یکی از غذاهایی که در پاییز و زمستان می توان تهیه کرد ناردونی خورش مرغ یا مرغ انار است. این غذا نوعی خورش است که با پلو سرو می شود و در اصل متعلق به مناطق شمالی ایران بوده است، اما توانسته به نقاط دیگر ایران هم راه پیدا کند و جای خود را در دل همه باز کند. به طور طبیعی شربت انار و دانه های انار در دستور پخت و طرز تهیه خورشت مرغ ناردونی  ضروری است. در این غذا هم از انار تازه و هم از انار خشک می توان استفاده کرد. در شمال ایران به خصوص مازندران مرغ ناردونی را در تمام فصول با استفاده از انار خشک طبخ می کنند.

طرز تهیه خورشت مرغ ناردونیطرز تهیه خورشت مرغ ناردونی چگونه است؟

مواد لازم برای طرز تهیه خورشت مرغ ناردونی

 • مرغ 3 تکه بزرگ
 • 1.5 فنجان آب انار طبیعی
 • 1 عدد انار
 • ربع انار 3 تا 4 قاشق غذاخوری
 • 1 عدد پیاز بزرگ
 • 3 حبه سیر بزرگ
 • 1 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی
 • زردچوبه، فلفل سیاه و نمک به میزان لازم

طرز تهیه خورشت مرغ ناردونی

گام یک

برای شروع طرز تهیه خورشت مرغ ناردونی ، مرغ را با زردچوبه، نمک و فلفل مزه دار کنید.

گام دوم

تابه ای بردارید و داخل آن مقداری روغن و کره بریزید. مرغ را در تابه بریزید و مرغ را در روغن و کره تفت دهید. مرغ را مرتب برگردانید تا دو طرف آن خوب سرخ شود.

مرحله سوم

پس از سرخ شدن مرغ ها، آنها را از ماهیتابه خارج کرده و پیازهای خرد شده را به تابه اضافه کنید. پیازها را تفت دهید تا کاملا طلایی شوند. سیر را له یا رنده کنید و بعد از طلایی شدن پیاز به تابه اضافه کنید.

مرحله چهارم

پس از کمی تفت دادن سیر، رب گوجه فرنگی را اضافه کرده و سیر، پیاز و رب گوجه فرنگی را تفت دهید. سپس شربت انار را اضافه کنید. لطفا در این مدت حرارت شعله را زیاد نکنید زیرا رب انار نیازی به تفت دادن ندارد و حرارت زیاد باعث سوختن آن می شود.

طرز تهیه مرغ ناردونیمرحله پنجم

بلافاصله بعد از اضافه کردن رب انار، آب انار را اضافه کنید و بگذارید بجوشد. بعد از جوشیدن باید مقدار نمک و ترشی و شیرینی خورش را در این مرحله تنظیم کنید. اگر رب انارتان خیلی ترش بود یا دوست داشتید طعم خورش شیرین و ترش باشد، می توانید کمی شکر به خورش اضافه کنید تا طعم آن متعادل شود.

مرحله ششم

حالا جوجه ها را در تابه قرار دهید تا آب خورش دور آن را بگیرد. درب ماهیتابه را بگذارید و اجازه دهید مرغ در سس به مدت 2 تا 3 ساعت با حرارت ملایم بپزد. در حین پختن مرغ ها آن ها را برگردانید تا تمام قسمت های مرغ با سس آغشته شود.

مرحله هفتم

قبل از سرو، دانه های انار را که دانه کرده اید به خورش اضافه کنید و بعد از 15 دقیقه شعله را خاموش کنید. دانه های انار را نباید بیش از 15 دقیقه حرارت داد. در غیر این صورت رنگ قرمز زیبای خود را از دست داده و سفید می شوند.

چگونه مرغ انار را سرو کنیم؟

پس از آماده شدن مرغ انار و آشنا شدن با طرز تهیه خورشت مرغ ناردونی ، مقداری برنج را در ظرفی ریخته، مرغ انار را روی برنج قرار دهید و آب خورش را بریزید. آن را با سبزیجات طراحی کنید و از آن لذت ببرید! خورشت فسنجان نیز از دیگر غذاهایی است که طعمی مشابه این غذا را دارد.

طرز تهیه مرغ ناردونینکات کلیدی برای طرز تهیه خورشت مرغ ناردونی

 1. شمالی ها معمولا برای پختن مرغ انار برای شب یلدا از گوشت غاز، بوقلمون و اردک استفاده می کنند.
 2. اگر قصد دارید خورش را با گوشت غاز یا اردک بپزید، باید یکی دو حبه سیر دیگر به خورش اضافه کنید و د ر طرز تهیه خورشت مرغ ناردونی زمان پخت را افزایش دهید.
 3. در برخی از دستورها چند آلو بخارا به خورش اضافه می شود تا طعم بهتری به آن بدهد.
 4. برای ایجاد رنگ قرمز در خورش علاوه بر رب انار می توانید از رب گوجه فرنگی نیز استفاده کنید.
 5. اگر رب انار و آب انار شما ترش است، یک قاشق غذاخوری شکر اضافه کنید تا خورش طعم ترش و شیرینی پیدا کند.
 6. اضافه کردن آب انار سلیقه ای است و می توانید آن را از دستور حذف کنید.
 7. می توانید دو قاشق غذاخوری گشنیز خرد شده با سیر را به خورش اضافه کنید و کمی تفت دهید تا مرغ انار زیباتر شود.
 8. اگر از انار خشک استفاده می کنید رب گوجه فرنگی و مقدار بیشتری آب به خورش اضافه کنید.
 9. برای تهیه این خورش از یک قاشق چایخوری گلپر نیز استفاده می شود. زیرا طعم انار و گلپر مکمل یکدیگر هستند.

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید