در فرهنگ ایرانی، غذاهای خاصی معمولاً در روزهای سخت مانند مراسم عزاداری یا عزاداری های مذهبی سنتی سرو می شود. در مراسم تدفین معمولاً مقداری شیرینی برای کمک به افرادی که بالقوه قند خون پایین دارند سرو می شود. طبق طب سنتی ایرانی غذاهای با طبع گرم سوخت و ساز بدن را افزایش می دهند. بنابراین به افراد کمک می کنند تا انرژی کسب کنند. از آنجایی که هم حلوا طبیعت گرمی دارند، گزینه های مناسبی برای سرو در این مراسم هستند. ما در نجوا نیوز قصد داریم طرز تهیه حلوا نذری مخصوص ماه محرم رو آموزش بدیم.

حلوای نذری

حلوا میان وعده ای است که می توان آن را در هر زمان به تنهایی یا با نان، چای و … خورد. طعم آن شیرین است و در بافت ها و طعم های مختلف وجود دارد. این بستگی به مواد اضافی آن دارد.

حلوا در ایران انواع مختلفی دارد. هر منطقه از ایران معمولاً دستور مخصوص خود را برای حلوا دارد که در مراسم سرو می شود، اما رایج ترین حلوا که در یادبودها می توانید پیدا کنید حلوا با آرد گندم، گلاب، کره و زعفران است. در اینجا چند نوع دیگر از حلوا آورده شده است:

  • حلوای هویج (حلوای حویج )
  • حلوای شیره خرما
  • حلوای شیر (حلوای شیر )
  • حلوای خرمایی ( حلوای خرمایی )
  • حلوای زنجبیلی ( حلوا زنجبیلی )

حلوای نذری

حلوا بر اساس خواص سالم مواد تشکیل دهنده یک انتخاب عالی برای نذری است. اولاً طعم شیرین قوی دارد که از مخلوط آب با شکر یا جانشین های دیگر (شیر) حاصل می شود که بلافاصله قند خون را افزایش می دهد. ثانیاً زعفران موجود در ترکیب به دلیل اثر ضد افسردگی که دارد نقش مهمی در کمک به عزاداران دارد. همچنین گلاب موجود در حلوا باعث آرامش سیستم عصبی و در نتیجه آرامش افراد می شود.

حلوا را می توان در شکل ها و طرح های مختلف سرو کرد. خلال بادام و پسته دو گزینه پرکاربرد برای طراحی حلوا هستند.

موارد لازم برای تهیه حلوای نذری

آرد گندم یک کیلو
روغن 600 گرم
شکر چهار پیمانه
زغفران دم کرده دو سوم پیمانه
آب چهار پیمانه
گلاب یک چهارم پیمانه
هل سابیده دو عدد

 

حلوای نذری

طرز تهیه حلوا نذری به ساده ترین روش ممکن

مرحله اول: ابتدا باید آرد را در ظرف مورد نظر الک کنید تا نرم و یکدست شود تا یک حلوای نرم و لطیف داشته باشید. بعد از الک کردن آرد بر روی شعله گاز قرار دهید و به مدت 10 الی 15 دقیقه آرد را تفت دهید تا تغییر رنگ بدهد و بوی خامی آرد از بین برود. این نکته را در نظر بگیرید که شعله گاز باید متوسط باشد زیرا باعث سوختگی آرد شما می شود.

مرحله دوم:  در این مرحله باید روغن به آرد اضافه شود ( می توانید روغن جامد به تنهایی استفاده کنید یا مخلوطی از روغن جامد و مایع باشد) روغن را به آرامی اضافه کنید و اجازه دهید آرد سرخ شود تا زنگ آن تیره شود. هر چقدر زمان سرخ شدن بالا رود حلوای شما تیره تر خواهد شد. این مرحله ممکن است تا 40 دقیقه زمان ببرد، در این مدت می توانید شربت را آماده کنید.

مرحله سوم: یک قابلمه دیگر بردارید و داخل آن آب، شکر، زعفران، هل و گلاب را بریزید و هم برنید و اجازه دهید تا شکر کاملا حل شود و به قوام برسد. نکته مهم در غلظت شربت این است که نباید بیش از حد قوام بیاید زیرا باعث خشک شدن حلوا می شود. پس بعد از یک قل زدن شکر قابلمه شربت را از روی حرارات بردارید.

مرحله چهارم: زمانی که آرد به خوبی سرخ شد شعله گاز را کم کنید یا کاملا از شعله گاز بردارید و در این مرحله مواظب باشید و به آرامی شربت را به آرد اضافه کنید و به آرامی هم بزنید تا حلوا شکل بگیرد. هم زدن را تا جایی ادامه دهید تا حلوا وسط ظرف جمع شود در این مرحله از کار دسته های ماهیتابه را بگیرید و حلوا را گهواره ای وار تکان دهید.

مرحله آخر: حلوا را در ظرف مورد نظر بریزید. سپس حلوای نذری را تزئین کرده و سرو کنید.

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید