اگر به دنبال یک غذای خوشمزه و مقوی برای شام خانوادگی بعدی خود هستید، به حلیم بادمجان نگاه نکنید ! این غذای سنتی ایرانی با بادمجان، گوشت و انواع ادویه ها درست می شود و مطمئنا همه را راضی خواهد کرد. در حالی که آماده شدن ممکن است کمی طول بکشد، حلیم بادمجان ارزش تلاش را دارد. به نجوا نیوز اعتماد کنید.

طرز تهیه حلیم بادمجانحلیم بادمجان چیست؟

غذای ایرانی حلیم بادمجان یک خورش مقوی با گوشت بره، بادمجان، برنج، عدس و کشک است. این غذا تاریخچه ای طولانی دارد و به دوران امپراتوری ایران باز می گردد. مردم می گویند آشپزی این ظرف را در کاخ سلطنتی اختراع کرد که می خواست غذایی درست کند که هم سیر کننده و هم خوشمزه باشد. حلیم بادمجان امروزه مورد علاقه ایرانیان در سراسر جهان است. اغلب با برنج یا نان سرو می شود و می تواند به اندازه دلخواه ملایم یا تند باشد. چه به دنبال یک غذای سنتی یا یک غذای جدید باشید، حلیم بادمجان مطمئناً نظر شما را جذب خواهد کرد.

با لیست غذا چی بپزیم دیگه مشکل برنامه غذایی نداشته باشید

طرز تهیه حلیم بادمجان؟

مواد لازم

  • 300 گرم بادمجان
  • گوشت 300 گرم
  • 100 گرم برنج
  • عدس 50 گرم
  • 4 حبه سیر
  • 3 عدد پیاز متوسط
  • کشک 100 گرم
  • 2 قاشق غذاخوری نعنا خشک
  • نمک و فلفل سیاه به میزان لازم
  • روغن و زردچوبه به میزان لازم

طرز تهیه حلیم بادمجانمرحله اول

برای تهیه حلیم بادمجان خوشمزه یکی از پیازها را پوست گرفته و بشویید و خرد کنید. سپس پیازها را در قابلمه می ریزیم و تفت می دهیم تا سبک شود.

مرحله دوم

سپس گوشت شسته شده را اضافه کنید و کمی زردچوبه و فلفل سیاه را به قابلمه اضافه کنید و مرتب تفت دهید تا رنگ گوشت کاملا تغییر کند.

مرحله سوم

در این مرحله 6 تا 7 لیوان آب روی گوشت بریزید و درب قابلمه را بگذارید. حرارت را زیاد کنید تا آب به نقطه جوش برسد و سپس حرارت را کم کنید تا گوشت پخته شود.

مرحله چهارم

بادمجان ها را پوست بگیرید و بشویید و در آبکش بریزید تا آب اضافی آنها گرفته شود. تابه ای را روی حرارت بگذارید و داخل آن روغن بریزید سپس بادمجان ها را از وسط نصف کنید و سرخ کنید.

مرحله پنجم

بعد از اینکه یک طرف بادمجان ها سرخ شد، آنها را برگردانید تا طرف دیگر سرخ شود. بادمجان ها را در بشقاب بریزید و کنار بگذارید.

مرحله ششم

بعد از 1 ساعت اگر گوشت نیم پز شد اجازه دهید 1 ساعت دیگر بپزد. اگر از گوشت گوسفندی استفاده کنید، گوشت سریعتر پخته می شود، اما گوشت گوساله به زمان بیشتری برای پخت نیاز دارد. بعد از پختن گوشت باید حداقل ۱ لیوان آب گوشت داشته باشیم.

نکته: بعد از شروع، آب بیشتری به گوشت اضافه کنید تا در حین پخت، آب جوش به آن اضافه نشود.

طرز تهیه حلیم بادمجانمرحله هفتم

گوشت پخته شده را از قابلمه خارج کرده و در آبکش بریزید و کنار بگذارید تا خنک شود. در این مرحله گوشت را به قطعات کوچک برش دهید و دوباره در قابلمه حاوی آب گوشت بریزید. بعد یک قابلمه را روی حرارت ملایم قرار می دهیم و برنج را تمیز کرده و شسته و در قابلمه می گذاریم.

مرحله هشتم

به همین ترتیب عدس ها را تمیز کرده و بشویید و به برنج اضافه کنید و 2-3 لیوان آب روی مواد بریزید و اجازه دهید 30 دقیقه بپزد. پیازهای باقی مانده را پوست بگیرید و بشویید و در قابلمه بریزید.

 

مرحله نهم

سپس یک تابه مناسب را روی حرارت متوسط ​​قرار دهید و روغن را در آن بریزید و حرارت را کم کنید تا داغ شود. سپس پیازها را به تابه اضافه کنید و تفت دهید تا سبک و طلایی شوند.

مرحله دهم

در این فاصله سیر را پوست گرفته و بشویید و ورقه ای برش دهید. پیازهای سرخ شده را در آبکش بریزید تا روغن اضافی آن گرفته شود. سپس سیرها را در تابه بریزید و سرخ کنید و صبر کنید تا سرخ شوند.

مرحله یازدهم

حالا دوباره تابه را روی حرارت بگذارید و اگر روغن داخل آن نبود، کمی روغن داخل تابه بریزید و نعنا خشک را داخل آن بریزید و سرخ کنید.

مرحله دوازدهم

وقتی روغن داغ شد تابه را بردارید و کنار بگذارید. چون روغن داغ باعث سیاه شدن نعناع ها می شود، حالا عدس و برنج را چک کنید. اگر عدس ها پخته شد، آن ها را با گوشت کوب بکوبید.

نحوه پخت حلیم بادمجانمرحله سیزدهم

سپس گوشت و بادمجان های سرخ شده را به قابلمه اضافه کنید (می توانید بادمجان ها را با گوشت کوب له کنید یا در غذاساز بریزید و پوره کنید و به مواد اضافه کنید)

مرحله چهاردهم

نصف پیاز داغ و نعناع داغ و سیر را به مواد اضافه کنید و قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید تا بادمجان ها با آب گوشت بپزند. صبر کنید تا حلیم بادمجان کاملا پخته و له شود. بعد از آماده شدن حلیم بادمجان، کشک را اضافه کنید.

چگونه حلیم بادمجان را سرو کنیم؟

حالا همه مواد را خوب هم بزنید تا کاملا با کشک مخلوط شوند. بعد از 10 دقیقه قابلمه را از روی حرارت بردارید و پوره بادمجان آماده شده را داخل ظرف بریزید و روی آن را با پیاز داغ و سیر تفت داده شده و نعنای داغ باقی مانده تزئین کنید. حلیم بادمجان خود را با نان نوش جان کنید!

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید