اینم یه خورش برای پاییز! دستور پخت این خورش مرغ با سس گردو و انار یک تهیه کلاسیک در آشپزی ایرانی است: خورشت فسنجان.

تکه های مرغ ابتدا سرخ می شوند و سپس به آرامی در سس همراه با گردوی اسیاب شده و رب انار پخته می شوند. شاید به طور معمول فکر نکنید که با گردو و انار سس درست کنید، اما این یک ترکیب عالی است!

خورشت فسنجانطرز تهیه خورشت فسنجان برای 4 نفر

سینه یا ران مرغ 4 تکه
گردوی چرخ کرده 400 گرم
رب انار 4 قاشق غذا خوری
رب گوجه فرنگی 1.5 قاشق غذا خوری
پیاز 2 عدد
شکر 1 قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاه یه مقدار کافی
زردچویه و روغن به مقدار کافی

 

گردو را تفت داده و چرخ کنید:

می توانید گردو را به یکی از دو روش برشته کنید. می توانید آنها را در یک لایه در یک تابه بزرگ پهن کنید و روی حرارت متوسط ​​زیاد برشته کنید و مرتب هم بزنید تا کمی برشته شوند، یا می توانید آنها را در یک لایه در یک ورقه فر پهن کرده و با حرارت 350 برشته کنید. درجه فارنهایت در فر به مدت 8 تا 10 دقیقه.

در هر صورت، پس از برشته شدن، آن را از روی حرارت بردارید و بگذارید خنک شود. هنگامی که به اندازه کافی خنک شد، آن را در غذاساز یا مخلوط کن بریزید تا کاملاً آسیاب شود.

خورشت فسنجانتکه های مرغ را از همه طرف سرخ کنید:

در یک تابه بزرگ، 1 قاشق غذاخوری کره و 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون را روی حرارت متوسط ​​رو به بالا گرم کنید.

وقتی کره ذوب شد، تکه‌های مرغ را دوباره خشک کنید و تکه‌های مرغ را در تابه قرار دهید و در صورت نیاز به صورت دسته‌ای کار کنید تا ظرف شلوغ نشود و از همه طرف بپزید تا قهوه‌ای طلایی شوند. مرغ ها را در حین پختن نمک بپاشید.

پیاز را تفت دهید:

با استفاده از قاشق یا انبر مرغ را از ماهیتابه خارج کنید، آن را کنار بگذارید. یک قاشق غذاخوری کره و یک قاشق غذاخوری روغن به تابه اضافه کنید. حرارت را تا متوسط ​​کم کنید. پیازهای خرد شده را به ماهیتابه اضافه کنید و تفت دهید تا شفاف شود و هر از گاهی هم بزنید تا تکه های قهوه ای شده از کف تابه آزاد شود.

خورشت فسنجانمرغ و آب گوشت را اضافه کنید:

تکه های مرغ را با پیاز به تابه برگردانید. 2 فنجان آب مرغ را روی مرغ و پیاز بریزید. به جوش بیاورید، کم کم بجوشانید، در آن را بگذارید و به مدت 30 دقیقه به آرامی بجوشانید.

گردوی آسیاب شده، رب انار، رب گوجه فرنگی،شکر، ادویه جات را اضافه کنید، اجازه دید جا بیفتد:

از روی حرارت بردارید و شکر/نمک را به سلیقه تنظیم کنید.

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید