن اضافی آن را با حوله جدا کنید.

مرحله دهم

سیر و پیاز باقی مانده را به صورت نگینی خرد کنید و در قابلمه بزرگی تفت دهید تا سبک شوند. سپس گوجه ها را به قطعات کوچک خرد کرده و به قابلمه اضافه کرده و تفت دادن را ادامه دهید تا نرم شوند.

مرحله یازدهم

حالا دو لیوان آب جوش به همراه مقداری نمک و فلفل سیاه اضافه کنید و اجازه دهید سس دلمه با حرارت زیاد غلیظ شود. در حین آماده شدن سس، مخلوط گوشت و برنج و لپه را داخل بادمجان ها بریزید و بادمجان ها را داخل سس قرار دهید.

مرحله دوازدهم

حرارت زیر قابلمه را کم کنید و درب قابلمه را بگذارید تا دلمه بادمجان به مدت 45 دقیقه تا یک ساعت روی حرارت متوسط ​​بپزد.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید