روش های سرمایه گذاری در بازار طلا

سرمایه گذاری در طلا قدمت بلندبالایی دارد و از گذشته های دور این کار انجام می گرفته. اگرچه امروزه روش های جدیدی برای سرمایه گذاری از جمله بازار بورس پدید آمده ولی سرمایه گذاری در بازار طلا همچنان رواج داشته و عده ای خواستار این نوع سرمایه گذاری هستند.

البته طلا قبل از این که یک روش سرمایه گذاری محسوب شود، به عنوان روشی برای حفظ پول یا لذتی برای خانم ها نیز است. در این مقاله نجوانیوز قصد داریم انواع روش های سرمایه گذاری در طلا را معرفی کنیم.

سرمایه گذاری در طلا بهتر است یا سکه؟

بسیاری از افراد فکر می کنند بازار طلا و سکه یکسان است و هیچ تفاوتی با هم ندارند در حالی که بین این دو تفاوت های زیادی وجود دارد. اگر بخواهیم به ده سال گذشته نگاه کنیم متوجه میشیم که سرمایه گذاری در بازار سکه بسیار سودآورتر از بازار طلا بوده است. از علت های این اتفاق هم تورم بازار سکه بوده است یعنی نوسانات قیمت سکه بیشتر از قیمت طلا بوده است. از دیگر دلایل آن نیز این است که قیمت طلا براساس انس جهانی محاسبه می شود ولی قیمت سکه براساس نوسانات ارز و بورس تغییر می کند.

حتما بخوانید : بهترین روش سرمایه گذاری در ایران

انواع روش های سرمایه گذاری در بازار طلا

امروزه روش های متعددی برای سرمایه گذاری در بازار طلا وجود دارد که در ذیل به آنها می پردازیم.

 

خرید فیزیکی طلا و سکه

این روش جزو قدیمی ترین و سنتی ترین روش های سرمایه گذاری است زیرا مردم برای حفظ سرمایه خود روش سرمایه گذاری در طلا را انتخاب می کردند. شما می توانید انواع مختلف سکه مثل : سکه گرمی، سکه ربع، سکه نیم، سکه تمام و.. را خریداری کنید یا حتی اقدام به خرید طلای 18 عیار بکنید.

 

سرمایه گذاری در طلای دست دوم

در خرید طلای دست دوم شما هزینه اجرت ساخت، مالیات و دیگر موارد را نمی پردازید، پس هزینه ای که پرداخت می کنید بسیار پایین تر از طلای نو است و قاعدتا موقع فروش نیز سود بیشتری عاید شما می شود ولی ریسک تقلبی بودن را دارد به همین دلیل شما باید با تشخیص طلای اصل از بدل آشنا باشید.

خرید طلای نو

به راحتی به طلا فروشی مراجعه می کنید و طلای مذکور را خریداری می کنید اما عیب این روش کجاست؟ شما این طلا را با  اجرت ساخت و مالیات می خرید و اگر همان روز اقدام به فروش آن کنید حتی ضرر هم کرده اید. پس این روش اصلا روش مناسب برای سرمایه گذاری نیست چون شما کارمزد می پردارید.پ

 

خرید طلای آب شده

خرید طلای آب شده یکی دیگر از انواع روش هاست که شما لازم نیست اجرت و مالیات پرداخت کنید ولی این روش خطر تقلبی بودن را هم دارد و اگر شما تخصص و دانش کافی را نداشته باشید سرتان کلاه می رود پس خیلی دقت کنید.

 

سرمایه گذاری شمش طلا

این گزینه بسیار بهتر از طلای آب شده است چون شمش ها برخلاف طلای آب شده معتبر هستند و علائمی روی آنها حک شده است که ارزش آنها را تعیین می کند. به همین دلیل خطر تقلبی بودن آنها بسیار کم است.

سرمایه گذاری در خرید شمش طلا

گواهی سپرده طلا

یکی دیگر از روش های سرمایه گذاری در طلا  گواهی سپرده است. گواهی سپرده طلا مشابه خرید فیزیکی طلا و سکه است ولی یک فرقی که دارد این است که خطرات نگهداری طلا از بین می رود. معاملات گواهی سپرده سکه در بورس اوراق بهادار انجام می شود و این گواهی یک ورقه بهادار است که نشان دهنده مالکیت شما روی دارایی است. دارایی ها در انبار ها قرار می گیرند. شما می توانید مقدار معینی کالا را به انبار آن می سپارید و یک قبض نیز دریافت می کنید. هر نماد گواهی سپرده سکه یک تاریخ سررسید دارد که خریدار می تواند تا آن تاریخ اوراق خود را نگهدارد یا بعد از خرید سکه تحویل بگیرد.

این سپرده ها قابلیت عرضه به بازار بورس و فرابورس را دارند. کامزد در این روش کمتر است و قیمت فروش به قیمت روز محسوب می شود.اگر می خواهید این روش سرمایه گذاری را انجام دهید نیازمند کد بورسی هستید. نحوه خرید اوراق بهادار نیز مانند خرید سهام است. هر 10 ورقه گواهی سپرده معادل یک سکه تمام بهار آزادی می باشد. این معاملات هزینه کارشناسی، ارزیابی و انبارداری دارد

 

صندوق های سرمایه گذاری طلا

این صندوق های سرمایه گذاری به این خاطر ایجاد شده اند که مردم بدون نیاز به داشتن مهارت یا دانش خاصی به سودآوری برسند. بنابراین اگر شما قصد سرمایه گذاری در بازار طلا و سکه را دارید ولی مهارت خاصی در این زمینه ندارید یا حتی حوصله آن را ندارید که یاد بگیرید صندوق سرمایه گذاری طلا بهترین روش است. شما در روش خرید صندوق ها وظیفه نگهداری از طلا را بر عهده ندارید و این بدین معنی است که ریسک گم شدن طلا، احتمال سرقت، حمل آنها و… به صفر می رسد. همچنین از دیگر مزایای آن اینست که کارمزد آن نسبت به خرید طلا کمتر است.

 

نحوه سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری طلا

شما از دو طریق می توانید در این صندوق ها سرمایه گذاری کنید.

 

 1. پیدا کردن صندوق به صورت حضوری

شما یکی از این شرکت ها را پیدا می کنید و به صورت حضوری به سراغ آنها می روید یا می توانید کد بورسی تهیه کنید و اقدام به سرمایه گذاری کنید.

2. انواع صندوق های سرمایه گذاری طلا
 • صندوق سرمایه گذاری پشتوانه طلای لوتوس پارسیان با نماد طلا
 • صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر سکه طلای کیان با نماد گوهر
 • صندوق سرمایه گذاری طلای زرافشان امید ایرانیان با نماد زر
 • صندوق سرمایه گذاری مبتنی بر سکه طلای مفید با نماد عیار

 

مزایای سرمایه گذاری در طلا

 

 • سودآوری زیاد

اگر شما در بلندمدت روی این روش سرمایه گذاری کنید در پایان شاهد یک سود خود خواهید بود.

 

 • سرعت نقدشوندگی

یکی از مواردی که در سرمایه گذاری مهم است قدرت نقدشوندگی است. خوبی آن اینست که شما هر موقع به پول به پول نیاز داشتید به راحتی اقدام به فروش آن می کنید و دیگر نگرانی ندارید.

 

 • ارزش پول

متاسفانه در سال های اخیر به دلیل تورمات و نوسانات زیاد شاهد کم ارزش شدن پول ملی بوده ایم. در این شرایط باید به دنبال راهی باشیم که ارزش سرمایه ما کم نشود و سرمایه گذاری در طلا یکی از بهترین روش هاست.

 

 • آسان و در دسترس بودن

این روش آسانترین روش ها محسوب می شود زیرا شما هر زمان که بخواهید با در دست داشتن پول خود اقدام به خرید آن می کنید و برعکس بازارهایی مثل بورس نیاز به دانش خاصی هم ندارید.

 

 • چندکاره بودن

سرمایه گذاری در طلا تنها روشی است که شما علاوه بر حفظ پول خود می توانید از آن به عنوان وسیله زینتی نیز استفاده کنید یعنی شما با یک تیر دو نشان می زنید.

 

معایب سرمایه گذاری در طلا

 

 • ریسک پذیری بالا

سرمایه گذاری در طلا در بلندمدت روش بسیار خوبی است و نتیجه مفیدی دارد ولی اگر می خواهید این روش را در کوتاه مدت امتحان کنید ریسک بالایی را دارد.

 

 • خطر نگهداری طلا

اگر قصد دارید به صورت فیزیکی طلا و سکه بخرید باید این را بپذیرید که خطرات احتمالی نظیر گم شدن طلا، دزدیده شدن و موارد این چنینی هم وجود دارد.

 

 • نوسانات زیاد

قیمت طلا ارتباط مستقیمی با اخبار سیاسی و حوادث جهان دارد پس وقتی شاهد اتفاقاتی مثل جنگ هستیم قیمت طلا صعودی و برعکس وقتی صلح اتفاق می افتد قیمت طلا و سکه نزول پیدا می کند.

 

 

نظرات

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید