ما به افراد مختلف و شهرهای مختلف نگاه می کنیم. ما از غذاهای دیگر و سنت های آنها شگفت زده می شویم. باقلا قاتق یکی از آن‌هایی است که با چشیدن آن آب دهانتان می‌آید.

باقلا قاتق یکی از غذاهای شمالی ایران است که از لوبیا، شوید و تخم مرغ تهیه می شود. در شهرهای شمالی مانند گیلان و مازندران معمولا با کته (غذا برنج ایرانی) سرو می شود و می توان آن را خورش یا خورشت ایرانی دانست. با زردچوبه، نمک، سیر و گاهی فلفل مزه دار می شود.

در خارج از ایران، این غذا را با لوبیا لیما، لوبیا سبز یا لوبیا پخته آماده می کنند. اگر از لوبیا خشک استفاده می کنید، باید آنها را یک شب خیس کنید (این کار باعث کاهش زمان پخت می شود).

باقلا قاتقباقلا قاتق سبز رنگ است و عطر آن شما را دیوانه می کند. این یک وعده غذایی عجیب و غریب برای گیاهخواران در نظر گرفته می شود. این یک رفتار عالی برای روح است.

با یک بار خوردن باقلا قاتق طعم آن را فراموش نمی کنید. باور نمی کنی؟ یکبار امتحان کنید بیایید بیشتر بخوانید تا بفهمیم برای تهیه این غذای خوش طعم و مواد لازم به چه چیزهایی نیاز داریم.

مواد لازم باقلا قاتق

این به مواد ساده ای نیاز دارد مانند:

  • 2 فنجان باقلا شمالی
  • 2 قاشق غذاخوری از شوید خشک
  • 2 عدد تخم مرغ
  • 2 حبه سیر
  • نمک و فلفل
  • 2 قاشق غذاخوری روغن

باقلا قاتقچگونه باقالی قاتوق را در خانه تهیه کنیم؟

مواد اولیه ساده بود. اکنون اجازه دهید مراحل آماده سازی را مطالعه کنیم تا بدانیم چگونه می توانید از تهیه و خوردن باقلا قاتق در خانه لذت ببرید.

قبل از درست کردن خورش، حبوبات را باید حداقل 2 ساعت در آب داغ خیس کنید. به این ترتیب حبوبات را می توان به راحتی پوست گرفته و نصف کرد.

روغن را به ماهیتابه اضافه کنید و صبر کنید تا داغ شود. در این فاصله باید سیر را خلالی کرده و در روغن بریزید و کمی تفت دهید. سیر سریع می سوزد، پس در سرخ کردن مراقب باشید. وقتی بوی سیر سرخ شده را احساس کردید، به مرحله بعدی بروید.

حبوبات را به سیر اضافه کنید و کمی هم بزنید. بعد دو قاشق شوید خشک را به بقیه مواد اضافه کنید. توجه: در این مرحله به عناصر نمک اضافه نکنید، زیرا نمک می تواند لوبیا را سفت کند. بنابراین توصیه می شود در مرحله آخر نمک و فلفل اضافه کنید.

2 لیوان آب به مواد اضافه کنید و در ظرف را یگذارید. خورش باید 15 دقیقه بپزد و قبل از سرو غلیظ شود. نکته: خورش را باید هر 5 دقیقه یکبار هم بزنید تا نسوزد.

بعد از 15 دقیقه تخم مرغ ها را اضافه کنید. سپس می توانید با هم زدن آن در تابه و هم زدن آن را با خورش ترکیب کنید. اما اگر از تخم مرغ کامل لذت می برید، از هم زدن و جوشیدن برای مدتی صرف نظر کنید. اگر نمی‌خواهید تخم‌مرغ‌ها را با خورش مخلوط کنید، می‌توانید تخم‌مرغ‌ها را در تابه بپزید و هنگام سرو در باقالی قاتوق قرار دهید.

باقلا قاتقخبر خوب برای همه گیاهخواران!

اگر می خواهید باقلا قاتق را امتحان کنید یا از طعم تخم مرغ در غذایتان خوشتان نمی آید، نگران نباشید. فقط دستورالعمل ها را دنبال کنید و تخم مرغ را حذف کنید. طعم اصیل باقالی قاتوق حفظ شده است و می توانید از این غذا بسیار لذت ببرید.

یادتان باشد هنگام سرو خورش سیر ترشی را روی میز بگذارید. می توانید طعم فوق العاده باقالی قاتوق را دو چندان کنید و به آن طعم بیافزایید. حتی اگر بخواهید باقلا قاتق اصل را امتحان کنید، باید سریعا به شمال ایران سفر کنید!

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید