خورش کرفس یک خورش خوشمزه ایرانی است که با ساقه و سبزی کرفس درست می شود. این خورش ایرانی آسان را می توان گیاهی هم درست کرد. اکثر ما ایرانی ها قبول داریم که روز بعد باقی مانده خورش معمولا طعم بهتری دارد. بنابراین، ممکن است بخواهید از قبل برای وعده غذایی بعدی خود برنامه ریزی کنید و آنها را از قبل بپزید.

خورش کرفس با پیاز، جعفری، نعناع تازه، ساقه کرفس و گوشت بره یا گاو درست می شود. ادویه های استفاده شده در این خورش ایرانی زردچوبه، نمک، فلفل و لیموعمانی است که ترشی لطیفی به خورش می دهد. این یکی از غذاهای ایرانی بسیار مورد علاقه ایرانی است زیرا به مواد عجیب و غریب نیاز ندارد و در کمترین زمان درست می شود. در ادامه با نجوا نیوز همراه شوید با طرز تهیه خورش کرفس

طرز تهیه خورش کرفس

مواد لازم برای طرز تهیه خورش کرفس برای 8 نفر

 

گوشت خورشتی 600 گرم
ساقه کرفس 800 گرم
نعناع 100 گرم
جعفری 300 گرم
پیاز 2 عدد بزرگ
آبلیمو یا لیموعمانی به اندازه کافی
روغن به اندازه کافی
نمک، زردچوبه، فلفل سیاه به مقدار دلخواه

 

طرز تهیه خورش کرفس

طرز تهیه خورش کرفس

ابتدا جعفری و نعنا را خیلی ریز خرد کنید. اگر کرفس خریداری شده دارای برگ است، آنها را نیز ریز خرد کنید. ساقه‌های کرفس را به قطعات کوچک برش دهید (در صورت تمایل می‌توانید بزرگ‌تر کنید) سپس مقداری روغن زیتون را در تابه‌ای بزرگ روی حرارت متوسط ​​گرم کنید.

پس از داغ شدن روغن، کرفس، جعفری و نعناع خرد شده را حدود 5-8 دقیقه تفت دهید تا شروع به پخش شدن عطر کند. شما نمی خواهید گیاهان بسوزند، بنابراین مطمئن شوید که حرارت خیلی زیاد نباشد. هنگامی که گیاهان شروع به تیره شدن کردند، حرارت را خاموش کنید.

طرز تهیه خورش کرفس

در یک قابلمه بزرگ، پیاز خرد شده را در روغن زیتون روی حرارت متوسط ​​تفت دهید تا قهوه ای طلایی شود. گوشت خرد شده را اضافه کنید و تفت دهید تا گوشت از همه طرف قهوه ای شود، در این مرحله نیازی به پختن نیست. زردچوبه و فلفل سیاه را اضافه کنید. کرفس و سبزی سرخ شده را با هم مخلوط کنید. به اندازه ای آب در قابلمه بریزید که حدود ½ از مواد داخل قابلمه بالاتر بیاید. حرارت را زیاد کنید و وقتی شروع به جوشیدن کرد، حرارت را کم کنید، بگذارید بجوشد و درب ببندید. حدود 120 دقیقه بپزید تا کرفس پخته شود و گوشت نرم شود.

چند عدد لیموعمانی را با چنگال سوراخ کرده و به خورش اضافه کنید و ده دقیقه دیگر تفت دهید تا لیموها نرم شوند. آنها را به آرامی روی قابلمه فشار دهید تا آب آنها آزاد شود. خورش کرفس را با برنج ایرانی سرو کنید.

 

خورش کرفس ایرانی در آرام پز

خورش های ایرانی برای آهسته پز بسیار مناسب هستند زیرا هر چه بیشتر بپزند طعم بهتری خواهند داشت. کرفس و سبزی های خرد شده را در تابه تفت دهید. پیاز و گوشت گوسفند را جداگانه با ادویه تفت دهید و همه را در آرام پز مخلوط کنید. حدود 2.5 فنجان آب اضافه کنید و با حرارت زیاد به مدت 4 ساعت یا کم به مدت 6 ساعت بپزید. در آخر لیموها را اضافه کنید و 30 دقیقه دیگر با حرارت زیاد تفت دهید.

طرز تهیه خورش کرفس

خورش کرفس گیاهی

طعم کامل این خورش ایرانی در کرفس و سبزی آن است. به راحتی می توانید گوشت بره یا گاو را کنار بگذارید. همچنین می توانید یک قوطی لوبیا قرمز آبکش شده را به عنوان جایگزینی برای گوشت در انتها اضافه کنید. این نیز یکی از دستور العمل های خورش کرفس گیاهی است.

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید