در بین تمام چای های دنیا، چای ایرانی یکی از بهترین، سالم ترین و با کیفیت ترین دمنوش ها است. یکی از دلایل آن این است که در تولید اکثر چای های خارجی از مواد افزودنی شیمیایی مختلف برای افزایش رنگ، عطر و طعم چای استفاده می شود. اما چای ایرانی فاقد هرگونه افزودنی شیمیایی است و بو و طعم و رنگ آن کاملا طبیعی است.

طرز تهیه بهترین چای ایرانیچگونه چای سیاه دم کرده بهتری داشته باشیم؟

آب با کیفیت و شیرین: آبی که برای دم کردن چای استفاده می کنید باید تازه، شفاف و با کیفیت باشد. استفاده از آبی که چندین بار جوشانده شده است و همچنین استفاده از آب معدنی چای خوبی به شما نمی دهد. برای دم کردن چای می توانید از آب تصفیه شده استفاده کنید.

قوری چینی: بهترین ظرف برای دم کردن چای ایرانی یک قوری چینی و سپس لیوان است. دم کردن چای در قوری فلزی یا پلاستیکی چای با کیفیتی به شما نمی دهد.

مقدار چای مصرفی: پیشنهاد ما یک قاشق چای خوری چای خشک در هر فنجان است، اما این مقدار تا حد زیادی به ذائقه شما و نوع چای ایرانی که استفاده می کنید بستگی دارد. کافی است چای را چندین بار در مقادیر مختلف دم کنید تا به طعم دلخواه خود برسید.

مدت زمان دم کردن چای: این موضوع به سلیقه و نوع چای شما نیز بستگی دارد. معمولاً بعد از 15 تا 20 دقیقه دم کشیدن بوی خام و خاص چای از بین می رود و رنگ آن تیره می شود.

طرز تهیه بهترین چای ایرانی

قدم اول

آب را روی حرارت بگذارید تا به دمای جوش برسد. بعد از به جوش آمدن آب آن را خاموش کنید و بگذارید 2-3 دقیقه بماند تا دما کمی پایین بیاید.

قدم دوم

به ازای هر لیوان آب، یک قاشق چایخوری چای سیاه را در قوری یا لیوان چینی بریزید و با آب سرد بشویید. شستن چای در نهایت آن را رنگارنگ تر می کند. سپس قوری را بدون آب به مدت ۲ تا ۳ دقیقه روی کتری قرار دهید تا چای گرم شود.

قدم سوم

آب جوش را به قوری اضافه کنید و آن را تکان دهید تا چای ها روی سطح نمانند. سپس قوری را به مدت 15 دقیقه روی کتری قرار دهید تا خوب دم بکشد.

قدم چهارم

پس از دم کشیدن چای، اگر می خواهید بیش از 30 دقیقه از آن استفاده کنید، بهتر است ضایعات چای را از قوری خارج کنید تا چای شما نامشخص نشود. در نهایت چای لذیذ شما آماده است و می توانید از عطر و طعم بی نظیر و مطبوع آن لذت ببرید.

طرز تهیه بهترین چای ایرانیاهمیت شستن چای ایرانی قبل از دم کردن

قبل از دم کردن چای ایرانی بهتر است یک بار آن را با آب سرد بشویید. این کار آلودگی و گرد و غبار را از چای پاک می کند. هنگامی که چای شما دم می شود، شفاف تر و روشن تر به نظر می رسد. معمولا وجود این ذرات و گرد و غبار در چای می تواند کمی رنگ چای را کدر کند. توجه داشته باشید که هرگز چای را با آب جوش نشویید زیرا باعث از بین رفتن عطر و رنگ طبیعی چای می شود. قبل از ریختن چای در قوری بهتر است ابتدا کمی آب جوش داخل قوری ریخته و آن را آبکش کنید. به این ترتیب بدن قوری داغ می شود و چای شما بهتر و سریعتر دم می کند. نکته جالب دیگر در مورد دم کردن چای ایرانی این است که چای خشک را در قوری بریزید تا آب کتری بجوشد بدون اینکه آب اضافه کنید. این کار باعث از بین رفتن رطوبت چای و بهبود کیفیت چای شما می شود.

چگونه بفهمیم چای ما آماده است؟

دم کردن چای ایرانی کمی با بقیه متفاوت است. همانطور که گفته شد چای ایرانی به زمان بیشتری برای دم کشیدن نیاز دارد. باید چای را در قوری مناسب قرار داده و حداقل 20 دقیقه روی کتری بخارپز کنید. به خاطر داشته باشید که چای یک نوشیدنی گیاهی است و دم کردن آن به زمان معینی نیاز دارد. اگر چای خیلی سریع دم می‌کند و رنگ می‌گیرد، به این معنی است که چای نجس است. معمولاً هرچه چای ریزتر باشد، زودتر دم می‌شود و رنگ آن بیشتر و طعم آن گس‌تر است. معمولاً بعد از 15 تا 20 دقیقه دم کشیدن بوی خام و خاص چای از بین می رود و رنگ آن تیره می شود. چای دم نکرده هنوز رنگ پریده است. و بوی خوبی هم نداره موضوع دیگری که باعث افزایش عطر چای ایرانی می شود، بهتر است پارچه یا دسته ای روی قوری قرار دهید.

تفاوت طعم چای ایرانی با چای غیر ایرانی

اول از همه باید بدانید که چای اصیل ایرانی رنگ و طعم اضافه ای ندارد. بنابراین به زمان بیشتری برای دم کردن نیاز دارد. از طرفی معمولاً غیر ایرانی ها طعم دار می شوند. به همین دلیل است که بسیاری از مردم چای طعم دار را به چای ایرانی ترجیح می دهند. اما بهتر است بدانید که چای ایرانی طبیعی تر و سالم تر است. از طرفی خواص چای ایرانی با انواع چای قابل مقایسه نیست.

طرز تهیه بهترین چای ایرانیچگونه می توان چای باکیفیت/بهترین چایی را تشخیص داد؟

چای کیسه‌ای امروزه بسیار رایج است و رنگ‌ها و طعم‌های مختلفی دارند، اما بیشتر آن‌ها چای طبیعی یا خالص نیستند. اگرچه مردم فکر می کنند رنگ تیره چای نشانه کیفیت آن است، نوشیدنی های چای که پس از دم کشیدن رنگ کمتری دارند معمولا کیفیت بهتری نسبت به سایرین دارند. چای ایرانی رنگ چندانی ندارد، طعم شگفت انگیزی دارد و در نقاط مختلف دنیا طرفداران زیادی دارد. از آنجایی که طب سنتی در ایران پیشینه ای غنی دارد، می توان انواع مختلف چای گیاهی را یافت. به عنوان مثال  چای آویشن را بررسی کنید .

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید